fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Kto powalczy o Mistrzostwo Polski w maratonie? Poznajcie faworytów 22. Poznań Maratonu

Już tylko godziny dzielą nas od startu 22. Poznań Maratonu. Znamy pełen skład elity zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Polscy biegacze powalczą dodatkowo w 43. PZLA Mistrzostwach Polski Kobiet w Maratonie oraz 93. PLZA Mistrzostwach Polski Mężczyzn w Maratonie. Kto należy do faworytów poszczególnych rywalizacji?

Po ubiegłorocznej edycji, w której zarówno w rywalizacji kobiet jak i mężczyzn padły rekordy imprezy Poznań Maratonu, organizatorzy i kibice w tym roku również liczą na emocje i wysoki poziom sportowy biegu. Elita jest dość szeroka, dzięki czemu kandydatek i kandydatów do szybkiego biegania w 22. Poznań Maratonie nie brakuje. Dodatkowego smaczku całej imprezie dodaje rywalizacja w ramach mistrzostw Polski.

Faworytki wśród kobiet

Warto przypomnieć, że obecny rekord imprezy kobiet w Poznań Maratonie należy do Kenijki Caroline Cheptanui Kilel, która osiągnęła przed rokiem fanstastyczny rezultat 2:27:01. W gronie faworytek 22. Poznań Maratonu tylko 1 zawodniczka legitymuje się rekordem życiowym na lepszym poziomie. Jest to Etiopka Tseginesh Mekonnin, a jej życiówka wynosząca 2:24:50 pochodzi z 2021 r. z maratonu w Maladze, który zresztą wygrała, debiutując na królewskim dystansie. W tym roku również ma na koncie 1 szybki maraton – w marcu w Barcelonie pobiegła dokładnie 2:27:00.

Monika Jackiewicz zajęła 40. miejsce w maratonie podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Budapeszcie

Obok niej w elicie mamy jeszcze 2 Etiopki: Gelane Senbete, która ma na koncie zwycięstwa w kilku maratonach – m.in. w tym roku w Qingdao, a w poprzednich latach w marokańskim Fes czy niemieckiej Kolonii. Jej rekord życiowy pochodzi z tego roku i wynosi 2:29:54. Trzecią zawodniczką z Etiopii jest Birtukan Workineh, która w maratonie nie odnosiła dotychczas większych sukcesów. Ma jednak bardzo dobry rekord życiowy w półmaratonie, wynoszący 1:09:11 z ubiegłego sezonu.

Z koalicją Kenijek powalczą zapewne polskie biegaczki. Najmocniejsza na papierze jest Monika Jackiewicz z rekordem życiowym 2:29:51. W tym roku ma już na koncie 2 maratony: w Sewilli oraz na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie, gdzie zajęła 40. miejsce. Ciekawostką jest fakt, że tegoroczny zwycięzca 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego Levente Szemerei również zajął w Budapeszcie 40. miejsce w biegu maratońskim. Oby to była dobra wróżba dla Moniki Jackiewicz.

W Poznaniu na starcie zobaczymy również tegoroczną zwyciężczynię maratonu w Warszawie – Ewę Jagielską. To zawodniczka, która z sezonu na sezon bije swoje rekordy życiowe, nie przejmując się zupełnie tym, że startuje w kategorii Masters. W Poznaniu będzie miała okazję jeszcze raz powalczyć o rekord Polski w maratonie w kategorii K40. Stawkę najmocniejszych Polek uzupełnia Emilia Mazek, której rekord życiowy wynoszący 2:39:08 pochodzi sprzed roku także z Warszawy. Oprócz tych 3 biegaczek do rywalizacji w Mistrzostwach Polski wstępnie zgłoszonych jest jeszcze 11 innych zawodniczek.

Ewa Jagielska wygrała tegoroczny 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski

Faworyci wśród mężczyzn

W rywalizacji panów najlepszym wynikiem w stawce legitymuje się Kenijczyk Laban Mutai. W 2019 r. wygrał maraton w Eindhoven z czasem 2:06:40. W swojej już ponad 10-letniej międzynarodowej karierze startował w wielu maratonach i zawsze prezentował przynajmniej przyzwoity poziom (wyniki w okolicach 2:15 i lepsze), a do tego wielokrotnie łamał barierę 2 godzin i 10 minut. Zobaczymy, czy ta sztuka uda mu się w Poznaniu. Poniżej 2:10 biegał już również Etiopczyk Mesfin Negus. W ubiegłym sezonie podczas maratonu w Amsterdamie pobiegł 2:09:53 i to na razie jego jedyny w karierze maratoński wynik.

Adam Nowicki był 34. podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Budapeszcie

W stawce nie brakuje innych mocnych zawodników z Afryki. Na liście startowej jest np. zwycięzca Maratonu Warszawskiego z 2022 r. Kenijczyk Joseph Munywoki z rekordem życiowym 2:10:07. Jest także Erytrejczyk Petru Mamu, który w wieku 38 lat w tym sezonie w maju ustanowił życiówkę maratońską 2:10:22 w Genewie. Wśród zagranicznych biegaczy elity jest jeszcze Etiopczyk Mulu Jima, biegający regularnie w polskich biegach ulicznych, który jednak wydaje się najsłabszy w tej stawce.

Z polskich faworytów na pierwszych miejscach na pewno trzeba wymienić Adama Nowickiego – 34. zawodnika tegorocznych mistrzostw świata, legitymującego się rekordem życiowym 2:09:48 (5. wynik w historii polskiej lekkoatletyki). O złoto mistrzostw Polski powalczyć powinien z wicemistrzem Europy w maratonie z 2014 r. Yaredem Shegumo (r. ż. 2:10:34), dla którego będzie to pierwszy maraton po zwycięstwie w Maratonie Warszawskim w 2021 r.

Yared Shegumo, reprezentant Polski, po zwycięstwie w 43. Maratonie Warszawskim w 2021 roku wraca do rywalizacji w maratonie

Wśród Polaków do walki o czołowe lokaty włączyć się mogą także Tomasz Grycko (r. ż. 2:13:20) i debiutujący na królewskim dystansie Mateusz Kaczor. Lista wstępnie zgłoszonych do startu w 93. PLZA Mistrzostwach Polski Mężczyzn w Maratonie jest znacznie dłuższa i obejmuje łącznie 38 nazwisk.

O tym, kto okaże się najlepszy w 22. Poznań Maratonie i komu przypadną medale mistrzostw Polski w rywalizacji kobiet i mężczyzn przekonamy się już w niedzielę. Start maratonu o 9:00.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Przygotowania do 23. Poznań Maratonu są na ostatniej prostej. Do imprezy szykuje się ponad 4,5 tys. osób i wciąż trwają zapisy. Wypełnia się także lista startowa biegu Poznań Five (5 km). Start w Poznaniu zapowiadają […]

Ostatnia prosta przed 23. Poznań Maratonem: Ponad 4,5 tysiąca biegaczy na starcie

Ćwiczenia siłowe pozwalają na łatwiejsze pokonywanie kilometrów. Nie chodzi o zwiększenie masy mięśniowej bo długodystansowiec powinien być szczupły i silny. Dzięki dynamicznym ćwiczeniom zwiększysz siłę ale nie przybierzesz na masie. Zastanawiasz się o czym mowa? Wystarczą dwa słowa: piłka lekarska.

Ćwiczenia z piłką lekarską dla biegaczy

Regeneracja po intensywnym wysiłku, takim jak maraton, to klucz do dalszych postępów i dobrego samopoczucia. Maraton różni się od codziennych treningów nie tylko dystansem, ale i zaangażowaniem, jakie w niego wkładamy, dążąc do osiągnięcia najlepszego […]

5 sposobów na przyspieszenie regeneracji po maratonie

Przed nami ostatni i najbardziej popularny bieg na 10 kilometrów w stolicy. 34. Bieg Niepodległości to trzecia i ostatnia impreza Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” organizowanej wspólnie przez Fundację „Maraton Warszawski” i Aktywną Warszawę. […]

Zapisy na 34. Bieg Niepodległości rozpoczęte!

Udając się na wyprawę do nieznanych krain zapomnijcie o wszystkim, coście o nich czytali czy słyszeli. Trzeba po prostu przyjechać i zadziwić się – tak jak na Podlasiu, w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Od wieków był […]

Podlasie bramą do natury. Bison Ultra Trail® już w nadchodzący weekend

Małgorzata Sobańska – legenda polskiego maratonu, przez ponad 20 lat rekordzistka Polski na królewskim dystansie, a przy tym olimpijka z Atlanty i Aten. Utalentowana biegaczka długodystansowa, a po ludzku – ciepła, pogodna kobieta. To gość […]

Czuję się spełniona. Maraton był przygodą życia. Małgorzata Sobańska w Czy tu się biega?

Pobiegłeś Maraton Warszawski i wciąż czujesz głód startów? Zapraszamy na terenowy Bieg Profilaktyczny realizowany w ramach kampanii społecznej prowadzonej w Dzielnicy Bemowo. Mieszkańców Bemowa i wszystkich chętnych zapraszamy 12 października br. w godz. 9.00-15.00  do […]

Bieg Profilaktyczny Widzisz? Reaguj! 2024

W chłodnych miesiącach apetyt na surowe warzywa i sałatki zazwyczaj spada, a zaczynamy odczuwać potrzebę dodania do naszej diety czegoś ciepłego, często dużo bardziej kalorycznego, z wysoką zawartością tłuszczu i węglowodanów. Ta zmiana nastawienia i […]

Dieta biegacza: co jeść jesienią i zimą?