fbpx

Sprzęt > Akcesoria > Slider > Sprzęt

Test Huawei FreeClip, komfortowych słuchawek do treningów i codziennego użytku

Słuchawki to jeden z najczęściej wybieranych gadżetów przez biegaczy. Jednak znalezienie modelu, który zapewni zarówno doskonałe trzymanie, jak i komfort użytkowania, nie jest łatwe. Naszą uwagę zwrócił model Huawei FreeClip.

Innowacyjne Huawei FreeClip przyciągają wzrok swoją unikalną konstrukcją – z jednej strony zachwycają designerskim wyglądem, a z drugiej gwarantują doskonałe trzymanie dzięki obrączkowej budowie, która oplata małżowinę uszną. Jak sprawdziły się te słuchawki podczas treningów? Zapraszamy do lektury.

Huawei FreeClip
Doskonałe trzymanie bez uczucia ucisku Huawei FreeClip

Anatomia komfortu

Na wstępie kilka faktów. Słuchawki typu TWS Huawei FreeClip nie wypełniają w pełni kanału słuchowego, co pozwala na stały kontakt z otoczeniem. Kulka z głośnikiem jest solidnie trzymana przez klips oplatający małżowinę zgodnie z jej anatomicznym kształtem. To, co szczególnie zwróciło moją uwagę, to komfort nawet podczas wielogodzinnego użytkowania. A to dlatego, że kontakt z uszami ogranicza się jedynie punktowo w obrębie małżowiny. Ich atutem jest również lekkość – jedna słuchawka waży zaledwie 5,6 grama. Dotychczas sięgałam najczęściej po słuchawki dokanałowe, jednak intensywność treningu czy pot powodowały, że wypadały, uciskały i na dłuższych biegach lądowały często w kieszeni. Dodatkowo, w uchu wyglądają efektownie niczym element biżuterii, szczególnie w tym kobiecym.

Huawei FreeClip
Huawei FreeClip zapewniają 8 godzin ciągłej pracy

Otwarta konstrukcja i redukcja szumów, czyli Huawei FreeClip w akcji

Otwarta konstrukcja Huawei FreeClip sprawia, że oprócz dźwięku z samych słuchawek, trafiają do nas także odgłosy otoczenia. Nie znajdziemy tutaj systemu ANC. Część z głośnikiem nie jest wyposażona w gumki, które odcinałyby nas od hałasów z zewnątrz. Mimo to poziomem głośności możemy umiejętnie sterować balansem między odgłosami z otoczenia a muzyką czy podcastami. Nie miałam wrażenia przebijania się każdego szelestu, a słyszane dźwięki otoczenia dają poczucie bezpieczeństwa. Już po pierwszym treningu byłam bardzo zaskoczona, a w pełni przekonałam się do nich, gdy zabrałam je na siłownię. Szybko stały się moimi ulubionymi słuchawkami, z którymi praktycznie się nie rozstaję.

Najlepsze słuchawki dla biegacza
Huawei FreeClip prezentują się bardzo dobrze wizualnie

Huawei FreeClip doskonale sprawdzają się także podczas rozmów telefonicznych. Moi rozmówcy chwalili słyszalność i czystość połączenia. Oczywiście, przebywanie w bardzo hałaśliwych miejscach czy podczas silnego wiatru nie daje już tak satysfakcjonujących wrażeń, jednak zawsze mój głos był słyszany i rozumiany. Duża w tym zasługa funkcji redukcji szumu AI, która tłumiła dużą ilość niechcianych dźwięków z otoczenia. Ten element zasługuje na uznanie.

Ładowanie, wodoszczelność i Bluetooth

Kolejnym atutem Huawei FreeClip jest długość czasu ich pracy. Słuchawki pozwalają na 8 godzin ciągłego użytkowania, a trzymanie ich w dedykowanym etui, które służy także jako stacja ładująca, wydłuża ten czas aż do 36 godzin przy poziomie głośności 50%. Słuchawki ładujemy w etui za pomocą standardowego wejścia USB-C lub indukcyjnie. Pełne ładowanie zajmuje około 40 minut.

Huawei FreeClip odporne są na zamoczenie, pot i pył

Zastosowany Bluetooth 5.3 zapewnia bardzo dobre połączenie z telefonem, i podczas miesięcznych testów nie napotkałam żadnych problemów. Co więcej, słuchawki można połączyć jednocześnie z dwoma urządzeniami, np. z telefonem i komputerem, co bardzo często wykorzystuję.

Dodatkowe i ważne dla mnie atuty to poziom wodoszczelności zgodny z normą IP54, co oznacza, że deszcz, pot czy pył nie stanowią dla słuchawek żadnego zagrożenia.

Huawei FreeClip
Huawei FreeClip otrzymujemy z ładującym etui oraz kablem USB-USB C

Gesty i aplikacja, czyli intuicyjna obsługa Huawei FreeClip

Obsługa FreeClip jest bardzo intuicyjna. Słuchawki sterowane są za pomocą gestów. Każda część słuchawek wyposażona jest w czujniki, które reagują na jedno-, dwu- lub trzykrotne dotknięcie. W ten sposób możemy przełączać i wstrzymywać utwory, przechodzić do następnego lub odbierać i kończyć połączenia telefoniczne. Ustawienia gestów możemy dowolnie modyfikować za pomocą aplikacji AI Life, dostępnej na Android i App Store.

W aplikacji możemy również sprawdzić poziom naładowania słuchawek i etui oraz ustawić efekty dźwiękowe. Ponadto, dzięki aplikacji, możemy odnaleźć słuchawki, odtwarzając na nich dźwięk.

Huawei FreeClip
Aplikacja wzbogaca możliwości Huawei FreeClip

Podsumowanie

Huawei FreeClip okazały się pozytywną niespodzianką. Otwarta konstrukcja, która początkowo budziła moje wątpliwości, okazała się jednym z ich atutów. Ich niespotykany komfort użytkowania przewyższa doświadczenia z innymi słuchawkami. Dodatkowo, długi czas pracy baterii, odporność na wodę i pył oraz wyjątkowy design sprawiają, że zawsze mam je przy sobie – na co dzień w pracy, podczas spacerów czy treningów.

Jednak, warto zaznaczyć, że cena tych słuchawek może być pewną barierą. W momencie publikacji recenzji, za ten luksus trzeba było zapłacić 799 złotych. Sprawdź ich bieżącą cenę. Dostępne są w 3 kolorach: oprócz prezentowanego są to klasyczna czerń oraz fiolet. Czy warto chwycić za portfel? Oceńcie sami!

Artykuł powstał w wyniku współpracy z marką Huawei. Jednocześnie zapewniamy, że recenzja jest obiektywną opinią redakcji.

Autorka: Lena Wojciechowska

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Polska reprezentacja ukończyła Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy 2024 w Rzymie z dorobkiem 6 medali i na 9. miejscu w klasyfikacji medalowej. To najsłabszy wynik Polski na mistrzostwach kontynentu od 12 lat. W kontekście spełnienia oczekiwań medalowych […]

Medale, samotność i dyskwalifikacje: Jak Polacy zapisali się w historii Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Rzymie?

Już po raz czwarty w końcówce czerwca oczy setek biegaczy z całej Polski zwracają się ku Beskidom – nie bez kozery, bo to właśnie tam odbywa się Europejski Festiwal Biegowy “Dwa Beskidy”. Wydarzenie sportowo-kulturalne w […]

Biegowe wyzwanie w beskidzkiej krainie Łemków. Europejski Festiwal Biegowy startuje w ostatni weekend czerwca. Zapisy trwają!

Trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem oraz rekordzista Polski w skoku o tyczce wystąpią podczas Memoriału Czesława Cybulskiego na Golęcinie. Coraz większe zainteresowanie biletami na imprezę, która odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie. Świeżo […]

Anita Włodarczyk i Piotr Lisek zasilają obsadę Memoriału Czesława Cybulskiego

Żelazo pełni różnorodne funkcje w organizmie biegacza i wchodzi w skład hemoglobiny, barwnika krwi. To dzięki niemu tlen może być transportowany przez krwinki czerwone do każdej części ciała, aby brać udział w produkcji energii. Biegacze są szczególnie zagrożeni jego niedoborem.

Żelazo – pierwiastek dobrych wyników

Jednym z największych wyzwań, które stoją przed organizatorami legendarnych wydarzeń sportowych, do jakich w polskich warunkach należy zaliczać Bieg Westerplatte, jest dostosowanie się do zmieniających się realiów, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji i charakteru tych imprez. […]

W hołdzie Obrońcom Wybrzeża: historia i współczesność Biegu Westerplatte. Przed nami już 62. edycja!

Kiedy myślimy o bieganiu, wyobrażamy sobie pracę nóg i wydolność sercowo-naczyniową jako kluczowe elementy sukcesu. Jednak wiele osób zapomina, że górna część ciała, a zwłaszcza ręce, odgrywają istotną rolę w efektywnym biegu. Ćwiczenia na ręce […]

Ćwiczenia na ręce – po co one biegaczowi? Gotowy zestaw

Ile potrzebujesz kalorii aby schudnąć lub utrzymać swoją wagę? Aby się tego dowiedzieć, warto poznać najpierw swoją podstawową przemianę energii, a następnie całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Sprawdź, jak to zrobić. Podstawowa przemiana materii – co to […]

Podstawowa przemiana materii a zapotrzebowanie energetyczne – jak obliczyć? Jak schudnąć?

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy to jedna z tych imprez, które w ostatnich latach dostarczały polskim kibicom wiele powodów do radości. Nasi reprezentanci potrafili nie tylko sprostać wyzwaniom, występując w roli faworytów, ale także nierzadko zaskoczyć, zdobywając […]

Mistrzostwa Europy – w których konkurencjach biegowych liczymy na medale?