fbpx

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Zdrowie i motywacja

Ból po zewnętrznej stronie kolana, czyli wszystko o ITBS

pasmo biodrowo-piszczelowe

 Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Ból umiejscowiony z boku kolana, po jego zewnętrznej stronie, może być spowodowany przez zespół napięcia pasma biodrowo-piszczelowego. Jak sobie z tym radzić?               

Pasmo to jest przedłużeniem ścięgna mięśnia naprężacza powięzi szerokiej oraz mięśnia pośladkowego wielkiego. Ciągnie się od miednicy po kość piszczelową, z dodatkowym przyczepem na nadkłykciu bocznym kości udowej. Przeciążone, napięte pasmo dociska tkankę łączną do kości, co jest powodem bólu i dyskomfortu. Najczęściej objawia się on silnym bólem z boku kolana, pojawiającym się na przykład w czasie biegu lub jazdy na rowerze. Dzieje się tak gdy mięsień naprężacz powięzi szerokiej wraz z mięśniem pośladkowym wielkim przejmują rolę słabego mięśnia pośladkowego średniego, który jest głównym stabilizatorem miednicy. Wzmożona praca tych mięśni, przy braku rozciągania prowadzi do napięcia i skrócenia pasma. Może pojawić się również miejscowy stan zapalny w okolicy nadkłykcia bocznego kości udowej.

Ćwiczenia na ból pasma biodrowo-piszczelowego. Rys. Magdalena Ostrowska-Dołęgowska

Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Co robić gdy pasmo daje o sobie znać?

Przede wszystkim nie biegać, wtedy kiedy boli. Jeśli wystąpił stan zapalny – stosować zimne okłady, masaż kostką lodu. Fizjoterapeuta powinien ustalić plan leczenia, który będzie obejmował rozluźnienie mięśni naprężacza powięzi szerokiej, pośladkowego wielkiego i całej powięzi pasma, często rozluźnienie mięśnia dwugłowego uda, wzmocnienie odwodzicieli biodra, naukę prawidłowego rozciągania całej kończyny dolnej oraz poprawę kontroli nerwowo-mięśniowej. Terapię wspomagać może taping – oklejenie elastycznymi plastrami, które korygują pracę powięzi.

Kinesiotaping pasma biodrowo-piszczelowego:

Jak nie dopuścić do problemu?

Aby unikać takich dolegliwości należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozciąganie, nie tylko mięśni przyczepiających się do pasma, ale całej kończyny. Niekiedy sam stretching i odpoczynek mogą znacznie zmniejszyć ból lub pozbyć się go.

Ćwiczenia rozciągające na problemy z pasmem biodrowo-piszczelowym:

Rozluźnianie pasma biodrowo-piszczelowego za pomocą rollera:

Ciekawostki

  • Do dolegliwości pasma biodrowo-piszczelowego predysponują: stopa pronująca lub kolana szpotawe, ponieważ zmieniają ustawienie stawu kolanowego i skokowego.
  • Ból pojawia się ponieważ pasmo jest dociskane do nadkłykcia. Źródłem dolegliwości jest bogato unaczyniona i unerwiona warstwa tkanki łącznej, leżącej między pasmem a kością.
  • Do niedawna uważano, że w czasie ruchu kolana pasmo trze o nadkłykieć, i gdy jest ono napięte może dochodzić do zapalenia.
  • Problem może wywoływać niesymetryczne ustawienie miednicy, skutkujące nierówną pracą kończyn dolnych i pozorujące różnicę ich długości.

 Agnieszka Korpal, „Pasmo biodrowo-piszczelowe”, Bieganie, czerwiec 2012

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Agnieszka Korpal

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Na tegoroczny półmaraton do Warszawy przyjechała wyjątkowo mocna grupa elitarnych zawodników. To Kenijczycy i Etiopczycy, ale zobaczymy także mocne akcenty polskie.

17. Nationale Półmaraton Warszawski – szykuje się atak na rekord trasy!

Najnowsza digitalowa kampania eobuwie.pl skierowana jest do wszystkich miłośników biegania w terenie. Wraz z rozpoczęciem wiosny, coraz więcej osób decyduje się na uprawianie sportu na zewnątrz. Jeśli nadal zastanawiacie się jakie buty najlepiej sprawdzą się […]

Ty masz pasję, my buty do biegania w terenie. Trwa kampania eobuwie.pl

Wiosna to czas, gdy biegacze chętniej zbiegają z asfaltu na wyboiste ścieżki parków, lasów czy gór. Jeśli także i w Was odezwał się zew przygody, warto się na nią odpowiednio przygotować. I to właśnie ta […]

Przegląd obuwia trailowego – adidas, ASICS, New Balance

Dobra wiadomość dla fanów biegania! W najbliższą niedzielę biegacze z Polski i ze świata wybiegną na ulice stolicy, aby po raz siedemnasty zmierzyć się z trasą Półmaratonu Warszawskiego i biegu na 5 km. Wydarzeniem towarzyszącym […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness przed 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim

Bieganie jest takie proste! Zakładasz buty, odpowiedni strój i lecisz przed siebie. Czyżby? A nie zapomniałeś czasem o… rozgrzewce? Rozgrzewka powinna być bowiem nieodłącznym elementem każdej jednostki treningowej, a szczególnie przed startem w zawodach. Główne […]

Rozgrzewka przed bieganiem – jak NAPRAWDĘ powinna wyglądać?

Na konferencji prasowej Fundacji „Maraton Warszawski” – organizatora największych biegów ulicznych w Polsce poznaliśmy szczegółowe informacje dotyczące nachodzącego 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego oraz New Balance Biegu na Piątkę. Zostali też zaprezentowani faworyci, którzy mają spore […]

Już w niedzielę startuje 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski i New Balance Bieg na Piątkę!

Istnieje prosty sposób na poprawę biegowej dyspozycji w ostatnich tygodniach czy dniach przed ważnym startem. Jest nim zastosowanie strategii „wyostrzania”, znanej na świecie jako „tapering”. Żadnych długich wybiegań, odpoczywamy psychicznie i fizycznie, a treningi są krótkie i intensywne.

Tapering, czyli ostrzenie pazurów przed wyścigiem

Mazowiecki Track to półmaraton oraz bieg na 10 km. Start i meta znajdują się w warszawskiej Falenicy. Trasa wiedzie wyłącznie przez las – ścieżkami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Tak jak w poprzednich latach, nie zabraknie podbiegów, […]

Wystartowały zapisy na Mazowiecki Track. Biegacze ponownie ruszą trailową trasą u stóp Warszawy