fbpx

Kalenji w obuwniczej awangardzie? Nowe podejście do pronacji

kalenji-kiprunLD

Kalenji Kiprun LD. Fot. Jarosław Sekuła

Dla pronatorów, supinatorów czy neutralnych? Przed zakupem obuwia wiele osób zadaje sobie to pytanie i trzeba przyznać często mają twardy orzech do zgryzienia. Kalenji zrobiło buty biegowe, które mają być odpowiednie dla każdej stopy, choć efekt końcowy był zaskoczeniem… nawet dla ich twórców.

Potrzeba kontroli pronacji od dawna wzbudza wiele kontrowersji. Znajdziemy głosy po obu stronach barykady. Jedni twierdzą, że jest ona konieczna, inni zaprzeczają tej tezie, wskazując na to, że liczba kontuzji wcale nie zależy od stabilizacji w bucie. Najzabawniejszy jest fakt, że obie strony mogą podeprzeć się badaniami, które potwierdzają ich stanowisko. Jednak badania nie zawsze są bardzo wiarygodne (zachęcamy Was do lektury artykułu: “Badania nie zawsze prawdę powiedzą”), a że ich wyniki są sprzeczne, to już zupełnie nie wiadomo, która prawda jest prawdziwsza.

kalenji-kiprunSD

Kalenji Kiprun SD. Fot. Jarosław Sekuła

Abstrahując już od tego czy potrzebna jest kontrola pronacji czy nie, warto przyjrzeć się temu w jaki sposób producent chce sprawić aby but pasował każdemu. Specjaliści nie stworzyli bowiem buta neutralnego, uznając, że pronacji nie trzeba kontrolować. W klasycznych butach za stabilizację odpowiadały zazwyczaj elementy z plastiku czy z twardszego materiału umieszczone w tylnej, ewentualnie środkowej części podeszwy. Kalenji przeniosło stabilizację w środkową oraz przednią część. W środkowej części podeszwy znajduje się delikatne wsparcie wykonane z pebaxu, natomiast to, co najważniejsze, to zróżnicowanie gęstości pianki w przedniej części podeszwy (twardsza po wewnętrznej stronie). Wydawać się to może dla większości dziwne, ale francuski producent na potwierdzenie skuteczności tej koncepcji ma badania naukowe, których rezultaty zaskoczyły nawet inżynierów z Lille.

kalenji-konly

Badania nad nowatorskim rozwiązaniem zostały zlecone instytutowi w Luxemburgu. Co prawda but, który testowano w laboratorium nie był dokładnie tym samym, który trafił do sprzedaży, ale rozwiązania zastosowane w podeszwie były już identyczne. Przez pół roku grupa amatorskich biegaczy trenowała w obuwiu dedykowanym do typu stopy, druga grupa biegała w butach z nową technologią Kalenji. Przez ten czas zbierano informacje o kontuzjach (zdefiniowano, że te występują, gdy biegacz musi przerwać trening przynajmniej na jeden dzień). Wyniki pracy naukowców pokazały, że rozwiązanie Francuzów zmniejszyło ryzyko kontuzji w grupie osób pronujących. W tabeli widać także, że liczba kontuzji w grupie neutralnej też się zmniejszyła, choć w niewielkim stopniu. Jedynym minusem jest wzrost ryzyka kontuzji w przypadku osób supinujących. Osób supinujących jest wśród biegaczy zdecydowanie mniej. Patrząc ogólnie na badaną grupę biegaczy, ryzyko kontuzji się zmniejszyło, a na podstawie tych badań można stwierdzić, że buty rzeczywiście zmniejszają ryzyko kontuzji. Jednak twierdzenie, że jeden but będzie świetnym rozwiązaniem dla każdej stopy już pełnego pokrycia nie ma. Tak nowatorskie rozwiązanie może i by nie dziwiło gdyby wprowadził je ASICS, Nike czy Adidas czyli rynkowi potentaci. Kalenji to jednak młoda marka, która dotychczas raczej wzorowała się na innych. W tym przypadku Francuzi zaproponowali rozwiązanie, które bez dwóch zdań jest nowatorskie, nawet jeśli trudno jeszcze stwierdzić czy wyprzedza konkurencję czy nie. Kalenji, również jako jeden z nielicznych producentów, publikuje badania. Czy patent jest tak wyjątkowy pokaże czas. Jeśli inni producenci wprowadzą nowe elementy w przedniej część podeszwy, to może się okazać, że jest to kamień milowy.

kalenji-konly-result

Przy okazji nowych rozwiązań zastosowanych w butach Kalenji, należy wspomnieć o nowej piance, którą użyto do produkcji podeszwy środkowej. Względem poprzedniej ma cechować się większą trwałością, większą dynamiką i sprężystością a jednocześnie mniejszą wagą. Czy but jest bardziej dynamiczny – trudno powiedzieć po kilku treningach. Pianka wydaje się być bardziej miękka i przyjemna dla stopy, ale tu duży wpływ na doznania może mieć mięsista wkładka, która zwiększa uczucie miękkości. Trwałość pokażą długofalowe testy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger