Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
Kto powalczy o Mistrzostwo Polski w maratonie? Poznajcie faworytów 22. Poznań Maratonu
Już tylko godziny dzielą nas od startu 22. Poznań Maratonu. Znamy pełen skład elity zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Polscy biegacze powalczą dodatkowo w 43. PZLA Mistrzostwach Polski Kobiet w Maratonie oraz 93. PLZA Mistrzostwach Polski Mężczyzn w Maratonie. Kto należy do faworytów poszczególnych rywalizacji?
Po ubiegłorocznej edycji, w której zarówno w rywalizacji kobiet jak i mężczyzn padły rekordy imprezy Poznań Maratonu, organizatorzy i kibice w tym roku również liczą na emocje i wysoki poziom sportowy biegu. Elita jest dość szeroka, dzięki czemu kandydatek i kandydatów do szybkiego biegania w 22. Poznań Maratonie nie brakuje. Dodatkowego smaczku całej imprezie dodaje rywalizacja w ramach mistrzostw Polski.
Faworytki wśród kobiet
Warto przypomnieć, że obecny rekord imprezy kobiet w Poznań Maratonie należy do Kenijki Caroline Cheptanui Kilel, która osiągnęła przed rokiem fanstastyczny rezultat 2:27:01. W gronie faworytek 22. Poznań Maratonu tylko 1 zawodniczka legitymuje się rekordem życiowym na lepszym poziomie. Jest to Etiopka Tseginesh Mekonnin, a jej życiówka wynosząca 2:24:50 pochodzi z 2021 r. z maratonu w Maladze, który zresztą wygrała, debiutując na królewskim dystansie. W tym roku również ma na koncie 1 szybki maraton – w marcu w Barcelonie pobiegła dokładnie 2:27:00.
Obok niej w elicie mamy jeszcze 2 Etiopki: Gelane Senbete, która ma na koncie zwycięstwa w kilku maratonach – m.in. w tym roku w Qingdao, a w poprzednich latach w marokańskim Fes czy niemieckiej Kolonii. Jej rekord życiowy pochodzi z tego roku i wynosi 2:29:54. Trzecią zawodniczką z Etiopii jest Birtukan Workineh, która w maratonie nie odnosiła dotychczas większych sukcesów. Ma jednak bardzo dobry rekord życiowy w półmaratonie, wynoszący 1:09:11 z ubiegłego sezonu.
Z koalicją Kenijek powalczą zapewne polskie biegaczki. Najmocniejsza na papierze jest Monika Jackiewicz z rekordem życiowym 2:29:51. W tym roku ma już na koncie 2 maratony: w Sewilli oraz na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie, gdzie zajęła 40. miejsce. Ciekawostką jest fakt, że tegoroczny zwycięzca 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego Levente Szemerei również zajął w Budapeszcie 40. miejsce w biegu maratońskim. Oby to była dobra wróżba dla Moniki Jackiewicz.
W Poznaniu na starcie zobaczymy również tegoroczną zwyciężczynię maratonu w Warszawie – Ewę Jagielską. To zawodniczka, która z sezonu na sezon bije swoje rekordy życiowe, nie przejmując się zupełnie tym, że startuje w kategorii Masters. W Poznaniu będzie miała okazję jeszcze raz powalczyć o rekord Polski w maratonie w kategorii K40. Stawkę najmocniejszych Polek uzupełnia Emilia Mazek, której rekord życiowy wynoszący 2:39:08 pochodzi sprzed roku także z Warszawy. Oprócz tych 3 biegaczek do rywalizacji w Mistrzostwach Polski wstępnie zgłoszonych jest jeszcze 11 innych zawodniczek.
Faworyci wśród mężczyzn
W rywalizacji panów najlepszym wynikiem w stawce legitymuje się Kenijczyk Laban Mutai. W 2019 r. wygrał maraton w Eindhoven z czasem 2:06:40. W swojej już ponad 10-letniej międzynarodowej karierze startował w wielu maratonach i zawsze prezentował przynajmniej przyzwoity poziom (wyniki w okolicach 2:15 i lepsze), a do tego wielokrotnie łamał barierę 2 godzin i 10 minut. Zobaczymy, czy ta sztuka uda mu się w Poznaniu. Poniżej 2:10 biegał już również Etiopczyk Mesfin Negus. W ubiegłym sezonie podczas maratonu w Amsterdamie pobiegł 2:09:53 i to na razie jego jedyny w karierze maratoński wynik.
W stawce nie brakuje innych mocnych zawodników z Afryki. Na liście startowej jest np. zwycięzca Maratonu Warszawskiego z 2022 r. Kenijczyk Joseph Munywoki z rekordem życiowym 2:10:07. Jest także Erytrejczyk Petru Mamu, który w wieku 38 lat w tym sezonie w maju ustanowił życiówkę maratońską 2:10:22 w Genewie. Wśród zagranicznych biegaczy elity jest jeszcze Etiopczyk Mulu Jima, biegający regularnie w polskich biegach ulicznych, który jednak wydaje się najsłabszy w tej stawce.
Z polskich faworytów na pierwszych miejscach na pewno trzeba wymienić Adama Nowickiego – 34. zawodnika tegorocznych mistrzostw świata, legitymującego się rekordem życiowym 2:09:48 (5. wynik w historii polskiej lekkoatletyki). O złoto mistrzostw Polski powalczyć powinien z wicemistrzem Europy w maratonie z 2014 r. Yaredem Shegumo (r. ż. 2:10:34), dla którego będzie to pierwszy maraton po zwycięstwie w Maratonie Warszawskim w 2021 r.
Wśród Polaków do walki o czołowe lokaty włączyć się mogą także Tomasz Grycko (r. ż. 2:13:20) i debiutujący na królewskim dystansie Mateusz Kaczor. Lista wstępnie zgłoszonych do startu w 93. PLZA Mistrzostwach Polski Mężczyzn w Maratonie jest znacznie dłuższa i obejmuje łącznie 38 nazwisk.
O tym, kto okaże się najlepszy w 22. Poznań Maratonie i komu przypadną medale mistrzostw Polski w rywalizacji kobiet i mężczyzn przekonamy się już w niedzielę. Start maratonu o 9:00.
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.