fbpx

Izabela Trzaskalska w Osace, Tamirat Tola w Dubaju – startuje sezon maratoński 2018

Autor: Jakub Karasek • 25.01.2018

Bieg_Europejski_fot. Sebastian Uciński

Izabela Trzaskalska podczas Biegu Europejskiego w Gnieźnie. W najbliższy weekend wystartuje w maratonie w Osace. Fot. Sebastian Uciński

Za nami już niemal cały miesiąc roku 2018 i sezon biegowy powoli zaczyna się rozkręcać. Chociaż w Europie do największych imprez pozostało jeszcze trochę czasu, w innych częściach świata nadchodzi już czas prawdziwego ścigania.

Niedawno wspominaliśmy o szybkim półmaratonie w Houston, który w spektakularny sposób otworzył sezon biegów ulicznych w roku 2018, a już w ten weekend czeka nas sporo emocji w związku z 2 interesująco zapowiadającymi się maratonami. Na pierwszy ogień idzie impreza skierowana do kobiet, czyli 2018 Osaka Women’s Marathon. Dla nas jest to bieg szczególnie godny zainteresowania, ponieważ wśród zawodniczek elity znajduje się 2. najszybsza maratonka Polski z 2017 r. – Izabela Trzaskalska. Jej rekord życiowy 2:29:55 został osiągnięty wiosną ubiegłego roku w Warszawie. Co ciekawe, w podsumowaniu sezonu Trzaskalska była wolniejsza jedynie od Iwony Bernardelli, która czas 2:29:37 osiągnęła właśnie w Osace w styczniu 2017 r., zajmując wówczas 7. miejsce.

Maraton w Osace to dość selektywne zawody, ponieważ prawo do startu mają jedynie kobiety, które w ostatnich 2 latach w biegu certyfikowanym przez IAAF lub AIMS osiągnęły: czas poniżej 3:10 w maratonie lub czas poniżej 2:11 w biegu na 30 km lub czas poniżej 1:28 w półmaratonie lub czas poniżej 37 minut w biegu na 10 km. W stawce jest aż 10 zawodniczek z życiówkami lepszymi od Izabeli Trzaskalskiej – 6 Japonek, 2 Kenijki, 1 Niemka i 1 Peruwianka oraz wiele innych biegaczek na podobnym i niewiele słabszym poziomie, Polka nie powinna zatem narzekać na brak towarzyszek do biegania.

Dwa dni wcześniej wystartuje inny słynny i tradycyjnie już szybki maraton, czyli Standard Chartered Dubai Marathon 2018. W stawce nie brakuje naprawdę szybkich biegaczy i biegaczek. Wśród mężczyzn głównym faworytem do zwycięstwa jest ubiegłoroczny tryumfator tej imprezy, rekordzista trasy i aktualny wicemistrz świata w maratonie – Tamirat Tola. W ubiegłym roku Etiopczyk wykręcił w Dubaju fenomenalny czas 2:04:11, a w tym roku zapowiada atak na wynik poniżej 2:04. Jego rywalem w walce o zwycięstwo będzie m.in. jego rodak – Endeshaw Negese, legitymujący się rekordem życiowym poniżej 2:05.

Wśród kobiet w stawce również jest ubiegłoroczna trymfatorka – Werkonesh Degefa z Etiopii. Jednak wydaje się, że jej będzie trudniej powtórzyć sukces sprzed roku, gdyż do Dubaju powraca 3-krotna zwyciężczyni tego biegu i rekordzistka imprezy (2:19:31) Aselefech Mergia. W roli jednej z faworytek wystąpi również była Mistrzyni Świata w maratonie Mare Dibaba – czyli zawodniczka, która w 2008 r. tryumfowała w Półmaratonie Warszawskim.

Pomimo lekkiej korekty trasy, Dubaj wciąż należy do jednych z najszybszych, płaskich maratonów, można więc liczyć na naprawdę szybki bieg. Start elity nastąpi o godz. 6:00 lokalnego czasu czyli 3:00 czasu polskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger