fbpx
Proftin

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Polecane > Slider > Zdrowie i motywacja

Trzy kroki do zdrowych stóp – na lato i na lata!

Stopy biegacza podczas każdego treningu wykonują ogromną pracę. Odpowiednia pielęgnacja nie tylko zmniejszy ryzyko urazów związanych z wysoką aktywnością, ale także pozwoli zachować ich piękny wygląd. Postaw na SPA dla stóp i sprawdź, jakie efekty można uzyskać już w kilkanaście dni. Co ważne – nie trzeba wielu pieniędzy, czasu czy skomplikowanych zabiegów, aby o nie zadbać.

Pielęgnacje rozpoczynamy od mycia stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. W trakcie biegania, nawet jeśli nie dla wszystkich jest to mocno odczuwalne, poci się również stopa. W zamkniętym bucie (zwłaszcza takim niezbyt często odświeżanym) dzięki wilgoci tworzy się środowisko do rozwoju bakterii czy grzybów.

Z tego powodu do pierwszego etapu pielęgnacji przyda się mydło Tea Tree o właściwościach antybakteryjnych, które nie tylko oczyści skórę, ale także ochroni przed ewentualnymi infekcjami. Po dokładnym umyciu stopy starannie ją osuszamy, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami. To właśnie tam, w wilgotnym środowisku, lubią rozwijać się stany grzybicze.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, np. na płytce paznokciowej lub w przestrzeni między palcami, należy jak najszybciej podjąć konkretne działania. Substancją od zadań specjalnych jest olejek z drzewa herbacianego. Dzięki zawartym w nim składnikom czynnym wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Na dodatek ma charakter lipofilowy, dzięki czemu świetnie wnika w głąb skóry. Jest sprawdzoną substancją wykorzystywaną w przypadku leczenia stwardnień, odcisków, drożdżycy paznokci czy grzybicy stóp.

Kosmetyki Proftin dostępne są w aptekach w całej Polsce

Olejek najlepiej tolerowany jest w przypadku mieszanin o stężeniach od 1 do 10%, które można stosować przez dłuższy czas*. Żel do stóp i paznokci Proftin, którego głównym składnikiem jest właśnie olejek z drzewa herbacianego w stężeniu 5%, regularnie stosowany pomoże w pozbyciu się niechcianych zmian.

Po dokładnym osuszeniu oczyszczonych stóp przychodzi moment na ich zmiękczenie oraz nawilżenie. W tym pomoże krem regenerujący Proftin, stworzony na bazie wspomnianego już olejku z drzewa herbacianego, znanego z właściwości zmiękczających mocznika oraz zawierający dodatek witaminy E, która korzystnie działa na skórę.

Co ważne, krótka lista składników w produkcie to niższe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, a długi skład wcale nie musi świadczyć o większej skuteczności preparatu i bogatszej formule. Zwykle jest to efekt dodawania do kosmetyku substancji, które nie wpływają na ostateczną jakość i skuteczność produktu.

Niedrogie i skuteczne środki do pielęgnacji stóp. Przekonaj się sam!

Krem regenerujący nakładamy okrężnymi ruchami, a następnie dokładnie wmasowujemy w skórę. Dla zwiększenia efektu dobrze jest założyć bawełnianą skarpetkę, ponieważ ciepło sprzyja wchłanianiu substancji. Taki swoisty kompres można zostawić nawet na całą noc.

Preparaty Proftin bazują na składnikach naturalnych, przede wszystkim na olejku z drzewa Melaleuca Alternifolia. Działają doskonale, ale przy tym ich cena jest atrakcyjna. W wielu przypadkach jako konsumenci płacimy nie za sam produkt, ale za markę. Dlatego by nie przepłacać, dobrze jest zapoznać się ze skutecznością zawartych w kosmetyku substancji czynnych i porównać składy, zamiast podążać wyłącznie za znanym logo producenta.

Codzienna profilaktyka – by utrzymać efekt na lata

O nasze stopy powinniśmy dbać każdego dnia, nie tylko wówczas, gdy pojawiają się pierwsze problemy. Aby zapobiegać rozwojowi grzybicy, warto stosować zasypkę Proftin M. Systematyczne stosowanie pozwala zniwelować otarcia, przykry zapach a przede wszystkim sprzyjającą rozwojowi grzybicy nadmierną wilgoć. To szczególnie ważne dla odwiedzających baseny, siłownie i inne obiekty, w których korzystamy ze wspólnych sprzętów czy natrysków. Dodatkowo wspomniana redukcja wilgoci może znacznie poprawić komfort podczas treningów, zwłaszcza tych długotrwałych. Zasypkę Proftin M. w bardzo atrakcyjnej cenie bez problemu znajdziesz w każdej aptece.

Skuteczne, niedrogie i dostępne w Twojej aptece

Typowe problemy ze stopami wśród biegaczy – jak sobie z nimi radzić?

Odciski bywają konsekwencją źle dobranych butów, czasem ich nieodpowiedniego sznurowania. Zmianę obuwia warto rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy problem się powtarza. Regenerację skóry wspomogą kremy nawilżające, a jednocześnie złuszczające, np. zawierający mocznik krem Proftin. Po wymoczeniu stóp odciski również usuwać również przy pomocy specjalnych tarek i pilników.

Urazy paznokci zdarzają się zarówno na dłuższych, jak i krótkich trasach. Zawsze warto im zapobiegać poprzez ich regularne skracanie (zwłaszcza zwracając na to uwagę przed startem). Korzystne będzie także obniżenie zawilgocenia w bucie – tutaj z pomocą przychodzą zasypki. Wiele z urazów nie wymaga interwencji (np. w przypadku niewielkiego krwiaka), ale w przypadku wątpliwości najlepiej zasięgnąć porady podologa.

Urazy paznokci to zmora biegaczy. Możesz się z nimi uporać z Proftin

Jeżeli podejrzewamy grzybicę, należy zastosować środki o potencjale grzybobójczym (na przykład na bazie olejku herbacianego) i stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Widoczna po jakimś czasie poprawa zwykle pozwala potwierdzić pierwotne podejrzenia i jest znakiem, by kontynuować terapię. Co ważne – brak interwencji nie tylko sprzyja zakażaniu innych, ale także stwarza szansę powikłań, dlatego nie warto czekać. Paznokieć dotknięty grzybicą należy regularnie obcinać. Musi się zregenerować i odrosnąć.

Otarcia bardzo często wiążą się z powstawaniem pęcherzy. Nie powinniśmy ich przekuwać, chyba że ich rozmiary są bardzo duże i jest ryzyko, zostaną naderwane. Wówczas należy to zrobić cienką igłą, a później zdezynfekować i zabezpieczyć. Odciski mają związek z otarciami, dlatego warto je także zmiękczać poprzez moczenie w ciepłej wodzie i stosowanie kremów zmiękczających.

Pęcherze i otarcia szybciej powstają w cieple, zwłaszcza gdy skóra jest wilgotna. Aktywności fizycznej towarzyszy wzrost temperatury ciała, stąd często pojawiają się u osób uprawiających różne sporty. Aby im zapobiegać, należy zadbać o obuwie z dobrą wentylacją, skarpety ułatwiające odprowadzanie potu, a także wykorzystać zasypki takie jak Proftin M.

Warto używać sprawdzone środki do pielęgnacji stóp

Każdy biegacz, który choć raz doświadczył urazów, otarć czy odcisków doskonale wie, jak niekorzystnie wpływają one na komfort biegania. Czasem wręcz uniemożliwiają podejmowanie aktywności fizycznej, której nadchodzące ciepłe miesiące zdecydowanie sprzyjają. Na dodatek znacznie wpływają na wygląd i zdrowie stóp, dlatego najlepiej zadbać o nie już teraz, aby być gotowym na lato i na kolejne lata biegania.

Kosmetyki pielęgnacyjne Proftin można dostać w aptekach w całym kraju oraz na stronie producenta: melaleuca.com.pl

*Wyszkowska-Kolatko M., Koczurkiewicz P., Wójcik K., Pękala E. Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry. Postępy Fitoterapii 3/2015, s 184-186.
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Jakie korzyści może odnieść sponsor imprezy biegowej? Czy celem zaangażowania we współpracę z organizatorem musi być zwiększenie sprzedaży? I jak takie partnerstwo przekłada się na aktywność biegową pracowników firmy? O współpracy firmy Plum, sponsora tytularnego […]

Adrianna Szumska, Plum: „Niektórzy się śmieją, że szefowa kazała im biegać”

Biegać może każdy, nawet od najmłodszych lat, jednak ważne by w tym wieku plan treningowy był ułożony tak, aby trening sprawiał radość dziecku. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed pierwszymi treningami biegowymi maluchów.

Bieganie dzieci – jak sprawić by treningi były dobrą zabawą?

Właśnie wystartowały zapisy na drugi z trzech biegów słynnej Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Uczestnicy wystartują w sobotę 29 lipca, aby upamiętnić wydarzenia z 1944 roku i oddać hołd Bohaterom. Oprócz standardowej wersji – […]

Ruszyły zapisy na 32. Bieg Powstania Warszawskiego!

Czy chorując na cukrzycę, nadciśnienie albo astmę możemy biegać? Albo czy powinniśmy w jakiś sposób ograniczać swoje treningi? Na liście potencjalnych przeciwwskazań do uprawiania tego wymagającego sportu jest wiele mitów. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić. Sprawdzamy też co naprawdę powinno biegacza powstrzymać przed wysiłkiem kierując go do lekarza.

Czy bieganie jest dla każdego? Schorzenia, które mogą w tym przeszkodzić (ale nie muszą!)

bieg z narastającą prędkością

Chcąc osiągnąć poziom sportowy Kenijczyków, najłatwiej sięgnąć po ich własną broń – trening, przed którym nawet najlepszym uginają się kolana i który nigdy nie będzie nudny.

Bieg z narastającą prędkością. Jak go wykonać poprawnie?

Robert Karaś jest nowym rekordzistą świata na dystansie 10 x Ironman! Zawody Brasil Ultra Tri składające się z 38 km pływania, 1800 km roweru i 422 km biegu, pokonał z czasem ok. 164 godzin. Poprzedni […]

Jest rekord świata! Robert Karaś na mecie 10-krotnego Ironman!

Jest sobota, jest Parkrun – to zdanie zna w całej Polsce wiele tysięcy uczestników cotygodniowego wydarzenia promującego aktywność. Wydarzenia, które jest zdecydowanie czymś więcej niż biegiem na 5 km. Na czym polega fenomen Parkruna? Jak […]

Jest sobota, jest Parkrun. O fenomenie biegu na 5 km w miejskim parku opowiada Jakub Fedorowicz [podcast]

W przeddzień jednego z najpiękniejszych dni w roku, w dodatku w pięknym miesiącu maju, spotkały się przy mikrofonie dwie biegające matki: Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek. Kobiety, które na co dzień są zabiegane dosłownie i […]

Matki to kobiety zabiegane z natury. Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek [podcast]