fbpx

Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie

Jo Pavey – ma 41 lat i jest najszybsza w Europie

Jo Pavey w 2007 roku. Fot PAP

Jo Pavey w 2007 roku. Fot PAP

Jo Pavey – najlepsza w Europie na 5000 metrów mimo niemal 41 lat. Historia niesamowitej Brytyjki.

Mów się o tym, że sport wyczynowy to zabawa dla ludzi młodych i zdrowych. Jedynym wyjątkiem, a i to nieznacznym, był do niedawna tylko maraton. Tam startowali biegacze nieco bardziej zaawanowani wiekowo. Za takich w sporcie uznawano do niedawna już 30-latków. 35-latek uznawany był za emeryta i to w sensie dosłownym. Sportowa emerytura dla medalistów olimpijskich jest w Polsce dostępna dla wszystkich medalistów olimpijskich po ukończeniu kariery i 35 roku życia.

W ostatnich latach pojawiały się wyjątki, np. Haile Gebrselassie czy Bernard Lagat. Są to jednak biegacze urodzeni w Afryce i w związku z tym można było mieć wątpliwości, czy nie jest to kwestia odpowiedniego pochodzenia. Podobnie wygląda sytuacja ze sprinterką Marlene Ottey, która pochodzi z Jamajki.

Brytyjka Jo Pavey jest chodzącym i biegającym przykładem na to, że długa sportowa młodość może być udziałem także Europejczyków. Swój pierwszy tytuł zdobyła w… 1988 roku! Wygrała wtedy mistrzostwa Wielkiej Brytanii na 1500 metrów w kategorii poniżej 15 roku życia. Co ciekawe, zwyciężyła m.in. z późniejszą rekordzistką świata w maratonie, Paulą Radcliffe. Przez całą karierę były rywalkami i Pavey pozostawała w jej cieniu, mimo fantastycznych rekordów życiowych i zajmowanych wysokich miejsc w najlepszych imprezach biegowych. Wszechstronna Brytyjka biega na dystansach od 1500 metrów, gdzie jej rekord wynosi imponujące 4.01,79, aż po maraton – 2:28:24 uzyskane w jedynym starcie.

Największe sukcesy odnosiła jednak ma dystansach pośrodku skali – 5000 i 10 000 metrów na bieżni. W 2012 była wicemistrzynią Europy na “dychę”. Dodajmy, że jej najlepszy czas na tym dystansie to 30.53,20, uzyskane w 2012 roku, w wiek 39 lat. Pavey była też czwarta na 10 000 metrów podczas mistrzostw świata oraz piąta na “piątkę” podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach.

Mimo bogatej kariery sportowej prowadzi też udane życie rodzinne. Jest matką dwojga dzieci, drugie urodziła w zeszłym roku, mając 40 lat. Od 1995 roku jest zamężna, a jej mąż jest równocześnie trenerem i menedżerem.

Podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich, w 2012 roku w Londynie, była najszybszą Europejką, zajmując 7. miejsce zarówno na 5000, jak i 10 000 metrów. Lata mijają, a Pavey nadal biega na znakomitym poziomie. W tym roku podczas niedwnej Diamentowej Ligi w Rzymie uzyskała kolejny imponujący czas – 15.04,87. Jest to rekord świata w kategorii K-40. Można wypominać, że to wolniej od jej rekordu życiowego, który wynosi 14.39,96 i został ustanowiony w 2006. Nie sposób jednak zauważyć innych oczywistości: we wrześniu Brytyjka kończy 41 lat. Jej wielka rywalka Paula Radcliffe od lat nie startuje, znękana kontuzjami. Tymczasem Jo Pavey biega nie tylko szybciej od rekordu Polski, ale ma w tej chwili trzeci wynik w Europie. Dwie biegaczki szybsze od niej pochodzą z Etiopii, zostały naturalizowane przez Szwecję i Holandię. I nie wiadomo, czy w bezpośrednim pojedynku okażą się lepsze od Brytyjki z 27-letnim stażem biegowym…

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca