fbpx

Sprzęt

Jakie skarpety do biegania wybrać latem i zimą – poradnik

Wbrew pozorom, skarpety do biegania to jeden z najważniejszych elementów odzieży, jaki zakładamy na trening. Nie mogą one bowiem uciskać ani powodować otarć. Muszą również skutecznie odprowadzić wilgoć, by nie doprowadzić do odparzeń. Co zatem zrobić, by wybrać najlepsze skarpetki do biegania?

Skarpety do biegania latem

Bieganie latem sprawia, że całe nasze ciało ekspresowo się nagrzewa. Warto dać sobie ulgę, wybierając skarpetki cienkie i doskonale odprowadzające wilgoć. Dobry materiał to zatem taki, który będzie „oddychał”. Zwykle jest to mieszanka poliamidu i lycry. Dzięki temu drugiemu składnikowi skarpetki idealnie układają się do ciała, nie przesuwają i nie powodują dotkliwych otarć.

Czy warto wybrać bawełniane skarpetki do biegania? Chociaż jest to naturalny materiał i zazwyczaj świetnie się sprawdza podczas chodzenia, to jednak podczas treningów – niekoniecznie. Materiał ten nie odprowadza tak dobrze wilgoci, ponadto nie jest w stanie dobrze przylegać do stóp.

Skarpetki kompresyjne – czy nadają się do biegania latem?

Skarpetki kompresyjne do biegania są długie, a do tego opinające. Nic dziwnego zatem, że część osób ma obawy, czy aby na pewno nadają się do biegania latem. Zazwyczaj jednak są one uszyte z materiału wysokiej jakości, który bardzo dobrze „oddycha”. Nie ma co się jednak oszukiwać – tkanina tego typu produktów jest dosyć gruba, gdyż między innymi dzięki temu wspiera obiecywaną kompresję. Możemy to odczuć podczas treningów w upały.

Skarpetki do biegania – zimowe

Skarpetki do biegania zimą powinny być nieco grubsze, niż te letnie. Ponadto warto zrezygnować na ten czas z ultra krótkich „stopek” i wybrać te, które sięgają przynajmniej za kostkę (uchronisz w ten sposób wrażliwe na zimno ścięgno Achillesa). Skarpetki do biegania długie, nawet podkolanówki, będą idealne podczas większych mrozów.

Ponadto skarpety biegacza zimowego powinny być także uszyte z materiału, który będzie odprowadzał wilgoć. Jesienią i zimą opady są zwykle większe, łatwo więc o zamoczenie stóp. Szczególnie, gdy biegamy po śniegu. Ponadto bieganie zimą stopy też się nagrzewają i pocą – warto więc zadbać o jakość skarpetek.

Pozostałe cechy skarpetek na zimę są spójne z tymi, które charakteryzują skarpetki do biegania latem. Powinny dobrze trzymać się stopy, nie opinać, nie powodować odparzeń.

Trochę odmiennym typem skarpetek na zimę, ale równie ciekawym, są wodoodporne skarpetki do biegania. Są one pokryte lekką membraną, która faktycznie chroni materiał przed zamoczeniem. To szczególnie przydatne w przypadku zawodów lub długich treningów w górach. Na szlakach bowiem często zalega kopny śnieg, który ekspresowo przenika do butów. Takie skarpetki powodują, że bieganie zimą staje się jeszcze przyjemniejsze.

mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mordercze wyzwanie – Krwawa Pętla – bieg zespołowy na dystansie około 250 kilometrów, limit czasu 24 godzin, zróżnicowane podłoże i brak supportu. Jak ją pokonać? Jaką taktykę przyjąć? Czy liczba osób w grupie ma znaczenie […]

Krwawa Pętla – najbardziej hardcorowy bieg ultra na Mazowszu [WYWIAD]

Już 25 września, po raz pierwszy podczas 44. Maratonu Warszawskiego, będzie można wystartować w biegu Pekao S.A. Warszawska Dycha. Począwszy od tego roku, bieg na 10 km będzie odbywać się cyklicznie jesienią, jako wydarzenie towarzyszące […]

Wielkimi krokami zbliża się Pekao S.A. Warszawska Dycha!

Aleksandra Lisowska zostaje MISTRZYNIĄ EUROPY W MARATONIE! Polka wygrywa bieg w Monachium, odrywając się na ostatnich dwóch kilometrach od kilkuosobowej grupy rywalek. Do mety dobiega z czasem 2:28:36, z lekkim negative splitem, po pierwszej połowie w 1:14:33 (1:14:33 + 1:14:03). To największy sukces polskiego maratonu od mistrzostwa świata Wandy Panfil z 1991 roku z Tokio. Gratulacje także dla trenera – Jacka Wośka! Polki zajmują także 3. miejsce w drużynie!

Aleksandra Lisowska Mistrzynią Europy w maratonie!

Małgorzata Pazda-Pozorska po śmierci klinicznej zmieniła swoje życie. Jej pasją zostało bieganie, które szybko przerodziło się w coś więcej. Zdobyła wiele nagród, w tym mistrzostwo Polski w biegu dwudziestoczterogodzinnym, pobijając tym samym rekord Europy. Swoją […]

Małgorzata Pazda-Pozorska o swojej książce biograficznej „Żyć jakby nie było jutra”, spełnianiu marzeń i sile do działania.

Już w poniedziałek start Mistrzostw Europy w Monachium. Zaczyna się od mocnego uderzenia – maratonu kobiet oraz mężczyzn. Jakie mamy szanse?

Już w poniedziałek start Mistrzostw Europy w Monachium. Zaczyna się od mocnego uderzenia – maratonu kobiet oraz mężczyzn. Jakie mamy szanse?

10 sierpnia rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń internetowych do 15. Biegu Trzech Kopców, który odbędzie się 2 października 2022 roku. W jubileuszowej edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim będzie mogło wziąć udział 3500 osób, […]

15. Bieg Trzech Kopców: wystartowały zapisy!

Trening po plaży dużo bardziej angażuje mięśnie nóg niż wtedy, gdy biegniemy po twardej, ubitej nawierzchni. Stopa nie odbija się z dużą energią od podłoża. Trzeba zaangażować w to więcej siły, co w efektywny sposób […]

Bieganie po plaży – dlaczego warto (i jak) to robić?

Planujesz start w adidas Półmaratonie Praskim lub adidas Runners Piątce Praskiej? A może jeszcze wahasz się, czy w miesiąc zdążysz przygotować się do biegu na 5 km? Przekonaj się, jak trenować w ostatnim miesiącu przed […]

Ostatni miesiąc przed adidas Runners Piątką Praską i adidas Półmaratonem Praskim. Jak trenować?