fbpx

Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Górskie biegi zimowe 2015 – styczeń i luty

Icebug Winter Trail Fot. Wojciech Stolarczyk

Icebug Winter Trail 2014. Fot. Wojciech Stolarczyk

Eksploatacja polskich szlaków górskich przez biegaczy zaczyna coraz częściej zahaczać o zimę. W tym roku swój debiut miał Zimowy Ultramaraton Karkonoski i 24-godzinna Zamieć, a na początku 2015 roku mamy do wyboru kolejne ciekawe, nowe propozycje.

 Zimowy Maraton Bieszczadzki, 25 stycznia 

Miejsce: Cisna
Dystans: 42,195 km
Limit czasu: 7 godzin
Przewyższenie: +559 m

Więcej informacji: www.biegrzeznika.pl

Rozrasta się nam Bieg Rzeźnika! To już kolejny górski maraton organizowany przez tę samą ekipę – Stowarzyszenie OTK Rzeźnik. Start zaplanowany jest mniej więcej na godz. 7:20 w niedzielę. Zawodnicy będą mieli do pokonania dystans maratonu – z centrum Cisnej, fragmentem Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej w stronę Komańczy, od Żubraczego stokówką wokół masywu Hyrlatej, do Majdanu i dalej stokówką do Karczmy Brzeziniak w Przysłupie i powrót stokówką do Cisnej. Oprócz maratonu wystartuje Zimowa Bieszczadzka Dycha z sumą podejść 598 m. Limit czasu na pokonanie dychy to 2 godziny.

 Zamieć, 31 stycznia 

Miejsce: Szczyrk
Formuła: bieg 24-godzinny; klasyfikacja indywidualna lub w zespołach dwuosobowych (MM, KK lub MIX)
Dystans: 13,5 km (jedna pętla)

Więcej informacji: www.zamiec.pl i na Facebooku

To będzie druga edycja zimowego biegu 24-godzinnego Zamieć. Zadaniem zawodników jest pokonanie jak największej liczby pętli prowadzącej z bazy zawodów w Szczyrku na szczyt Skrzycznego (1257 m n.p.m.)  i z powrotem. Przewyższenie jednej pętli to ok. 700 m. Przewidziana jest klasyfikacja indywidualna i w zespołach 2-osobowych. Zwycięzca Zamieci 2014 pokonał łącznie dystans 112 km, czyli zaliczył 8 wejść na Skrzyczne. Mimo tego, że ostatnio w Polsce śnieżna zima nie jest wcale pewnikiem, wszyscy mają nadzieję, że na Zamieci naprawdę będzie zamieć. Lekko nie będzie, ale czego się nie robi dla przeżycia przygody!

Zamieć 2014 - medal fot. Łukasz Majdan 01

Na mecie Zamieci 2014. Fot. Łukasz Majdan

 Zimowy Półmaraton Gór Stołowych, 31 stycznia 

Miejsce: schronisko PTTK Pasterka, Góry Stołowe
Dystans: ok. 22 km
Limit czasu: 5 godzin
Trasa: szlaki turystyczne polskich Gór Stołowych (wymagająca technicznie, dużo skał, zakrętów, znaczne przewyższenia, możliwe duże zaśnieżenie i zalodzenie)

Więcej informacji: www.maratongorstolowych.pl

Organizatorem biegu – jak nietrudno się domyślić – jest ta sama ekipa, która latem robi Supermaraton Gór Stołowych – jedną z najpopularniejszych imprez wakacyjnych. Przy zapisach na półmaraton swoje zrobiło zaufanie do Piotra Hercoga, dyrektora biegu – miejsca rozeszły sie jak świeże bułeczki. Właśnie została dorzucona nowa pula miejsc i rejestracja znów działa, ale ten stan może nie potrwać długo. Przewyższenie na dystansie ok. 22 km to +1000/-800 m. Na trasie będą dostępne dwa punkty żywieniowe – na jednym z nich (ok. 8. km) będzie jedzenie oraz ciepłe i chłodne napoje, na drugim (ok. 15. km) – tylko ciepłe napoje.

 Zimowy Ultramaraton Hrabstwa Kłodzkiego, 14 lutego 

Miejsce: Duszniki Zdrój
Dystans: 67 km
Limit czasu: 15 godzin
Trasa: szlaki turystyczne, ulice miast, ścieżki piesze Ziemi Kłodzkiej

Więcej informacji: regulaminie oraz na stronie www.ultrabiegi.pl

Stowarzyszenie „Razem” z Ziemi Kłodzkiej odważnie debiutuje na scenie polskich ultramaratonów – od razu z imprezą zimową (nie chcemy się bawić we wróżbiarstwo, ale w lutym śnieg w górach jest rzeczą raczej pewną). Brzmi jak dobry plan na Walentynki! Trasa będzie przebiegała następująco: Duszniki Zdrój (start) – Zielone Ludowe – Dańczów – Kudowa- Zdrój – Czermna – Błędne Skały – Pasterka – Radków – Skalne Grzyby – Batorów – Borowina – Polanica Zdrój – Piekielna Góra – Szczytna – Stare Bobrowniki – Duszniki Zdrój (meta). Suma przewyższeń to 2200 m. Do końca roku obowiązuje najniższa opłata startowa – 180 zł za osobę. Każdy uczestnik dostanie pamiątkową koszulkę, a na mecie medal. W przypadku zejścia zawodników z trasy na jednym z punktów kontrolnych, organizator zapewnia ich transport do bazy.

 Icebug Winter Trail, 14 lutego 

Miejsce: gmina Nowy Targ
Dystanse: 11 km, 21 km; 6 godzin z mapą; 5 km nordic walking
Limit czasu: biegi liniowe – 4 godziny

Więcej informacji: www.icebugwintertrail.pl

Icebug, producent m.in. agresywnych butów do zimowego biegania górskiego, zadebiutował ze swoją imprezą w lutym tego roku. Bieg okazał się sukcesem organizacyjnym i doczekał się wielu pochwał. Bieg na dwóch dystansach – 11 i 21 km – będzie miał formułę liniową. Na krótszej trasie będzie ok. 600 m przewyższenia, na dłuższej – 1010 m. Natomiast 6 godzin z mapą to rywalizacja na orientację. Do zdobycia będzie ok. 20 punktów kontrolnych. Organizatorzy zalecają m.in. buty z kolcami (ciekawe jakiej firmy!), raczki turystyczne, nakładki antypoślizgowe, stuptuty, porządne rękawiczki. W pakiecie startowym każdy uczestnik dostanie m.in. bidon turystyczny, rabat na karnet narciarski, szybkoschnący ręcznik z mikrofibry. Na mecie każdy dostanie pamiątkowy medal.

Przy tym zestawieniu warto też wspomnieć o cieszącym się dużą popularnością (chociaż w tym roku odbyła się dopiero pierwsza edycja) Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim, który odbędzie się 7 marca. Zapisy jednak nie trwały długo, bo miejsca rozeszły się błyskawicznie.

mm
Marta Tittenbrun

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Na przełomie października i listopada na Azorach odbyły się nieoficjalne mistrzostwa świata w biegach górskich. Pięciodniową imprezę Golden Trail Championships wygrał Polak, Bartłomiej Przedwojewski. Zawodnik opowiedział nam o starcie w zawodach, przygotowaniach w dobie pandemii […]

Bartłomiej Przedwojewski: „Staram się zachowywać równowagę pomiędzy bieganiem a pracą”

„Sport to zdrowie”! Jednak, aby tak było musimy mocno o siebie zadbać, nie tylko na treningu, ale także przed i po nim. Stawy to jedne z ważniejszych ruchomych elementów układu kostno-stawowego u biegaczy, dzięki którym […]

Co jeść, by dbać o stawy? 8 wskazówek, które pomogą ci biegać bez kontuzji

Czym charakteryzuje się odzież marki Brubeck? Czy warto zainwestować w ubrania polskiego producenta? A co najważniejsze – jak poszczególne elementy biegowej garderoby od Brubeck sprawdzają się w praktyce? Pierwszy raz o marce Brubeck usłyszałem kilka […]

Brubeck – jak się biega w ubraniach polskiej marki? – [test+KONKURS]

Czasy mamy niepewne, a może być jeszcze gorzej. Na ulicach coraz częściej można spotkać bandytów z pałkami teleskopowymi. Dlatego, w trosce o naszych czytelników, przedstawiamy poradnik taktyczny: ucieczka przed pościgiem oraz sposoby przygotowania.

Jak uciec przed pościgiem. Poradnik taktyczny

Unikalny design, zwrot energii, lekkość i poczucie komfortu. Tym charakteryzuje się najnowszy model w kolekcji marki ASICS – NOVABLAST. Buty są przeznaczone szczególnie dla tych osób, które chcą czerpać z biegania jeszcze więcej radości. Odważna […]

Nowość dla nowej generacji biegaczy. ASICS NOVABLAST – lekkość, wydajność i satysfakcja po kolejnych kilometrach

Od 1979 r. wiedział, co będzie robił w każdą ostatnią (z małymi wyjątkami) niedzielę września. Zawsze stawiał się w pełni gotowy na starcie Maratonu Warszawskiego. Jednak w kolejnych latach już go z nami zabraknie. Franciszek […]

Nie żyje Franciszek Sojka – jedna z legend Maratonu Warszawskiego

Chociaż brzmi to przewrotnie, coraz trudniej wyobrazić sobie biegi z udziałem kilku tysięcy osób, odbywające się jeszcze w 2020 r. Jest jednak takie miejsce na świecie, w którym są one… niemal na porządku dziennym! Wydarzenia […]

Bieg na kilka tysięcy osób w 2020 roku? To dzieje się naprawdę!

Najbliższy rok przyniesie ogromne zmiany w bieganiu. Prawdopodobnie po pandemii staniemy w obliczu biegowego świata po rewolucji. Dowiedz się, jakie zmiany prognozujemy i na co trzeba się przygotować.

Jak pandemia zmieni bieganie? Felieton Marcina Nagórka