fbpx
Fot. Natalia i Michał Unolt. Mistrzostwa Świata w Rajdach Przygodowych w Kostaryce 2013.

Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Kostaryka 2013: Mistrzostwa Świata w Adventure Racing rozpoczęte

Fot. Natalia i Michał Unolt. Mistrzostwa Świata w Rajdach Przygodowych w Kostaryce 2013.

Fot. Natalia i Michał Unolt. Mistrzostwa Świata w Rajdach Przygodowych w Kostaryce 2013. Sportovia TRAILteam.

W poniedziałek 2 grudnia o godz. 14, 60 zespołów z 25 krajów stanęło na granicy kostarykańsko-panamskiej, gdzie rozpoczęła się rywalizacja o tytuł Mistrza Świata w Adventure Racing. Z ponad 800-kilometrową trasą mierzy się również jedna polska drużyna, Sportovia TRAILteam, w składzie: Justyna Frączek, Maciek Dubaj, Maciek Mierzwa i Łukasz Warmuz. Polacy to aktualni Mistrzowie Europy, dla których jest to już czwarty start w imprezie najwyższej rangi.

Już na kilka dni przed startem zawodów San Jose stało się istnym centrum sportów ekstremalnych. Zawodnicy (łącznie aż 240 osób) wraz ekipą medialną i organizatorami opanowali ekskluzywny Hotel Radisson. Widok na pewno nie należał do codziennych – suknie balowe i smokingi, które zazwyczaj można tutaj zobaczyć, zastąpili sportowcy składający rowery i transportujący skrzynie ze sprzętem oraz zapasami jedzenia.

Po kilku dniach wypełnionych kompletowaniem sprzętu, niezbędną kontrolą wyposażenia i kilkoma odprawami, w trakcie których organizatorzy uchylili rąbka tajemnicy i opowiedzieli o szczegółach trasy, wszyscy mogli wreszcie pojechać na start zawodów.

Fot. Natalia i Michał Unolt. Mistrzostwa Świata w Rajdach Przygodowych w Kostaryce 2013.

Miękkiej gry nie będzie

Organizatorzy postawili sobie za cel, by tegoroczny rajd zasłużył na miano najbardziej ekspedycyjnego w historii mistrzostw. Czy rzeczywiście tak będzie, przekonamy się w trakcie. Patrząc jednak na przebieg trasy, mają ku temu spore szanse. Przede wszystkim nie lada wyzwanie stanowi łączny dystans zawodów („jedyne” 815 km), tym bardziej, że poszczególne etapy będą naprawdę długie (np. trekking wysokogórski, którego pokonanie ma zająć najlepszym drużynom ponad 1,5 dnia). Co więcej, organizatorzy przestrzegają, że nawigacja i znalezienie właściwej drogi na niektórych odcinkach może sprawić sporo problemów.

Kolejnym utrudnieniem jest klimat (od tropikalnego po wysokogórski) oraz dzika, miejscami naprawdę niebezpieczna lokalna fauna i flora. O potencjalnym zagrożeniu, jakim są na Kostaryce węże, zespoły miały okazję przekonać się w trakcie obowiązkowego Snake Talk. W czasie spotkania zawodnicy zobaczyli na żywo 4 najczęściej spotykane w tej części globu węże oraz dowiedzieli się, jak odróżniać jadowite gatunki od tych nieszkodliwych, jakie środki ostrożności zachować oraz w jaki sposób poradzić sobie w razie ukąszenia. Miejmy nadzieję, że wzbogaconym o tę wiedzę uczestnikom nic nie stanie na przeszkodzie, by ukończyć rajd, który de facto dopiero co się zaczął, a zapowiada się naprawdę ciekawie.

Fot. Natalia i Michał Unolt. Mistrzostwa Świata w Rajdach Przygodowych w Kostaryce 2013.

Kilka słów o trasie

Zespoły wystartowały w poniedziałek (2 grudnia) niedaleko miejscowości Sabalito, dokładnie przy punkcie granicznym oddzielającym Kostarykę i Panamę. Po niespełna kilometrowym biegu dotarły do rowerów, którymi (po złożeniu) ruszyły w kierunku Zatoki Dulce (Ocean Spokojny). Po dość ciężkiej nocy (wielu ostrych zjazdach górskich i kilku godzinach noszenia rowerów) i pokonaniu 95 km przesiedli się na kajaki, którymi początkowo rzeką, a później wodami Pacyfiku pokonały następny odcinek trasy, po którym Polacy plasują się w okolicach 10. miejsca.

Fot. Natalia i Michał Unolt. Mistrzostwa Świata w Rajdach Przygodowych w Kostaryce 2013.

Rajd poprowadzi dalej na północ najwyższym masywem górskim Kostaryki – Cordillera de Talamanca. Zespoły będą miały okazję zdobyć najwyższy szczyt Ameryki Środkowej – Cerro Chirippo (3820 m n.p.m.), zlokalizowany na terenie ścisłego rezerwatu Indian. Później zawodnicy będą przemieszczali się indiańskimi ścieżkami, na które normalnie nikt inny nie ma wstępu. Tym razem jednak zawodników zaprosił na swoje ziemie wódz plemienia, które tu żyje. Ponoć wódz sam jest zapalonym biegaczem. Po etapie górskim drużyny skierują się w stronę Morza Karaibskiego, a dalej na północ przez Park Narodowy Tortuguero, chroniący 3 gatunki żółwi, które od lipca do października składają tutaj  jaja. Następnym punktem zwrotnym trasy będzie dotarcie do granicy z Nikaraguą i wreszcie do mety, zlokalizowanej 2 godziny jazdy samochodem na północ od stolicy kraju.

Fot. Natalia i Michał Unolt. Mistrzostwa Świata w Rajdach Przygodowych w Kostaryce 2013.

Dodatkowe atrakcje

Poza wspomnianym trekkingiem, jazdą na rowerze oraz kajakiem organizatorzy przewidzieli dla uczestników również atrakcje w postaci raftingu i zjazdów tyrolskich (w tym najdłuższym na świecie, liczącym prawie 2 km).

Szacuje się, że najszybszy zespół pokona trasę w ciągu 140 godzin (limit to 9 dni), jednak ostatecznie wszystko będzie zależało strategii, wytrwałości i umiejętności podejmowania trafnych decyzji przez rywalizujące drużyny. W trakcie tak długiego rajdu wszystko może się zdarzyć, zwłaszcza że o zwycięstwo walczy cała światowa czołówka.
Zachęcamy do śledzenia poczynań zespołu i przebiegu rajdu na profilu na Facebooku. Emocje gwarantowane!

Fot. Natalia i Michał Unolt. Mistrzostwa Świata w Rajdach Przygodowych w Kostaryce 2013.

Tekst i zdjęcia: Natalia i Michał Unolt

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca