Czy biegacze monitorują parametry treningowe? Wyniki badania Amazfit mogą zaskoczyć!
W badaniu Amazfit większość respondentów deklaruje, że rejestruje lub chciałoby rejestrować swoje parametry regeneracyjne po zakończonym treningu. Jednak odpowiedzi na dodatkowe pytania w tym samym badaniu mogą sugerować, że wciąż bardziej interesujemy się np. tempem czy tętnem w trakcie ćwiczeń, a mniejszą wagę przywiązujemy do tego, jak bardzo jesteśmy zmęczeni albo wypoczęci przed kolejnym treningiem.
18 grudnia 2024 – Amazfit, globalna marka na rynku sportowych zegarków, objęła badaniami ponad trzy tysiące osób z pięciu europejskich rynków: brytyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i włoskiego[1]. Wśród respondentów były osoby trenujące regularnie (tj. w tygodniu 1-2 razy, 3-4 razy i co najmniej 5 razy) oraz okazjonalnie. Najliczniejszą grupę stanowiły osoby ćwiczące 3-4 razy w tygodniu (33%). Osoby trenujące 1-2 razy w tygodniu i okazjonalnie stanowiły odpowiednio 26% i 24%. Najmniejszą grupę tworzyły osoby trenujące minimum 5 razy w tygodniu (17%).
Niemal 54% respondentów ze wszystkich czterech grup zadeklarowało, że w trakcie ćwiczeń monitoruje dane zawsze, 25% robi tak często, 18% – sporadycznie, a 3% – nigdy. Proporcje inaczej wyglądają w poszczególnych grupach, ale nawet wśród osób trenujących nie więcej niż 2 razy w tygodniu albo okazjonalnie (nieregularnie) największy odsetek wciąż stanowiły osoby śledzące swoje dane treningowe w trakcie ćwiczeń:
- 92% osób, które trenuje co najmniej 5 razy w tygodniu, zawsze lub często monitoruje dane treningowe w trakcie ćwiczeń;
- 90%, które trenuje 3-4 razy w tygodniu, zawsze lub często monitoruje dane treningowe w trakcie ćwiczeń;
- 66%, które trenuje 1-2 razy w tygodniu albo okazjonalnie, zawsze lub często monitoruje dane treningowe w trakcie ćwiczeń;
Zdecydowaną większość stanowiły także osoby, które monitorowały lub chciałyby monitorować dane regeneracyjne, m.in. jakość snu, w tym czas trwania snu głębokiego, tętno spoczynkowe, zmęczenie fizyczne, zmęczenie psychiczne, stres, HRV.
Na pytanie, czy monitorujesz lub chciałbyś monitorować takie parametry, ponad 77% respondentów odpowiedziało „tak”. Przy czym wśród osób trenujących częściej (minimum 3 razy w tygodniu) odsetek ten wyniósł ponad 85%, a wśród osób trenujących rzadziej (nie częściej niż 2 razy w tygodniu albo wręcz okazjonalnie) – 69,5%.
Jednak wysoki odsetek pozytywnych odpowiedzi na pytanie o chęć monitorowania danych regeneracyjnych nie musi oznaczać równie powszechnej świadomości z roli, jaką odgrywa regeneracja między poszczególnymi treningami i w przygotowaniach do zawodów, np. startów w biegach ulicznych.

Respondenci z każdej grupy otrzymali dodatkowe pytania: czy przykładasz należytą wagę do regeneracji po wykonanych treningach i czy mając dostęp do danych regeneracyjnych aktualizowałbyś swoje plany treningowe?
- W grupie osób, które trenują co najmniej 5 razy w tygodniu, 32% odpowiedziało, że przykłada do regeneracji dużą wagę, 60% stara się to robić lub robi to czasami, a 8% w ogóle się tym nie przejmuje. Jednocześnie 36% respondentów przyznało, że mając dostęp do danych regeneracyjnych aktualizowałby swoje plany treningowe. Prawdopodobnie postąpiłoby tak 53% zapytanych, a 11% odpowiedziało, że (raczej) nie zmieniłoby tych planów;
- W grupie osób, które trenują 3-4 razy w tygodniu, 23% odpowiedziało, że przykłada do regeneracji dużą wagę, 77% stara się to robić lub robi to czasami, a 5% nie przywiązuje do tego żadnego znaczenia. Ponadto, 33%, znając swoje parametry regeneracyjne, aktualizowałby swoje plany treningowe, prawdopodobnie zrobiłoby tak 57%, a (raczej) żadnych zmian w treningi nie wprowadziłoby 10% respondentów;
- W grupie osób, które trenują maksymalnie 2 razy w tygodniu albo sporadycznie, 9% przykłada do regeneracji dużą wagę, 74% stara się to robić lub robi to czasami, a 17% w ogóle pomija ten aspekt. Natomiast 22%, mając dostęp do danych regeneracyjnych, zmieniłoby swoje plany treningowe. „Prawdopodobnie tak”, odpowiedziało 57%. (Raczej) żadnych zmian nie wprowadziłoby pozostałe 21%;
Korelacja między intensywnością treningów, a dbałością o regenerację nie zaskakuje: im częściej osoby trenują, tym większą wagę przywiązują do takich parametrów jak choćby jakość snu, w tym czas trwania głębokiego snu.
Natomiast otwarte pozostaje pytanie, czy 32% wśród osób trenujących minimum 5 razy w tygodniu, a 23% w grupie trenującej 3-4 razy w tygodniu jest dobrym wynikiem? Bo tyle osób aktywnych fizycznie przywiązuje do regeneracji dużą wagę. Reszta stara się, robi to czasami albo nie przywiązuje do tego żadnego znaczenia.
[1] Badanie on-line zostało przeprowadzone wśród użytkowników urządzeń wearables marki Amazfit w okresie lipiec – sierpień 2024. W badaniu udział wzięło łącznie 3094 respondentów, z czego we Francji – 368, w Hiszpanii – 749, w Niemczech – 720, w Wielkiej Brytanii – 631, a we Włoszech – 626 osób.
Materiał partnera