fbpx
Galen Rupp Wikimedia Commons Citizen59

Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie

Galen Rupp – ostatnia nadzieja białych

Galen Rupp i Mo Farah na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Fot. PAP

Galen Rupp i Mo Farah na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Fot. PAP

Amerykanin Galen Rupp, który w zeszłym tygodniu pobił rekord USA w biegu na 10 000 metrów wynikiem 26:44,36 jest obecnie najlepszym długodystansowcem świata urodzonym poza Afryką. To żywy dowód na to, że z Kenijczykami i Etiopczykami da się wygrywać.

28-letni Rupp jest życiowym dziełem trenera Alberto Salazara oraz jego Oregon Project. Obsesją byłej gwiazdy maratonu było wytrenowanie biegacza, który będzie mógł się ścigać z każdym i to na dystansach zdominowanych przez Afrykanów. Przez kilka lat próbował doprowadzić do takiego poziomu innych zawodników, starszych, ale kończyło się to porażką. Ostatecznie zdecydował się na budowanie biegacza od podstaw. Rupp rozpoczął trening jako 15-latek, a jego rozwój od początku ukierunkowany był na osiąganie sukcesów w dalekiej przyszłości. Nie było presji natychmiastowych sukcesów, która niszczy młode talenty na całym świecie.

Młody biegacz zdecydowanie miał talent – był szybki, prędko budował wytrzymałość, posiadał odpowiednią budowę ciała. W wieku 19 lat pobił dwa pierwsze rekordy USA – juniorów na dystansie 10 000, a potem 3000 metrów. Mimo wszystko nie była to niespodziewana eksplozja. Jego poziom rósł stopniowo i nieubłaganie. Salazar od początku skupił się na technice biegu, na ogólnej sprawności i sile. Dzięki temu Ruppa omijały kontuzje, a gdy wskoczył na jakiś poziom, już z niego nie schodził.

Gdy ścigał się na studiach, zarzucano mu, że jest zbyt wolny na finiszu, aby odnosić sukcesy. Tym większym zaskoczeniem było to, co stało się tuż po rozpoczęciu kariery profesjonalnej. Okazało się, że dopiero wtedy młody biegacz zaczął trenować naprawdę mocno. Jego wyniki podskoczyły i nagle okazało się, że jest nie tylko wytrzymały, ale i piekielnie szybki. Jego rekord życiowy w biegu na 1500 metrów wynosi obecnie 3:34,75, a prawdopodobnie jest w stanie pobiec jeszcze szybciej. Najważniejsze dla Salazara stało się jednak wypracowanie finiszu w biegach długich. Aby zdobyć medal Igrzysk Olimpijskich na 10 000 metrów, trzeba nie tylko być demonem wytrzymałości, ale i umieć przebiec ostatnie okrążenie stadionu w 53 sekundy, mimo zmęczenia. Tego właśnie Galen Rupp dokonał w 2012 roku w Londynie. Zdobył srebrny medal olimpijski, przerywając tym samym wieloletnią dominację Afrykanów na podium.

Kariera Amerykanina to jednak nie tylko blaski. Od początku towarzyszą jej kontrowersje. Mimo sukcesów Rupp nie jest wcale ulubieńcem kibiców. Ma mu się za złe to, że od dzieciństwa jest “hodowany” na wielkiego biegacza. Już jako nastolatek miał zapewnioną opiekę indywidualnych trenerów i dostęp do najlepszej infrastruktury treningowej oraz odnowy biologicznej. Media prześcigały się w opisywaniu wynalazków, którymi Salazar stymulował rozwój podopiecznego. Od domu, w którym specjalne pompy utrzymują takie warunki, jakie panują w wysokich górach, poprzez antygrawitacyjne bieżnie, aż do kriosauny.

Rupp ma osobnych trenerów od przygotowania siłowego i ogólnej sprawności. Masażystów, kręgarzy, znawców biomechaniki ruchu. Jego buty są projektowane indywidualnie przez firmę Nike. Jest to cała machina. Pojawiają się także oskarżenia o doping, a właściwie nieetyczne zachowania. Salazar zawsze powtarza, że nigdy nie robi z podopiecznymi niczego niedozwolonego. Sceptycy wytykają jednak lekarstwa na astmę, specjalne maski chroniące przed zanieczyszczeniami powietrza, a wreszcie najgłośniejszą sprawę – manipulowanie hormonami tarczycy. Według krytyków Rupp mimo tego, że jest zdrowy, korzysta z pomocy endokrynologa, który lekami na tarczycę chroni go przed przetrenowaniem.

W tej chwili nie ma na świecie drugiego biegacza, który tak jak Galen Rupp byłby w stanie ścigać się jak równy z równym z Etiopczykami i Kenijczykami. Mimo wszystkich udogodnień, Amerykanin pokazuje, że można być najlepszym, nawet jeśli nie mieszka się w górach Afryki. Podstawowy warunek pozostaje przy tym niezmienny: wiele lat ciężkiej i mozolnej pracy.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali