fbpx

Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

III Bieg Otwocki

1451564_163344660542885_1005937201_n

Start dystansu 9700 m. Fot. Materiały organizatora.

Otwock to miasto w którym organizowanych jest całkiem sporo imprez sportowych. Zawody rowerowe, rajdy piesze, a także biegi są częstymi gośćmi tego miasta. Nic w tym dziwnego duże leśne tereny zachęcają żeby zorganizować zawody w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Siedemnastego listopada odbył się kolejny bieg z okazji rocznicy nadania Otwockowi praw miejskich, tym razem była to 97 rocznica.

bieg3o

Przebieg trasy 9700 m. Fot. Materiały organizatora.

Biegi w okolicach Warszawy przyciągają w większości przypadków rzesze zawodników, ale w wypadku Otwocka często bywało nieco inaczej. W poprzednich latach grono startujących było raczej wąskie. Niewiele ponad 100 osób w roku poprzednim (w biegu zimowym zaledwie około 30) nie zwiastowało tłumów w tegorocznej edycji, tym bardziej, że pogoda idealna nie była. Chłód, duża ilość wilgoci i szary ponury dzień nie zachęcały do startu. Okazało się jednak, że biegaczom takie warunki nie są straszne i frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Przygotowali oni 300 chipów, co okazało się liczbą nie wystarczającą, bowiem chętnych do udziału w biegu było więcej i niektórym nie udało się dopisać do listy startowej.

574674_163342043876480_1999933525_n

Start dzieci i młodzieży-dystans 1916 m. Fot. Materiały organizatora.

O godzinie 10 na linii startu pojawili się młodzi zawodnicy (dzieci i młodzież) rywalizujący na asfaltowej trasie o długości niemal 2 km, a dokładnie 1916 m.

1456511_163344917209526_771028980_n

Andrej Starzyński pierwszy na mecie z czasem 29:02. Fot. Materiały organizatora.

Bieg główny na dystansie 10 km, a dokładnie na 9700 m rozpoczął się w samo południe, a na starcie stanęło 207 osób. Trasa prowadziła przez pierwsze 2 km po asfaltowych drogach gdzie stawka mocno się rozciągnęła. Po 2km zawodnicy wbiegli na leśne dukty, które pokonywali już niemal do samej mety. Pojawiły się niewielkie górki, nieco kopnego piachu, dziur oraz całkiem sporo korzeni. Trasa z całą pewnością nie była przesadnie łatwa. Utrzymanie wysokiego tempa z biegów asfaltowych nie było proste i wymagało nieco obycia z biegami terenowymi. Nieco mylne mogło być w kilku miejscach oznakowanie, strzałki zamocowane poziomo, a nie pionowo bardziej sugerowały skręt niż bieg na wprost, ale mimo tych niedogodności, chyba nikt się w lesie nie zgubił..

1393676_163345403876144_1808698448_n

Fot. Materiały organizatora.

Trudności terenowe okazały się nie być jednak takie straszne, szczególnie dla czołówki bowiem wyniki najlepszych zawodników i zawodniczek okazały się bardzo dobre. Na mecie na każdego zawodnika czekał pamiątkowy medal, oraz gorący posiłek który biegacze wyjątkowo chętnie spożywali przy tak chłodnej aurze. Na przyszły rok organizatorzy muszą się przygotować na znacznie więcej zawodników. Impreza była bardzo dobrze zorganizowana, nie było większych wpadek, cena wpisowego okazała się rozsądna. Oczywiście są elementy które można poprawić, żeby wszystko odbywało się jeszcze sprawniej, jak choćby jedno dodatkowe stanowisko w biurze zawodów które skróciłoby kolejkę oczekujących do rejestracji czy po odbiór pakietu startowego, ale imprezę należy ocenić pozytywnie więc na następnych edycjach można oczekiwać jeszcze większej ilości osób które będą pragnęły pobiegać w Mazowieckim Parku Krajobrazowym.

Wyniki kobiet:

Justyna Korytkowska 35:08

Izabela Zaniewska 35:25

Halina Karnatsevich 36:02

Ewa Chrościenko 36:17

Justyna Woźniak 39:08

601604_163347787209239_196064891_n

Pierwsze piątki kobiet i mężczyzn. Fot. Materiały organizatora.

Wyniki mężczyzn:

Andrej Starzyński 29:02

Jakub Nowak 29:19

Przemysław Dąbrowski 30:12

Wojciech Kopeć 30:40

Bogusław Andrzejuk 30:53

Potrzeba lepszej kampanii informacyjnej

To co jednak trzeba zmienić w większości imprez biegowych w Otwocku to ich rozreklamowanie i promocja. Informacja o rozegraniu zawodów dociera do małej ilości osób, wielu mieszkańców okolicznych miejscowości, a nawet samego Otwocka nie ma pojęcia o tym, że odbywa się impreza sportowa. Zaprawieni w bojach biegacze którzy śledzą na bieżąco kalendarze imprez oczywiście sobie poradzą, ale wiele osób które mogłyby pobiec nie wie o imprezie, a takie w sumie dość skromne imprezy mogą być dużą zachętą do większej aktywności fizycznej.

mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali