Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
Bieg Marduły 2014 – co nas czeka?
Bieg Marduły 2012 Fot. Monika Strojny
Już 7 czerwca (sobota) odbędzie się VII Wysokogórski Bieg im. dh Franciszka Marduły, w ramach którego zostaną rozegrane III Mistrzostwa Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning. Impreza budzi duże zainteresowanie wśród biegaczy górskich, chociaż na podium rzadko kiedy są niespodzianki.
Podstawowe informacje:
Termin: 7 czerwca 2014 r. (sobota)
Miejsce: Zakopane
Dystans: 25,3 km
Limity czasu: przy schronisku Murowaniec – 2 godz., na Kasprowym Wierchu – 3,5 godz.
Suma podbiegów: ok. 1985 m
Suma zbiegów: ok. 1609 m
Bieg Marduły 2012 Fot. Monika Strojny
Kogo zobaczymy podczas biegu?
Zapisy na bieg są już zamknięte. Na liście startowej widnieje 350 nazwisk. Wśród nich wielokrotni zwycięzcy biegu. W tym roku wystartuje m.in. Marcin Świerc, który nieprzerwanie od 2009 roku stawał na najwyższym stopniu podium (5 zwycięstw z rzędu). Nie wygrał tylko pierwszej edycji, w której nie startował. Do edycji 2014 zgłoszona jest też Anna Celińska, która ma na koncie trzy zwycięstwa w imprezie (2010-2012). W pierwszych dwóch edycjach nie startowała, a w zeszłym roku walkę o pierwsze miejsce przegrała z Dominiką Wiśniewską-Ulfik, która triumfowała z jedynie 2-minutową przewagą. Dominika Wiśniewska-Ulfik również widnieje na tegorocznej liście startowej. Rywalizacja wśród pań zapowiada się ciekawie, ponieważ swój udział w imprezie zapowiedziała też Magda Łączak. Co prawda zawodniczce Salomon Suunto Team nie udało się jeszcze wygrać tej imprezy (najwyższe, drugie miejsce zajęła w 2011 r., z 19-minutową stratą do zwyciężczyni), ale początek sezonu pokazuje, że Magda nie ma sobie równych (spektakularne zwycięstwo w kategorii kobiet oraz 7. miejsce w klasyfikacji generalnej Ultra Mallorca). O zwycięstwo będą też walczyć koledzy Magdy z teamu – Piotr Hercog i Paweł Dybek. Wśród mocnych nazwisk mamy jeszcze Józefa Pawlicę, Jacka Michulca, Jana Wąsowicza (kategoria Masters), Przemysława Sobczyka czy Roberta Celińskiego.
Bieg Marduły 2013 Fot. Anna Skompska
Trasa
Zawodnicy pewnie od kilku tygodni mają całą trasę biegu wyrytą w pamięci. Warto, żeby z jej przebiegiem zapoznali się też kibice. Wszystko rozpocznie się o godz. 7:00 startem honorowym spod kina Sokół w Zakopanem (ul. Orkana 2). Uczestnicy dotrą spokojnie do ul. Krupówki, gdzie będzie miał miejsce start ostry (na wysokości restauracji SPHINX). Po drodze zawodnicy zaliczą Nosal (1206 m n.p.m.), Przełęcz Nosalową, zbiegną do Kuźnic, skąd żółtym szlakiem pobiegną na Przełęcz Między Kopami, a przy schronisku na Murowańcu (1500 m n.p.m.) będą mogli się posilić. Dalej pobiegną niebieskim szlakiem w kierunku Czarnego Stawu Gąsienicowego, skąd zacznie się strome podejście (a dla niektórych może morderczy podbieg) zielonym szlakiem na Przełęcz Karb (1853 m n.p.m.). Znowu trochę w dół czarnym szlakiem, a potem niebieskim kolejne ostre podejście na Przełęcz Świnicką (2051 m n.p.m.). Dalej trochę w dół, trochę w górę, znów trochę w dół i w górę na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Dalej, choć w dół, niektórym stanie życie przed oczami. Czeka ich dłuuugi i momentami karkołomny zbieg zielonym szlakiem aż do Kuźnic (przez Myślenickie Turnie). Z Kuźnic już ostatni podbieg – szeroką drogą zawodnicy pobiegną prosto do celu, mety usytuowanej przy Hotelu Górskim na Kalatówkach.
Bieg Marduły 2014 – profil trasy
Program
Osoby, które wybierają się do zakopanego na cały weekend, będą miały szansę uczestniczyć w kilku wydarzeniach. W piątek o godzinie 15:00 wystartuje w Kuźnicach Bieg Sokoła (15,6 km). Wieczorem uczestnicy Biegu Marduły będą mogli odbierać numery startowe (w godz. 17:00-20:00). Uroczyste rozdanie nagród zwycięzcom Biegu Marduły jest przewidziane w sobotę około godz. 15:00 w kinie Sokół przy ul. Orkana 2. Z kolei w niedzielę o 8:00 ruszy Bieg Zamoyskiego (10 km).
Bieg Marduły 2013 Fot. Anna Skompska
Nagrody i klasyfikacje
W biegu będzie prowadzona klasyfikacja generalna kobiet i mężczyzn oraz klasyfikacje w kategoriach wiekowych. Najmłodsza grupa wiekowa, 18- i 19-latkowie, została wyodrębniona tylko na potrzeby Mistrzostw Polski w Skyrunningu. Dalej kategoria Senior – wiek między 19 a 39 lat, Masters – 40-49 lat, Weteran I – 50-59 lat oraz Weteran II – powyżej 60 lat.
Będzie też prowadzona klasyfikacja drużynowa Mistrzostw Polski w Skyrunningu. O wyniku drużyny zadecyduje suma miejsc czterech najlepszych zawodników i/lub zawodniczek z danego teamu w klasyfikacji open. Wygra drużyna, która będzie miała najmniejszą sumę miejsc.
Zwycięzca biegu otrzyma statuetkę Sokoła. Nagradzanych będzie 6 pierwszych miejsc w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn (statuetka + nagrody rzeczowe) oraz 3 pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej (nagrody rzeczowe). Ponieważ Bieg Marduły jest jednocześnie Mistrzostwami Polski w Skyrunningu, pięć pierwszych kobiet i pięciu pierwszych mężczyzn zostanie uhonorowanych nagrodami pieniężnymi. Zwycięzca dostanie 600 zł, każdy kolejny zawodnik o 100 zł mniej. Teamy, które zmieszczą się na podium, otrzymają puchary. Z kolei trzy pierwsze kobiety i trzech pierwszych mężczyzn z każdej kategorii wiekowej dostanie medal.
Bieg Marduły 2013 Fot. Anna Skompska
Chwała i splendor
Wysokogórski Bieg im. dh Franciszka Marduły, nazywany po prostu Biegiem Marduły, zebrał sporo nagród przyznawanych przez portal BiegiGórskie.pl. Zdobyte nagrody to: Złota Kozica w kategorii: „Najlepszy Bieg Długodystansowy” w roku 2013, Złota Kozica w kategorii: „Najlepszy Bieg Anglosaski” w roku 2009, Srebrna Kozica w kategorii: „Najlepszy Bieg Długodystansowy” w roku 2012, Brązowa Kozica w kategorii: „Najlepszy Bieg Długodystansowy” w roku 2010 i 2011. Bieg został odznaczony również przez portal internetowy www.maratonypolskie.pl Filipidesem 2008 w kategorii: „Kameralna Impreza” oraz otrzymał tytuł Złotego Biegu 2011 w kategorii: „Bieg Górski”.
Bieg Marduły 2013 Fot. Monika Strojny