fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt

Buty na UTMB – jakie wybrać?

UTMB 2015

 

Wybór butów na start jest często bardzo trudny. Buty muszą być wygodne, dobrze leżeć, odpowiednio trzymać stopę i jednocześnie dawać wystarczającą ilość miejsca na palce, muszą też mieć odpowiednią podeszwę. Teoretycznie wygodę czy dopasowanie można sprawdzić tylko mierząc buty, jednak to, czy się rzeczywiście sprawdzą, okazuje się dopiero “w praniu”.

columbia-bajada

Nie licząc niektórych krótkich fragmentów, nawet taki drobny bieżnik spełni swoje zadanie na trasie UTMB

UTMB jest najbardziej znanym biegiem ultra na świecie. Trudno lekceważyć dystans 170 km i 10000 m przewyższenia, ale należy przyznać, że trasa UTBM nie jest trudna pod względem technicznym. Nawierzchnia, jak przystało na góry i pokonywanie wielu pięter roślinnych jest zmienna, ale w zdecydowanej większości nie będzie to sprawdzian przyczepności dla obuwia. Całkiem spora część trasy to po prostu szutrowe drogi, mniej więcej takie jakie można spotkać np. w Sudetach, gdzie sprawdzą się nawet buty na asfalt.

Lizzy Hawker podczas UTMB. Fot. Damiano Levati The North Face

 Fot. Damiano Levati

Gdy trasa wchodzi w najwyżej położone rejony na wysokości około 2500 m, zaczynają występować ścieżki z ziemią i kamieniami. Nie są one jednak specjalnie wymagające i przesadnie strome. Można je porównać do tych, jakie spotykamy w Tatrach Zachodnich. Podłoże zazwyczaj nie jest luźne, kamienie się nie usypują pod nogami, a często większe trudności występują na podejściu niż na zbiegu, co również ułatwia ich pokonanie. Bywają oczywiście fragmenty zbiegów ze śliską ziemią, czy z kruszącą skałą pokrytą piachem, ale są to tylko krótkie odcinki. Każdy, kto zna choćby Oszusta na „Chudym Wawrzyńcu”, czy generalnie Beskidzkie błotne trasy, dla tego przyczepność nawierzchni wokół Mont Blanc będzie niezwykle wysoka. Trasa na UTMB jest dość odporna na wodę, grząskiego błota gdzie zjeżdża się na butach, nie ma się co spodziewać.

scarpa-neutron

Bieżnik uniwersalny z gumy Vibram Megagrip jak w Scarpa Neutron to bardzo dobry wybór na trasę UTMB.

Jakie więc buty wybrać? Najrozsądniejszym wyborem będą modele z możliwie uniwersalnym bieżnikiem np. Scarpa Neutron, Inov-8 Roclite 305, La Sportiva Akasha, Hoka Speedgoat. Może buty z najdrobniejszym bieżnikiem nie będą optymalne, ale tak naprawdę to poza niektórymi odcinkami nawet takie modele jak Columbia Bajda powinny podołać wyzwaniu. X-talony, Mudclawy od Inov-8 czy Speedcrosy Salomona, które tak dobrze spisują się na grząskiej nawierzchni w Bieszczadach czy Beskidach, lepiej zostawić w domu. Na z reguły dość twardej nawierzchni nie spiszą się one najlepiej i nie będą też specjalnie wygodne.

Warto też pamiętać o odpowiedniej ilości amortyzacji. Po pierwsze sam dystans robi swoje, 170 km to nie przelewki, można porządnie skatować nogi. Po drugie nawierzchnia jest dość twarda, co w połączeniu ze zbiegami na których pokonuje się np. 800, 1000 czy nawet i 1200 m w pionie, również bardzo mocno obciąża aparat ruchu. Wybór odchudzonych modeli z niewielką ilością pianki pod stopą nie musi być najlepsza opcją, choć wiadomo, że tutaj duże znaczenie odgrywają osobiste upodobania każdego biegacza.

inov-8-mudclaw

Tak agresywny bieżnik (Inov-8 mudclaw) to przesada na UTMB, nawet gdy pada pełnie swoich możliwości pokaże na krótkich odcinkach.

Wybierając się na UTMB, większym problemem jest logistyka, możliwe upały czy spore różnice wysokości niż dobór obuwia do podłoża. Trasa nie jest wymagająca, niewiele jest stromych śliskich odcinków, błota lub niestabilnych kamieni. Przy wyborze butów warto zwrócić uwagę na przyczepną mieszankę gumy, dzięki czemu na kamieniach będziemy mieli większa pewność ruchów.

mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Fundacja “Maraton Warszawski” wydała oświadczenie dotyczące Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego. O ile na “połówkę” trzeba będzie poczekać do przyszłego roku, to wszystko wskazuje na to, że jesienią Warszawa pobiegnie na królewskim dystansie. Tyle, że na […]

42. Maraton Warszawski jednak się odbędzie!

Najbliższa edycja „Żyrardów w Biegu” zbliża się wielkimi krokami. Zmagania na dystansie 5 i 10 kilometrów odbędą się w dniu 30 sierpnia (niedziela). Organizator zapewni niezbędne środki bezpieczeństwa oraz zapowiada udział jednej z najlepszych polskich […]

Rywalizacja nad Zalewem Żyrardowskim już wkrótce!

Wprowadzenie do biegania treningu siły zależy od zrozumienia, jak to działa. Przedstawiamy prawdziwą encyklopedię, przegląd biegowego treningu siły od kuchni. Co, jak i dlaczego działa.

Siła w bieganiu – kompendium wiedzy

Dave Wottle kończy dziś 70 lat. Prawdopodobnie nie kojarzycie tego nazwiska. Ale jest również bardzo prawdopodobne, że widzieliście flimik z jego fenomenalnym wyczynem z 1972 r. Wyczynem, który dał mu mistrzostwo olimpijskie i wprawił cały […]

Dave Wottle – bohater jednego z najbardziej emocjonujących biegów kończy 70 lat!

Komfort, ochrona, prędkość i trakcja – te określenia butów do biegania stanowią o sile kolekcji marki ASICS na sezon jesień-zima 2020. Kultowe modele w nowej odsłonie zostały zaprezentowane w trakcie spotkania pod hasłem „Poczuj różnicę” […]

ASICS zaprezentował nową kolekcję biegową AW20’

U rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde’a Van Niekerka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Reprezentant Republiki Południowej Afryki miał właśnie rozpocząć tegoroczny sezon, gdy dowiedział się o chorobie. To oznacza, że jego przerwa w starach […]

Aktualny rekordzista świata i mistrz olimpijski z COVID-19!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele […]

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?