Sprzęt > Buty do biegania > Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Sprzęt > Zdrowie i motywacja
Kontrola pronacji w butach jednak działa [BADANIA]
Od wielu lat istnieje podział na buty do biegania dla supinatorów, pronatorów i osób ze stopą neutralną. Czy to ma rzeczywiście sens? Zdania były podzielone. Ostatnio Laurent Malisoux zaprezentował jednak badania, które pokazują, że kontrola pronacji daje pozytywne rezultaty.
Pan Laurent Malisoux jest związany z Laboratorium Badań Medycyny Sportowej w Luksemburgskim Instytucie Zdrowia, jednym z najważniejszych ośrodków badawczych. Laurent Malisoux specjalizuje się w badaniu obuwia, kontuzji biegaczy oraz wpływu obuwia na kontuzje. Podczas tegorocznego Australasian Podiatry Conference 2017 zaprezentował rezultaty swoich najnowszych badań, które także ukazały się w British Journal of Sports Medicine. Badania dotyczyły właśnie roli butów ze wsparciem (podeszwa o podwójnej gęstości czy łukiem wspierającym stopę) oraz ich wpływu na kontuzje. W eksperymencie wzięło udział 372 rekreacyjnych biegaczy, a badanie trwało pół roku. Uczestników eksperymentu podzielono na 5 grup, w zależności od rodzaju stopy (mocno supinująca, supinująca, neutralna, pronująca, mocno pronująca) i każdy biegacz otrzymał buty ze wsparciem.
Wyniki badania wykazały, że:
- Uczestnicy, którzy nosili buty ze wsparciem, byli mniej narażeni na kontuzje.
- Kiedy badacze rozpatrywali każdy typ stopy oddzielnie, tylko ci biegacze, którzy mieli pronację, wykazali mniejszą skłonność do urazów w butach ze wsparciem.
- Ogólnie rzecz biorąc, niezależnie od rodzaju buta, biegacze z pronacją byli bardziej narażeni na urazy
- Biegacze ze stopą pronującą byli bardziej narażeni na kontuzję podczas noszenia standardowych butów do biegania w porównaniu do butów ze wsparciem.
Co ciekawe, okazało się także, że osoby które nie są pronatorami, a nosiły buty dla pronatorów nie stały się bardziej narażone na kontuzje.
Takie wyniki badań może nie są do końca zaskakujące, bowiem kiedyś były już przeprowadzane zbliżone próby. Jednak nie do końca były one wiarygodne dla środowisk naukowych. Pan Knapik wraz ze swoim zespołem przeprowadził swoje badania, ale był one oparte tylko na grupie żołnierzy.