Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia
CITY TRAIL – 4495 osób wystartowało w pierwszej kolejce cyklu biegów
Przełajowe biegi na piątkę rozgrywane w 11 miastach w całej Polsce rosną jak świąteczne ciasta. W pierwszej kolejce biegów wystartowało 4,5 tysiąca biegaczy. Przedstawiamy trochę statystyk i dużą galerię zdjęć.
Liderem cyklu pozostaje Poznań, w którym Grand Prix organizowane jest już od pięciu lat. W pierwszym w tym roku biegu nad poznańską Rusałką wystartowało 1064 biegaczy. Po raz pierwszy przekroczona została magiczna bariera 1000 uczestników. Dla porównania w pierwszej kolejce edycji 2013/2014 linię mety minęło 777 osób. Wzrost frekwencji w Poznaniu jest na poziomie 37 procent.
Nie wliczając Łodzi, która zastąpiła Gorzów i przyniosła blisko 300-procentowy wzrost frekwencji względem Gorzowa, największy przyrost biegaczy odnotowano w Katowicach – z 221 zawodników, którzy wzięli udział w pierwszej kolejce 2013/2014 do 444 biegaczy, którzy wystartowali w inauguracyjnych zawodach edycji 2014/2015, co daje 101 procent wzrostu frekwencji.
Większe zainteresowanie biegiem głównym przełożyło się również na biegi dzieci i młodzieży, które od tego roku odbywają się pod nazwą CITY TRAIL Junior. W pierwszej kolejce trwającej edycji, we wszystkich kategoriach wiekowych, wzięło udział łącznie 1117 młodych sportowców, w poprzedniej edycji – 436, co oznacza 159-procentowy wzrost. Niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się dwie najmłodsze kategorie, w których startują dzieci do 7 lat. Wzrost frekwencji w tych dwóch kategoriach to aż 234 procent – z 151 w roku biegłym do 505 w tym (oczywiście cały czas porównujemy jedynie pierwsze kolejki obu edycji). Porównując miasta, podobnie jak w biegu głównym, lideruje Poznań (246 młodych biegaczy). Największy przyrost uczestników jest natomiast w Bydgoszczy – aż 323 procent.
Fot. Tomasz Szwajkowski
Zaprezentowane dane pokazują, że zmiana nazwy cyklu, którą ogłoszono w sierpniu – dokładnie na 2 miesiące przed startem edycji 2014/2015 w najmniejszym stopniu nie przeszkodziła w rozwoju zawodów. – Nie ukrywam, że mieliśmy pewne obawy. Wierzyliśmy jednak, że do biegaczy dotrze informacja, że za zmianą nazwy nie idą większe konsekwencje – organizatorzy się nie zmieniają, więc jakość biegów będzie identyczna – podkreśla Piotr Książkiewicz, dyrektor zawodów. – Tak duży wzrost frekwencji jest przyczyną wprowadzania nowych rozwiązań, ponieważ leśne ścieżki, które bez problemu przyjmowały 250-300 zawodników, dla pięciuset są zbyt wąskie. Dlatego w niektórych miastach wprowadziliśmy strefy startowe, które ruszają na trasę w odstępach czasowych. Wszystko po to, by nie limitować naszych biegów – wyjaśnia Piotr.
Na mapie Grand Prix CITY TRAIL 2014/2105 jest 11 miast: Bydgoszcz, Gdańsk i Gdynia (które tworzą Grand Prix Trójmiasto CITY TRAIL), Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Zawody odbywają się od 11 października 2014 do 29 marca 2015 w każdy weekend w dwóch lub trzech miastach. Patronat nad cyklem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz – nad zawodami dla dzieci i młodzieży CITY TRAIL Junior – Rzecznik Praw Dziecka.
Szczegółowe informacje o cyklu oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na oficjalnym profilu akcji na Facebooku.