fbpx

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza

Ciemna strona biegania, czyli jak chronić skórę twarzy przed przedwczesnym starzeniem? [WYWIAD]

CC BY 2.0 Flickr.com/brett lohmeyer

CC BY 2.0 Flickr.com/brett lohmeyer

Bieganie pomaga nam dłużej zachować zdrowie i energię. Jednak rzadko się mówi o tym, jaki tak naprawdę wpływ mają sporty wytrzymałościowe na skórę. Otóż staje się ona przesuszona i kompletnie nieprzystająca do reszty ciała.  O tym, jak chronić cerę przed przedwczesnym starzeniem, rozmawiamy z  Jarosławem Skrzyszowskim, jeden z pomysłodawców i twórców stworzenia linii kosmetyków skierowanej do osób aktywnych.

­

Wiele się mówi o tym, że sport odmładza. I w dużej mierze tak jest, jednak niekoniecznie dotyczy to skóry. Jak sporty wytrzymałościowe wpływają na cerę?

Badania wykazują, że już przy wysiłku przy którym tętno naszego serca zaczyna przekraczać 120 ud./min. – czyli już podczas intensywnego marszu w skórze zachodzą zmiany, które swoją specyfiką i intensywnością znacznie różnią się od tego co dzieje się z naszą skórą w trakcie wykonywania “normalnych” funkcji życiowych. W rezultacie mogą one prowadzić do znacznego pogorszenia się stanu skóry i to pomimo regularnego stosowania nawet najbardziej renomowanych kosmetyków, których receptury nie zostały opracowane, by działać w warunkach wysiłku fizycznego.

W trakcie wysiłku fizycznego w naszym organizmie wszystkie procesy przemian biochemicznych przyspieszają i przebiegają z większą intensywnością. Nie do przecenienia jest ich pozytywny wpływ, zwłaszcza na układ krążenia, oddechowy i ruchowy. Wyzwalają hormony szczęścia: endorfinę i serotoninę. Jest jednak też drugie, ciemniejsze oblicze wysiłku, którego nie można zbagatelizować. To skutki uboczne pracy organizmu na „wysokich obrotach”, które mają szczególnie niekorzystny wpływ na kondycję, zdrowie i w konsekwencji urodę skóry.

Co w szczególności zagraża skórze ćwicząc?

Skóra w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie narażona jest na szereg czynników powodujących zaburzenia kondycji i zdrowia skóry takich jak zaburzenie równowagi pH, aktywacja i nadmiar wolnych rodników, nagromadzenie szkodliwych substancji m.in. sodu, chloru, kwas moczowego, kwas mlekowego. Nie bez znaczenia są też specyficzne skurcze mięśni mimicznych o charakterze ciągłym. Szczególnie niebezpieczne jest oddziaływanie promieniowania UV. Wszystkie wymienione czynniki mogą prowadzić do zmian o podłożu trądzikowym, stanów zapalnych, utraty jędrności i elastyczności, odwodnienia i przyśpieszonego procesu starzenia się skóry.

Co się stanie, jeśli tą kwestię zaniedbamy?

W rezultacie możemy mieć do czynienia z „twarzą biegacza”. To stan i wygląd skóry twarzy nie przystający do pięknego wysportowanego ciała. Szczupłe wytrenowane nogi, świetna sylwetka i idealnie wyrzeźbiony brzuch, a gdy dokładniej przyjrzeć się twarzy, można stwierdzić, że niewątpliwie nie przystaje do reszty ciała, ponieważ jest starsza. Przynajmniej u takiej osoby, która nie dba o nią tak, jak powinna, czyli nie stosuje odpowiednich kosmetyków.

Jak możemy tego uniknąć?

Przede wszystkim pomocne będą właściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ochrony przed promieniowaniem UV.

Szczególnie niebezpieczne jest bieganie w słoneczne dni, ponieważ wiąże się to ze wzrostem ryzyka zachorowań na nowotwory skóry, głównie czerniaka. Promieniowanie UV ma wpływ na powstawanie wolnych rodników  – niezwykle aktywnych cząsteczek chemicznych, zdolnych do wyzwalania reakcji łańcuchowych, które powodują zmiany w organizmach żywych. Znaczna ilość wolnych rodników tlenowych pojawia się podczas procesu przetwarzania tlenu na energię. Okazuje się, że ich produkcję przyspiesza wyczerpujący trening. Podczas biegania przemiana materii się zwiększa, przez co przetwarzamy większą ilość tlenu. Skutkiem tego jest pojawienie się wolnych rodników.

Działanie wolnych rodników można zauważyć także gołym okiem. To właśnie z ich powodu skóra staje się sucha oraz wrażliwa na podrażnienia. Sprawiają, że traci elastyczność, co powoduje pojawienie się zmarszczek. W niektórych przypadkach wolne rodniki odpowiadają za rozwój nowotworu skóry.

Zatem bardzo ważne dla zdrowia biegacza jest stosowanie odpowiednich kremów przeciwsłonecznych, które sprawdzają się w specyficznych warunkach wysiłku fizycznego. Takie kremy nie tylko muszą zawierać filtry UV o odpowiednim faktorze, ale także substancje nawilżające i antyoksydanty, czyli substancje przeciwdziałające powstawaniu wolnych rodników.

Najbardziej skuteczne antyoksydanty to np. witaminy C i E, a także wyciągi roślinne zawierające przeciwutleniacze i przywracające właściwy poziom nawilżenia.

Stworzyliście serię kosmetyków, która jest przeznaczona dla osób aktywnych. Czym każdy z nich różni się od innych?

Skóra osób ćwiczących w klubach fitness, biegających, jeżdżących na rowerze czy grających w tenisa wymaga zupełnie innej, specjalistycznej pielęgnacji. Potrzebuje kosmetyków zdolnych do efektywnego działania w bardzo trudnych warunkach intensywnych zmian parametrów biochemiczny i środowiskowych.

Największym wyróżnikiem i sekretem BeBrave Skincare & Sport są zastosowane technologie i proporcje łączenia nowoczesnych substancji z naturalnymi związkami i wyciągami roślinnymi, tak by otrzymać ich synergiczne działanie.
Dzięki unikalnemu łączeniu wyselekcjonowanych składników, preparaty BeBrave zapewniają doskonałe działanie prewencyjne, przeciwdziałające oznakom starzenia, destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników, uszkodzeniom wywołanym promieniowaniem UV, a także pomagające skórze odzyskać jej młodość.

A nie wystarczy po prostu regularnie smarować się zwykłym kremem nawilżającym?

Ogólnie dostępne kremy oczywiście będą również pielęgnować naszą skórę. Lepszy zwykły krem niż żaden. Jednak „zwykłe” kremy zostały stworzone by pielęgnować skórę w codziennych, normalnych warunkach. Przy ich tworzeniu nie uwzględnione procesów biochemicznych, które przebiegają w skórze w trakcie – nawet umiarkowanego – wysiłku fizycznego, o czym rozmawialiśmy już wcześniej.

Czy Wasze kosmetyki są również przeznaczone dla mężczyzn?

Oczywiście. Skóra mężczyzn i kobiet jest tak samo narażona na negatywne skutki wysiłku fizycznego. Z natury rzeczy mężczyźni zwracają mniejszą uwagę na jakość i zdrowie swojej skóry niż kobiety. Uważa się nawet, że zmarszczki dodają mężczyźnie szlachetnego wyglądu. Mogę się z tym zgodzić, jednak szlachectwo zobowiązuje i nie należy nim nadmiernie epatować, bo przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego.
W naszej ofercie mamy lekki balsam specjalnie dla skóry mężczyzn, który jest doskonały do stosowania nie tylko po bieganiu, ale także po goleniu, ponieważ ekspresowo nawilża, niweluje uczucie ściągania i suchości. Ponadto, kremy przeciwsłoneczne SPF 30 i 50, które mamy w swojej ofercie, powinny być obowiązkowo stosowane przez mężczyzn w trakcie biegania w słoneczne dni.

21121997_10203588862598471_146301132_n

Skąd ta idea stworzenia kosmetyków dla osób aktywnych?

Szukając rozwiązania dla skóry osób aktywnych dwa lata temu rozpoczęliśmy badania i testy formuł preparatów, które sprostałby tym wszystkim wspomnianym zagrożeniom. Dzięki współpracy grupy naukowców i specjalistów z wielu dziedzin takich jak dermatologia, medycyna estetyczna, kosmetologia oraz fizjologia wysiłku sportowego powstały kosmetyki BeBrave Skincare & Sport, które okazały się skuteczną bronią w walce o zdrową skórę osoby aktywnej.
Myślę, że kluczowe było to, że w procesie tworzenia preparatów uczestniczyły i testowały je osoby uprawiające amatorsko wiele rodzajów aktywności fizycznej i rekreacyjnej, a także profesjonalnych sportowców – olimpijczyków, medalistów mistrzostw Polski, Europy i świata.

W rezultacie udało nam się stworzyć linię kosmetyków nowej generacji, zawierającej ponad 200 różnych substancji i składników. W naszych kosmetykach połączyliśmy wyselekcjonowane składniki w optymalnych proporcjach i optymalnym dla prawidłowego funkcjonowania skóry odczynie pH. Unikalne formuły zawierają kompozycję protein, lipoptydów, retinolu, substancji nawilżających i rozświetlających, antyoksydantów, szeregu witamin i wyciągów roślinnych.

W oparciu o obiektywne opinie, które docierają do nas od dziesiątek osób, które już stosują nasze preparaty, mogę śmiało stwierdzić, że udało nam się stworzyć gamę kosmetyków, które zapewniają doskonałe działanie prewencyjne, przeciwdziałające oznakom starzenia, destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników, uszkodzeniom wywołanym promieniowaniem UV, a także pomagające skórze odzyskać jej młodość.

Czy kosmetyki to wszystko, co możemy zrobić dla naszej skóry?

Ważna jest oczywiście także dieta, która powinna zawierać antyoksydanty skutecznie zwalczające wolne rodniki, a także jak najmniej wysoko przetworzonych produktów.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wszędzie chodzi boso. Biega też. Przede wszystkim parkruny, ale ma na koncie również 4 maratony. Bez obuwia biega przez cały rok, nawet zimą. Po zatrzymaniu krążenia podczas Maratonu Solidarności został uratowany dzięki błyskawicznej reakcji przypadkowej […]

Pan Andrzej ma 71 lat, jest astronomem i… biega boso. Także zimą

Na łamach naszego portalu zdecydowanie dominują tematy skierowane do biegaczy startujących na dłuższych dystansach. Nic zatem dziwnego, że w przypadku tekstów treningowych nie brakuje artykułów na temat budowania wytrzymałości, treningów interwałowych, długich wybiegań, kilometrażu, itp. […]

Sprintem przez okres “ogórkowy”!

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Nie masz czasu na gotowanie zdrowych posiłków? Mylisz się! Przyrządzenie spaghetti z domowym, pietruszkowym pesto zajmie ci maksymalnie 20 minut. Spaghetti z pesto z natki pietruszki – składniki ½ paczki makaronu Pęczek natki pietruszki Niewielka […]

Spaghetti z pesto z natki pietruszki – pomysł na szybki obiad

Wspólny apel organizatorów biegów Drodzy biegacze, to jak będzie wyglądał świat imprez biegowych w przyszłości w dużej mierze zależy dziś od Was. Jednym głosem z organizatorami imprez z całej Polski zwracamy się do Was z […]

WSPIERAM IMPREZY #wystartujępóźniej

Epidemia koronawirusa mocno wpłynęła na nasze nastroje. Wielotygodniowe przygotowania do wiosennego sezonu startowego zostały bowiem brutalnie przerwane. Większe niepokoje przeżywają jednak organizatorzy, którzy obecnie borykają się z ogromnym kryzysem finansowym. Czy będą w stanie go […]

Czy polskie biegi są skazane na upadek?

Obecny sezon stawia przed biegaczami duże wyzwanie. Odwołanie zawodów biegowych powoduje, że trening odbywa się bez kontrolnych i docelowych startów. W związku z tym osoby poważnie podchodzące do procesu przygotowania mają poważny dylemat: jak trenować […]

Sezon niestartowy. Jak teraz trenować?

Doceń najwybitniejszych biegaczy wszechczasów w Wielkim Plebiscycie Maratonu i włącz się do gry na hasło promocyjne 42. Maratonu Warszawskiego. W ramach Wielkiego Plebiscytu Maratonu uhonorujemy znakomite osobowości, które w znaczący sposób zapisały się w historii […]

Magia królewskiego dystansu – rusza Wielki Plebiscyt Maratonu!