fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

HMŚ Sopot 2014: Adam Kszczot i Angelika Cichocka wicemistrzami świata! Dramat Lewandowskiego

800m K Sopot

Angelika Cichocka druga na mecie. Fot. Kamil Nagórek, expedi.pl

Trzeci dzień Halowych Mistrzostw świata w Sopocie przyniósł Polakom srebrny medale Adama Kszczota oraz Angeliki Cichockiej. Ogromnym pechowcem okazał się Marcin Lewandowski, który po zajęciu trzeciego miejsca został zdyskwalifikowany za przypadkowe przekroczenie linii.

800 m kobiet – pierwsze srebro

800 metrów miało być w Sopocie polską konkurencją… i było! Na pierwszy ogień poszły kobiety. Angelika Cichocka miała w czasie biegu duże problemy. Na czele biegła cały czas Amerykanka Chanelle Price, a za jej plecami biegaczki zawzięcie walczyły o pozycję, przepychając się i zderzając. Polka momentami była na drugim miejscu, a chwilę później spadała na przedostatnie i znowu musiała przyspieszać i pchać się do przodu. Było to nerwowe bieganie, ryzykowne i można było mieć momenty zawahania, czy Angelice uda się wskoczyć na medalową pozycję.

Ostatecznie wszystko poszło doskonale. Polska biegaczka na ostatniej prostej ścigała się z dwiema przeciwniczkami. Kiedy wszystko wydawało się jeszcze możliwe, Białorusinka Arzamasowa potknęła się ze zmęczenia, a Szwajcarka Buechel opadła z sił. Angelika dobiegła do mety na drugiej pozycji, z bardzo dobrym czasem – 2:00,45, zostając wicemistrzynią świata! Widać było, że jest przygotowana na to, żeby w idealnym biegu zejść poniżej bariery 2 minut. Jest to największy w karierze sukces Cichockiej i nasza biegaczka po biegu nie kryła radości. Zapytana o to, czy gdyby nie te przepychanki, byłaby w stanie zaatakować Amerykankę, odpowiedziała, że trudna fizyczna walka z pewnością miała wpływ na wynik i że ma w sobie jeszcze rezerwy.

Angelika Cichocka srebrny medal Sopot 2014

Angelika Cichocka biegnie po srebro. Fot. Kamil Nagórek, expedi.pl

800 metrów mężczyzn – drugie srebro i (prawie) brąz

Bieg na dystansie 800 metrów mężczyzn poderwał na nogi całą halę. Wśród zawodników dwa polskie asy – Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. Pierwsze 100 metrów to szalony wyścig o to, kto zajmie najlepszą pozycję. Praktycznie wszyscy biegacze pędzili z maksymalną szybkością. Nieoficjalne, ręczne pomiary wskazały, że ta pierwsza setka została pokonana w 11,9 sekundy – to jest zabójcza prędkość. Naturalnie szybki Adam Kszczot znalazł się na dobrej pozycji, a bardziej wytrzymały, ale ciut wolniejszy Marcin Lewandowski niemal na samym końcu. Trener i brat Marcina, Tomek, szalał przy barierkach i krzyczał, żeby Marcin za wszelką cenę przeskoczył do przodu.

Tak się też stało. Marcin, nadrabiając nawet po trzecim torze, minął 2-3 zawodników i znalazł się w samym czubie. Kolejny zakręt – i nagle 200 metrów przed metą Polak już prowadził. Wysiłek związany z tym szarpnięciem był jednak na tyle duży, że na kolejnej prostej Marcin nie był w stanie odeprzeć ataku kolegi z reprezentacji Adama. 100 metrów do mety – i na prowadzeniu znajdowało się dwóch Polaków, pierwszy Adam, drugi Marcin. Cała hala szalała, jeden z amerykańskich dziennikarzy stwierdził, że jeszcze nigdy nie widział takiej atmosfery podczas zawodów lekkoatletycznych.

Marcin Lewandowski, Adam Kszczot, Sopot 2014

200 m przed metą Polacy wychodzą na prowadzenie. Fot. Kamil Nagórek, expedi.pl

Na ostatnim wirażu polskie święto zostało jednak popsute. Mistrz świata ze stadionu, Mohammed Aman, szarpnął resztka sił i zdołał wyprzedzić obu biegaczy. Naciskamy ze wszystkich stron Marcin popełnił błąd, stracił rytm i jedną nogą wypadł za krawężnik. Jak potem powiedział, został popchnięty z tyłu, przebiegł jeszcze kilka kroków i dopiero wtedy siła odśrodkowa pchnęła go poza linię. Nie było tego widać na telewizyjnych powtórkach, tam zdawało się, że Marcin wystawił nogę nienaciskany, sam z siebie. Niczego by to zresztą nie zmieniło, sędziowie międzynarodowi byli na tych zawodach bardzo restrykcyjni. Za to samo został zdyskwalifikowany Nick Willis w męskim biegu na 1500 metrów oraz dwie zawodniczki z biegu kobiecego.

Na ostatniej prostej Adam Kszczot utrzymał rytm i chociaż przegrał z Amanem, obronił drugą pozycję – mieliśmy drugiego wicemistrza świata! Marcin do ostatniej chwili walczył z Brytyjczykiem Osagiem. Kiedy na telebimach wyświetlono, że zwyciężył z nim o jedną setną sekundy, rozległ się ryk radości.

Niestety, już w pierwszym wywiadzie Brytyjczyk stwierdził, że nie ma się co spieszyć z gratulacjami, bo biegnąc za Lewandowskim zauważył, że tamten postawił nogę za linią i doniósł o tym komu trzeba. Mieliśmy 20 nerwowych minut oczekiwania i ostateczny werdykt był bardzo smutny dla polskiej ekipy – Marcin został zdyskwalifikowany…

Na podium oraz konferencji prasowej z medalistami Adam Kszczot nie okazywał radości. Jak stwierdził, odebranie Marcinowi medalu kompletnie popsuło mu radość z własnego sukcesu.

Marcin Lewadowski Adam Kszczot Sopot 2014

Chwila radości jeszcze przed dyskwalifikacją. Fot. Kamil Nagórek, expedi.pl

3000 metrów kobiet – Pliś siódma

Zaskakująco dobrze wypadł start Renaty Pliś na dystansie 3000 metrów. Po eliminacjach sama zawodniczka nie tryskała zbytnim optymizmem i stwierdziła, że lepiej czuje się na 1500m, a na trójkę namówił ją trener. Nie była przekonana do tego wyboru, miała świadomość, że rywalki są zdecydowanie szybsze. Ostatecznie rywalizacja odbyła się bardzo po jej myśli. Bieg był wolny i z każdym kolejnym okrążeniem szanse Polki, która regularnie ściga się na 800 i 1500 metrów, rosły. Renata trzymała się na końcu stawki, ale na ostatnich 400 metrach finiszowała skutecznie i osiągnęła najlepsze miejsce w karierze.

Przed nią znalazły się tylko biegaczki z Afryki: dwie Kenijki oraz cztery Etiopki, startujące w barwach różnych krajów, m.in. Holandii. Wybór trenera okazał się dla Polki korzystny – swoją niezłą prędkością finiszową pokonała zawodniczki z wyraźnie lepszymi życiówkami. Zwyciężyła aktualna rekordzistka świata na tym dystansie, Genzebe Dibaba.

3000m kobiet Sopot 2014

Bieg na 3000 metrów kobiet. Fot. Kamil Nagórek, expedi.pl

3000 metrów mężczyzn

Trójka mężczyzn była jednym z najciekawszych wydarzeń w Sopocie. W finale znalazło się kilka gwiazd, m.in. utytułowany Bernard Lagat. Dodajmy do tego Galena Ruppa oraz Camerona Levinsa, czyli podopiecznych Alberto Salazara, oraz jak zwykle mocnych Etiopczyków i Kenijczyków – a otrzymamy niezwykle elektryzującą rywalizację.

Bieg był ekstremalnie wolny przez pierwsze dwa kilometry. Na czele biegł Nowozelandczyk Robertson i nikt nie próbował go wyprzedzać. Trwała jednak zawzięta walka o dobrą pozycje przed finiszem. Mistrzem takich rozgrywek jest zawsze Bernard Lagat. Tym razem było podobnie – okrążenie przed metą Lagat znalazł się na drugim miejscu, tuż za plecami prowadzącego Kenijczyka Ndiku, gotowy do ataku.

Okazało się jednak, że niemal 40-letniemu Lagatowi nie starczyło już szybkości, aby pokonać 21-letniego rywala. Na ostatniej prostej Ndiku okazał się mocniejszy. Lagat został wicemistrzem świata, trzeci Dejen Gebremeskel z Etiopii, a na czwartym miejscu przybiegł Amerykanin Galen Rupp.

3000 m M Sopot

Ciasna grupa w biegu na dystansie 3000 metrów. Fot. Kamil Nagórek, expedi.pl

Sztefety 4×400 metrów

Sztafety były naszą ostatnią szansą medalową. Kobiety wypadły dość przeciętnie – zajęły przedostatnie miejsce w finale i od początku widać było, że nie są w stanie włączyć się do rywalizacji najlepszych. Mężczyźni walczyli dłużej. Po dwóch zmianach na czele znajdowały się cztery sztafety, a kolejne zaczęły dość mocno zostawać z tyłu. Niestety, skończyło się tylko na czwartym miejscu. Już przed ostatnią zmianą widać było, że Polacy też zaczynają tracić dystans do podium. Ostatecznie przegraliśmy z Amerykanami, Brytyjczykami i Jamajczykami.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Tradycyjnie w samo Święto Konstytucji, warszawskie ulice zapełniły się biegaczami i kibicami. Tegoroczny 33.Bieg Konstytucji 3 Maja zachwycił wszystkich – nową, dynamiczną trasą, doskonałą atmosferą oraz wielką frekwencją! Tysiące uczestników udowodniło, że aktywne świętowanie to […]

Święto sportu i radości – podsumowanie 33. Biegu Konstytucji 3 Maja

Już tylko dni dzielą nas nie tylko od ulubionego święta wszystkich Polaków, czyli Majówki, ale także od kolejnej odsłony największego dobroczynnego biegu na świecie, czyli Wings for Life World Run. W najbliższą niedzielę, 4 maja, […]

Wings for Life World Run już w niedzielę! Jeszcze możesz dołączyć

Już można zapisać się na 14. Bieg Fabrykanta – jedną z najbardziej klimatycznych „dych” w centralnej Polsce! Start 30 sierpnia o godzinie 18:30 w sercu Łodzi to nie tylko świetna okazja, by sprawdzić swoją formę […]

Bieg Fabrykanta: jedna z najbardziej klimatycznych dyszek w centralnej Polsce. Zapisy trwają!

Już ponad 3,6 tys. osób zapisało się na 12. PKO Białystok Półmaraton, co oznacza, że dostępnych jest jeszcze tylko około 400 miejsc z nowej puli 4 tys. numerów startowych. Wszystko wskazuje na to, że w […]

Ostatnie 400 miejsc na 12. PKO Białystok Półmaraton

Bieg Konstytucji 3 Maja coraz bliżej! Już w sobotę tysiące biegaczy wspólnie uczci jedno z najważniejszych świąt państwowych, biorąc udział w pierwszej tegorocznej odsłonie Warszawskiej Triady Biegowej. W tym roku limit uczestników został zwiększony do […]

33. Bieg Konstytucji 3 Maja: Czas na sportowe święto w sercu stolicy!

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział