Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
Harcbieg – 11 listopada wystartuj gdzie chcesz i o której chcesz
Harcerze z Hufca ZHP Pruszków podczas 1. Pruszkowskiego Biegu Wolności. Fot. Piotr Tomaszewski
„To jest takie proste: Biegniesz. Gdzie chcesz, jak chcesz, ile chcesz, o wybranej porze dnia. I przy okazji pomagasz. Naprawdę możesz” – piszą organizatorzy. W Święto Niepodległości pokonaj dystans od 5 do 22 km, biegiem lub na rolkach, i pomóż. Możesz to zrobić wszędzie.
Harcbieg to inicjatywa harcerzy z Hufca ZHP Pruszków. To pomysł na promowanie biegania wśród harcerzy, harcerstwa wśród biegaczy, a przy okazji można pomóc. Pieniądze zebrane od uczestników wesprą działania Fundacji „Akogo?” Ewy Błaszczyk, która m.in. finansuje Klinikę Budzik. Data też nie jest przypadkowa. „Uczcijmy Święto Niepodległości w sposób wyjątkowy. Zadbajmy o swoje zdrowie, nie tylko dla siebie, ale także dla naszego kraju, aby móc mu służyć w czasie pokoju” – piszą na swojej stronie organizatorzy. Harcbieg to oczywiście impreza organizowana przez harcerzy, ale nie tylko dla harcerzy – udział w biegu może wziąć każdy!
O co chodzi?
Harcbieg to bieg bardzo sprytny, bo można wziąć udział w imprezie, realizując zwykły trening. W dodatku nie trzeba nigdzie daleko jechać – wystarczy zaliczyć kółko na osiedlu, pobiegać trochę w parku albo zrobić pętlę w pobliskim lasku.
Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział?
Po pierwsze, do 31 października należy się zarejestrować na stronie biegu. W formularzu należy wpisać miasto, w którym będzie się realizować bieg, wybrać dyscyplinę: bieg albo jazdę na rolkach oraz wybrać jeden z czterech dystansów: 5 km, 10 km, 11 km lub 22 km.
Następnie należy wpłacić opłatę startową, która może być o dowolnej wysokości, jednak nie niższa niż 11 zł. Po zarejestrowaniu twojej opłaty, organizatorzy dopiszą cię do listy startowej.
Zaliczenie biegu
Żeby bieg został zaliczony, musi zostać spełnionych kilka warunków. Biegać można w dowolnym mieście, jednak trasa biegu musi być ciągła i ogólnie dostępna. Bieg należy rozpocząć nie wcześniej niż o godz. 6:00, a zakończyć nie później niż o godz. 22:00. Poszczególne dystanse mają też swoje limity czasowe. Dla dystansu 5 km jest to 60 minut, dla 10 km – 120 minut, dla 11 km – 140 minut, a dla 22 km – 300 minut. W biegu na dystansie 5 km mogą startować osoby mające ukończone 13 lat, a na pozostałych trzech dystansach – osoby, które ukończyły 16 lat.
Aby bieg został zaliczony, trzeba jakoś potwierdzić jego przebieg. Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze – można wziąć udział w odbywających się tego dnia zawodach biegowych o odpowiednim dystansie. Termin 11 listopada powinien obfitować w różne niepodległościowe biegi. Wówczas do zaliczenia wystarczy link do wyników, w którym będzie widniało twoje nazwisko. Inny sposób to rejestracja w serwisie MapMyRun.com. To rozwiązanie dla osób posiadających urządzenie z GPS. Potwierdzić bieg można także przez zarejestrowanie go w aplikacji Endomondo. Jeśli ktos nie ma żadnego urządzenia mogącego zarejestrować bieg lub nie startuje tego dnia w żadnych zawodach, może też wysłać do organizatorów sprawozdanie z biegu, w którym opisze trasę, poda czas i inne szczegóły dotyczące biegu.
Sposoby zaliczania biegu są dokładnie opisane na stronie organizatora w zakładce „Zaliczenie biegu”. Potwierdzenie biegu należy przesłać do organizatorów do 14 listopada.
Po co?
Harcbieg to bardzo nietypowa impreza biegowa. Odbędzie się w całej Polsce, trwać będzie cały dzień, bez żadnych bram startowych, chipów ani posiłków regeneracyjnych. Przynajmniej nie serwowanych przez organizatorów. To inicjatywa mająca na celu wsparcie podopiecznych Fundacji „Akogo?” – niewielka kwota wpłacona przez wiele osób to bardzo konkretna pomoc.
Ciekawa formuła pozwala na urozmaicenie swojego treningu i aktywne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podsumowując: odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego Harcbieg?” można innym pytaniem: „A dlaczego nie?”. Do dzieła!
Każdy uczestnik Harcbiegu zarejestrowany do 31 października otrzyma pamiątkowy numer startowy z indywidualnym oznaczeniem.