fbpx

Bieg Św. Dominika – Mistrzostwa Polski na dystansie 10 km mężczyzn

Autor: Jakub Karasek • 02.08.2016

Bieg św. Dominika fot. archiwum organizatora 01

Bieg św. Dominika. Fot. archiwum organizatora

Już w sobotę 6 sierpnia odbędzie się Bieg Św. Dominika, a w jego ramach Mistrzostwa Polski mężczyzn w biegu na dystansie 10 km. Od kilku lat w środku wakacji do Gdańska zjeżdżają czołowi zawodnicy polskiej elity, by walczyć o tytuł mistrzowski. Również w tym roku na starcie nie zabraknie interesujących nazwisk.

Bieg Św. Dominika już od ponad 20 lat towarzyszy gdańskiemu Jarmarkowi Świętego Dominika. W ramach imprezy rozgrywanych jest kilka biegów, a w zawodach udział biorą bardzo zróżnicowani zawodnicy – od najmłodszych do najstarszych od zupełnych amatorów po biegaczy polskiej elity. Pierwszym biegiem imprezy jest prolog „Goń Św. Dominika” na dystansie 1200 m, skierowany głównie do dzieci, młodzieży, rodzin czy osób starszych. W ramach tego biegu nie jest prowadzona klasyfikacja indywidualna – ma on przede wszystkim charakter promocji aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

Bardziej poważne ściganie rozpocznie się o godz. 15:05, kiedy na trasę LOTTO Cup 5 km wyruszą kobiety. Godzinę później na tym samym dystansie będą walczyć panowie w ramach MSiT Cup. Do tych dwóch biegów mogą zgłaszać się amatorzy zainteresowani udziałem w imprezie.

Jednak tym, co ściąga do Gdańska wielu biegaczy i kibiców jest Bieg Elity Mężczyzn w randze Mistrzostw Polski na dystansie 10 km, który wystartuje o godz. 17:30. W tej konkurencji udział mogą wziąć zawodnicy z minimum III klasą sportową na 5000 m i 3000 m lub z wynikiem IV klasy na 10 km/10000 m osiągniętymi w latach 2014-2016 i z opłaconą licencją PZLA na 2016 r. Oprócz tego do udziału w zawodach mogą zgłaszać się biegacze z potwierdzonym wynikiem na dystansie 10 km poniżej 39 minut, jednak muszą oni zostać dopuszczeni do startu decyzją organizatora.

Charakterystyczną cechą Biegu Św. Dominika jest to, że zawodnicy rywalizują w samym centrum miasta, a ponieważ do pokonania mają aż 10 pętli, bieg jest niezwykle widowiskowy dla kibiców. Jest to też pewna trudność dla biegaczy, bowiem wielu zawodników przyznaje, że zapachy smakowitych potraw z wielu knajp rozlokowanych wzdłuż trasy biegu zachęcają do tego, by przerwać bieg i oddać się przyjemności.

W stawce biegaczy zgłoszonych do rywalizacji o tytuł Mistrza Polski na 10 km znajdują się m.in. broniący tytułu Marcin Chabowski, Mistrz Polski w biegu na 10 000 m z bieżni z tego sezonu Tomasz Grycko czy 16. zawodnik Mistrzostw Europy w półmaratonie Szymon Kulka. Ci trzej zawodnicy wydają się być głównymi faworytami do walki o medale. Jednak również kolejne nazwiska na liście startowej budzą respekt: Arkadiusz Gardzielewski, Emil Dobrowolski, Artur Kern, Adam Nowicki, Bartosz Nowicki, Krzysztof Gosiewski, Damian Roszko, Maciej Badurek, Dawid Malina czy Łukasz Oskierko – to tylko niektórzy ze zgłoszonych, a każdy z nich znalazłby się w czołówce większości biegów ulicznych w Polsce. Można zatem spodziewać się naprawdę interesującej rywalizacji na ulicach Gdańska.

Oprócz tytułu Mistrza Polski, zawodnicy będą rywalizować także o nagrody finansowe. W przypadku, gdyby kategorię OPEN wygrał Polak z ważną licencją PZLA, bijąc przy tym rekord trasy, zawodnik taki wzbogaciłby się o 11 tys. zł. W klasyfikacji OPEN nagrody finansowe otrzyma 25 pierwszych biegaczy na mecie, dodatkowo 5 nagród przyznanych zostanie w klasyfikacji Mistrzostw Polski.

Lista startowa Mistrzostw Polski Mężczyzn w biegu na 10 km dostępna jest po kliknięciu w link

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger