fbpx

Kasia Kowalska walczy o rekord w półmaratonie. Cz. 3. Ostatnie odliczanie

Kasia Kowalska w lesie

Fot. Marian Nowakowski

Katarzyna Kowalska – specjalistka od biegu na 3000 metrów z przeszkodami zawalczy 29 marca o rekord Polski w półmaratonie. Wróciła już do Polski, aklimatyzuje się i zbiera siły na dobry start w niedzielę. Trzymamy kciuki!

Kasia Kowalska jest specjalistką od biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Dziewięciokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski w tej konkurencji, sześć razy wywalczyła tytuł mistrzyni Polski w biegu przełajowym, a w 2009 roku zdobyła złoto na 10 000 m. Kasia była nominowana w plebiscycie o tytuł Europejskiej Wschodzącej Gwiazdy Lekkoatletycznej w 2007 roku. W 2011 roku debiutowała w półmaratonie. Zwyciężyła z wynikiem 1:11:27 i do dziś jest najszybszą Polką Półmaratonu Warszawskiego.

Jestem od kilku dni w Polsce. Czas płynie mi dość szybko, a przede wszystkim pracowicie. Pierwsze dni poświęciłam na reaklimatyzację do warunków w kraju, do strefy czasowej i przede wszystkim – wysokości. Jeśli chodzi o zmianę strefy czasowej to bardzo szybko się przestawiłam, jednak mimo to czułam się „otumaniona”, mój umysł jakby spał, a przed oczami była mgła. Takie objawy są normalne po powrocie z wysokich gór. Na treningach wcale nie było lepiej, nogi z ołowiu, ledwo odrywałam się od ziemi. Wiedziałam, że czas będzie tutaj najlepszym lekarstwem i uzbroiłam się w cierpliwość.

Pierwszy mocny akcent biegowy wykonałam po pięciu dniach, wtedy odetchnęłam z ulgą i już wiedziałam, że jestem na dobrej drodze. Mój optymizm utwierdził się jeszcze bardziej, gdy odebrałam wyniki badań biochemii krwi wykonane po powrocie z gór. Hipoksja skutecznie zadziałała i wszystkie najważniejsze wskaźniki mam na poziomie rekordu życiowego.

Poza treningami nadrabiałam zaległości z zakresu promocji lekkiej atletyki. W czwartek miałam okazję wczuć się w atmosferę zbliżającego się startu w 10. PZU Półmaratonie Warszawskim. Zostałam zaproszona na konferencję prasową. Jako że w tym roku jest jubileuszowa edycja nie mogło zabraknąć zarysu historii tej imprezy. Jedną z ciekawostek jest to, że w ciągu 10 lat impreza dopiero po raz drugi odbędzie się tylko po jednej stronie Wisły. Z roku na rok nieustannie rośnie liczba uczestników. Do 10. edycji zgłoszonych jest już ponad 14 tyś. biegaczy, a wciąż można się zapisywać!

Kasia Kowalska na konferencji

Konferencja 10. PZU Półmaratonu Warszawskiego. Fot. Magda Lewandowska

W drodze powrotnej do domu spotkałam się z uczestnikami w XXIV Biegu Wagarowicza w Zespole Szkół nr 1 w Płocku. Zawody zostały zorganizowane w ramach akcji „Lekcja z Mistrzem” związanej z projektem Ministerstwa Sportu i Turystyki „Stop zwolnieniom z WF”.

Super impreza! Dziękuje za zaproszenie.

Mistrzostwa Polski seniorow

Fot. Piotr Mieszkowski

W sobotę relaks, a w niedzielę start w Mistrzostwach Polski Seniorów w Biegach Przełajowych. Tym razem jeden dystans i – jak dla mnie – zbyt krótki (5 km). Dałam z siebie wszystko ale dziewczyny były w tym dniu szybsze. Gratulacje dla Dominiki, Dominiki i Matyldy!  Uważam, że udało nam się stworzyć dobre widowisko sportowe. Absolutnie nie traktuję tego startu w kategorii porażki. Brakowało mi takiego przetarcia w głównym projekcie startowym “Kierunek Warszawa”.

Od 2006 roku nieprzerwanie co roku stratuję w MPS w biegach przełajowych, mój dorobek to 6 złotych medali, 2 srebrne, 4. i 8. miejsce. W historii mistrzostw Polski w biegach przełajowych w klasyfikacji medalowej plasuję się na drugim miejscu tuż za panią Bronisławą Ludwichowską (7 złotych; 2 brązowe medale).

Kasia Kowalska na mp

Fot. Marian Nowakowski

Ostatni tydzień to już pełna mobilizacja na najważniejszych celach związanych z udziałem w 10. PZU Półmaraton Warszawski. Czas poświęcam tylko na trening i odpoczynek.
Analizując szczegółowo wykonany trening, jestem pełna optymizmu przed tym wyzwaniem. Czekam na dobrą pogodę i do zobaczenia na trasie…

Kasia Kowalska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger