fbpx

Sprzęt > Akcesoria > Slider > Sprzęt

Test Huawei FreeClip, komfortowych słuchawek do treningów i codziennego użytku

Słuchawki to jeden z najczęściej wybieranych gadżetów przez biegaczy. Jednak znalezienie modelu, który zapewni zarówno doskonałe trzymanie, jak i komfort użytkowania, nie jest łatwe. Naszą uwagę zwrócił model Huawei FreeClip.

Innowacyjne Huawei FreeClip przyciągają wzrok swoją unikalną konstrukcją – z jednej strony zachwycają designerskim wyglądem, a z drugiej gwarantują doskonałe trzymanie dzięki obrączkowej budowie, która oplata małżowinę uszną. Jak sprawdziły się te słuchawki podczas treningów? Zapraszamy do lektury.

Huawei FreeClip
Doskonałe trzymanie bez uczucia ucisku Huawei FreeClip

Anatomia komfortu

Na wstępie kilka faktów. Słuchawki typu TWS Huawei FreeClip nie wypełniają w pełni kanału słuchowego, co pozwala na stały kontakt z otoczeniem. Kulka z głośnikiem jest solidnie trzymana przez klips oplatający małżowinę zgodnie z jej anatomicznym kształtem. To, co szczególnie zwróciło moją uwagę, to komfort nawet podczas wielogodzinnego użytkowania. A to dlatego, że kontakt z uszami ogranicza się jedynie punktowo w obrębie małżowiny. Ich atutem jest również lekkość – jedna słuchawka waży zaledwie 5,6 grama. Dotychczas sięgałam najczęściej po słuchawki dokanałowe, jednak intensywność treningu czy pot powodowały, że wypadały, uciskały i na dłuższych biegach lądowały często w kieszeni. Dodatkowo, w uchu wyglądają efektownie niczym element biżuterii, szczególnie w tym kobiecym.

Huawei FreeClip
Huawei FreeClip zapewniają 8 godzin ciągłej pracy

Otwarta konstrukcja i redukcja szumów, czyli Huawei FreeClip w akcji

Otwarta konstrukcja Huawei FreeClip sprawia, że oprócz dźwięku z samych słuchawek, trafiają do nas także odgłosy otoczenia. Nie znajdziemy tutaj systemu ANC. Część z głośnikiem nie jest wyposażona w gumki, które odcinałyby nas od hałasów z zewnątrz. Mimo to poziomem głośności możemy umiejętnie sterować balansem między odgłosami z otoczenia a muzyką czy podcastami. Nie miałam wrażenia przebijania się każdego szelestu, a słyszane dźwięki otoczenia dają poczucie bezpieczeństwa. Już po pierwszym treningu byłam bardzo zaskoczona, a w pełni przekonałam się do nich, gdy zabrałam je na siłownię. Szybko stały się moimi ulubionymi słuchawkami, z którymi praktycznie się nie rozstaję.

Najlepsze słuchawki dla biegacza
Huawei FreeClip prezentują się bardzo dobrze wizualnie

Huawei FreeClip doskonale sprawdzają się także podczas rozmów telefonicznych. Moi rozmówcy chwalili słyszalność i czystość połączenia. Oczywiście, przebywanie w bardzo hałaśliwych miejscach czy podczas silnego wiatru nie daje już tak satysfakcjonujących wrażeń, jednak zawsze mój głos był słyszany i rozumiany. Duża w tym zasługa funkcji redukcji szumu AI, która tłumiła dużą ilość niechcianych dźwięków z otoczenia. Ten element zasługuje na uznanie.

Ładowanie, wodoszczelność i Bluetooth

Kolejnym atutem Huawei FreeClip jest długość czasu ich pracy. Słuchawki pozwalają na 8 godzin ciągłego użytkowania, a trzymanie ich w dedykowanym etui, które służy także jako stacja ładująca, wydłuża ten czas aż do 36 godzin przy poziomie głośności 50%. Słuchawki ładujemy w etui za pomocą standardowego wejścia USB-C lub indukcyjnie. Pełne ładowanie zajmuje około 40 minut.

Huawei FreeClip odporne są na zamoczenie, pot i pył

Zastosowany Bluetooth 5.3 zapewnia bardzo dobre połączenie z telefonem, i podczas miesięcznych testów nie napotkałam żadnych problemów. Co więcej, słuchawki można połączyć jednocześnie z dwoma urządzeniami, np. z telefonem i komputerem, co bardzo często wykorzystuję.

Dodatkowe i ważne dla mnie atuty to poziom wodoszczelności zgodny z normą IP54, co oznacza, że deszcz, pot czy pył nie stanowią dla słuchawek żadnego zagrożenia.

Huawei FreeClip
Huawei FreeClip otrzymujemy z ładującym etui oraz kablem USB-USB C

Gesty i aplikacja, czyli intuicyjna obsługa Huawei FreeClip

Obsługa FreeClip jest bardzo intuicyjna. Słuchawki sterowane są za pomocą gestów. Każda część słuchawek wyposażona jest w czujniki, które reagują na jedno-, dwu- lub trzykrotne dotknięcie. W ten sposób możemy przełączać i wstrzymywać utwory, przechodzić do następnego lub odbierać i kończyć połączenia telefoniczne. Ustawienia gestów możemy dowolnie modyfikować za pomocą aplikacji AI Life, dostępnej na Android i App Store.

W aplikacji możemy również sprawdzić poziom naładowania słuchawek i etui oraz ustawić efekty dźwiękowe. Ponadto, dzięki aplikacji, możemy odnaleźć słuchawki, odtwarzając na nich dźwięk.

Huawei FreeClip
Aplikacja wzbogaca możliwości Huawei FreeClip

Podsumowanie

Huawei FreeClip okazały się pozytywną niespodzianką. Otwarta konstrukcja, która początkowo budziła moje wątpliwości, okazała się jednym z ich atutów. Ich niespotykany komfort użytkowania przewyższa doświadczenia z innymi słuchawkami. Dodatkowo, długi czas pracy baterii, odporność na wodę i pył oraz wyjątkowy design sprawiają, że zawsze mam je przy sobie – na co dzień w pracy, podczas spacerów czy treningów.

Jednak, warto zaznaczyć, że cena tych słuchawek może być pewną barierą. W momencie publikacji recenzji, za ten luksus trzeba było zapłacić 799 złotych. Sprawdź ich bieżącą cenę. Dostępne są w 3 kolorach: oprócz prezentowanego są to klasyczna czerń oraz fiolet. Czy warto chwycić za portfel? Oceńcie sami!

Artykuł powstał w wyniku współpracy z marką Huawei. Jednocześnie zapewniamy, że recenzja jest obiektywną opinią redakcji.

Autorka: Lena Wojciechowska

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Oficjalnie igrzyska olimpijskie w Paryżu 2024 rozpoczynają się 26 lipca. Jednak na emocje związane z bieganiem poczekamy jeszcze kilka dni, bo zmagania lekkoatletów ruszają 1 sierpnia. Kogo z polskich biegaczek i biegaczy zobaczymy na paryskich […]

Reprezentacja biegowa na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 i szanse medalowe

Kardiologa sportowego Łukasza Małka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Profesor kardiologii, chętnie dzielący się wiedzą, chciałoby się rzec: z sercem na dłoni do pacjentów, a do tego praktykujący sportowiec amator. W tym odcinku z cyklu […]

Bawmy się sportem dla zdrowia! Kardiolog sportowy Łukasz Małek w Czy tu się biega?

Już w najbliższą sobotę ulice Warszawy zapełnią się biegaczami chcącymi upamiętnić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. W biegu na 5 i 10 kilometrów wystartuje ponad 11 tysięcy osób! To już drugie wydarzenie z cyklu Warszawskiej Triady […]

Odliczanie do startu! Ostatnie wolne miejsca na 33. Bieg Powstania Warszawskiego

Lato rozgościło się u nas w najlepsze, a wraz z nim pora na pyszne sezonowe owoce. Łatwo dostępne i relatywnie tanie, stanowią wartościowy dodatek do diety osób aktywnych fizycznie. Poznaj sezonowe letnie owoce i dowiedz […]

Owoce, po które najlepiej sięgać latem (+ przepisy z ich wykorzystaniem)

Problem nadmiernej potliwości dotyka do 3% społeczeństwa. Wśród takich osób są również takie, które nie stronią od aktywności fizycznej. Jak wiadomo intensywny sport wzmaga jeszcze dodatkowo pocenie. Termoregulacja jest ważna, jednak chciałoby się ograniczyć nadmierne […]

Jak radzić sobie z problemem nadmiernej potliwości, będąc osobą aktywną?

Gościem specjalnym odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Agnieszka Cubała – pisarka i popularyzatorka historii specjalizująca się w tematyce powstania warszawskiego. Rozmowa krąży wokół książki „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, […]

Ich najważniejszy bieg to ten o życie. Sportowcy w czasach powstania warszawskiego. Agnieszka Cubała gościem specjalnym Czy tu się biega?

Już za chwilę, w poniedziałek, 22 lipca, wystartuje uchodzący za jeden z najtrudniejszych biegów świata – Badwater w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych. Wśród zaledwie garstki wybrańców na starcie stanie Polka, Edyta Lewandowska. Co czuje […]

Edyta Lewandowska przed Badwater: jeszcze nigdy nie czułam się tak silna

W tym roku mija dokładnie sto lat od rozegrania pierwszego w Polsce, oficjalnego biegu na królewskim dystansie. Ten okrągły jubileusz świętować może każdy, kto czuje się częścią sportowego świata! Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że istotnym […]

W Warszawie powstało Rondo Polskich Maratończyków! Sto lat polskiego maratonu!