Sprzęt > Buty do biegania > Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Sprzęt > Zdrowie i motywacja
Drop buta nie ma wpływu na kontuzje? [BADANIA]

Kontuzje biegaczy – ból kolan i mięśni łydek
Spory pomiędzy zwolennikami minimalizmu i butów amortyzowanych chyba nigdy nie będą miały końca. Co jest lepsze, zdrowsze, minimalizuje ryzyko kontuzji? Badania przeprowadzone kilka miesięcy temu pokazują jednak, że drop nie ma wpływu na liczbę doznawanych kontuzji.
Buty minimalistyczne czy może jednak z amortyzacją? Bieganie naturalne, czy może jednak w klasycznym obuwiu? Obie strony mają swoje racje i pewnie nie dadzą się przekonać. Jedni twierdzą, ze wysoki drop i amortyzacją psują technikę biegu, osłabiają stopy i zwiększają ryzyko kontuzji. Inni twierdzą, że cały ten minimalizm to wymysł marketingowy.
Panowie Malisoux, Chambon, Urhausen oraz Theisen wzięli pod lupę tylko jeden czynnik: drop, czyli różnica wysokości buta pomiędzy jego tylną, a przednią częścią. Naukowcy wzięli pod uwagę tylko modele butów o standardowej amortyzacji, czyli te najpopularniejsze. Minimalistyczne czy maksymalistyczne nie brały udziału w doświadczeniu. W badaniu wzięły udział 553 rekreacyjnie biegające osoby, który otrzymały obuwie o dropie 10 mm, 6 mm lub 0 mm. Następnie biegały przez 6 miesięcy zgłaszając w tym czasie wszystkie kontuzje. Kontuzje w tym badaniu były uznawane, gdy konieczne było odpuszczenie biegania przynajmniej na jeden dzień.
Ogólnie ryzyko kontuzji w przypadku wszystkich trzech rodzajów obuwia było bardzo zbliżone, różnice pojawiły się gdy kontuzję uzależniło się od stażu biegowego. Buty z niskim dropem powodowały mniejszą ilość kontuzji w przypadku osób biegających okazjonalnie, natomiast większą ilość kontuzji powodowały u osób regularnie biegających. Badania wykazały, że drop nie ma wpływu na ryzyko wystąpienia kontuzji. Jeśli weźmiemy pod uwagę ogół biegaczy, może jednak zwiększać lub zmniejszać to ryzyko w poszczególnych grupach, zależnie od ilości przebieganych kilometrów.