Triathlon > TRI: Trening > Triathlon
Interwały pływackie w treningu biegacza
Czym różni się struktura treningów biegowych od najczęściej stosowanych treningów pływackich? Między innymi rodzajem zastosowanej przerwy. A co gdyby zapożyczyć tę formę treningów od pływaków i przenieść ją na stadion?
Przykładowy trening interwałowy w bieganiu obejmuje odcinki o zadanej długości i widełkach tempowych oraz przerwę, która podawana jest jako dystans (np. 400m truchtu) lub czas (np. 2 minuty truchtu). Pływacy zwykle realizują przerwy pomiędzy odcinkami biernie, tj. odpoczywając przy ścianie basenu. Co istotne, bardzo często trenerzy pływania, zamiast podawać zawodnikom czas przerwy, podają im czas obejmujący pływany odcinek oraz odpoczynek. Przykładowo, pływacy mogą realizować zadanie 10x100m ze startem w 1 minutę 40 sekund. Jaka jest przewaga tego typu zadania nad „standardowym” określaniem czasu odcinka i oddzielnie czasu przerwy? Przede wszystkim dzięki temu, to samo zadanie może być realizowane przez zawodników o różnym poziomie zaawansowania. W basenie z racji ograniczonego miejsca jest to szczególnie ważne, a jednakowy limit startu odcinka pozwala na usprawnienie logistyki na torze.
Co prawda w przypadku biegania nie musimy martwić się o zmieszczenie się na jednym torze, ale możliwość realizacji treningu z szybszym lub wolniejszym kolegą może okazać się cenna. Taka formuła treningu może przynieść nam także inne korzyści.