fbpx

Mam pytanie: niskie tętno na zawodach

Pulsometr Polar - bieganie z pulsometrem

Jak wytłumaczyć wyjątkowo wolne tętno w czasie zawodów? Mój HRmax wynosi 200 bpm, w czasie biegu na 10 km zwykle osiągam 193 bpm, na ostatnich zawodach na 15 km moje średnie tętno wyniosło ledwie 160 bpm. Wydawało mi się, że jestem wypoczęty, bo przez dwa dni wcześniej celowo nie trenowałem, wcześniej też nie przemęczałem się. Mimo bardzo niskiego tętna wynik nie odbiegał znacznie od moich standardów.

Na pytanie odpowiada Piotr Rostkowski – były rekordzista Polski w biegu na 1500 m (3:35,62), dwukrotny mistrz Polski i trzykrotny halowy mistrz kraju w biegu na 1500 m. Trener i mąż Anny Rostkowskiej

Poziom tętna w czasie wysiłku jest jednym z parametrów świadczących o jego intensywności. Jeżeli prześledzimy reakcje organizmu na bodźce o różnym czasie trwania, to okaże się, że wartości tętna zbliżone do maksymalnych osiągane są po około 3 minutach pracy o krańcowej intensywności (po jednorazowym wykonaniu biegu z maksymalną prędkością). Wysokie wartości HR można utrzymywać od 6 do 8 minut. W przypadku zawodników odpowiada to dystansom od 2 do 3 km. Różnice są spowodowane wytrenowaniem i predyspozycjami danej osoby. W przypadku wydłużania dystansu dochodzi do obniżenia częstości skurczów serca. W biegu na 10 km tętno będzie dochodziło do około 95% HRmax, natomiast w maratonie około 88–92% HRmax.

Wartość tętna średniego uzyskanego podczas biegu na 15 km znacznie odbiega od Twoich wartości maksymalnych i powinna być wyższa. Należałoby spodziewać się około 180 uderzeń na minutę, chyba, że dystans pokonałeś wolniej od swoich aktualnych możliwości. Przy podanych parametrach, wartość 160 bpm powinna być uzyskiwana podczas szybszego wybiegania, a 150 bpm podczas wybiegania regeneracyjnego. Przyczyną niskich wskazań może być rozładowanie baterii w zegarku lub nadajniku. Możliwe, że należy je wymienić. Albo poluzowanie paska i nieodpowiednie przyleganie elektrod do klatki piersiowej. Proponuję pożyczyć inne urządzenie i sprawdzić, czy w trakcie standardowych obciążeń wartości wskazywane są zbliżone do wcześniej uzyskiwanych. Tego typu zaburzenia, jeśli w tym samym tygodniu – przed i po zawodach, mamy do czynienia z normalnymi wynikami, są  praktycznie niemożliwe z punktu widzenia fizjologii.
W swojej praktyce trenerskiej miałem podobny przypadek. Pomogła zamiana paska pulsometru. Z grubego plastykowego na elastyczniejszy – materiałowy.

Pytania dotyczące diety, psychologii, treningu czy sprzętu możecie przysyłać na adres: mampytanie@magazynbieganie.pl.

Jedno przemyślenie nt. „Mam pytanie: niskie tętno na zawodach

  1. Panie Piotrze.
    Mam pierwsze pytanie; czy spotkał się pan z odwróconym dryftem tętna. Mam 9 letniego pływaka któremu spada tętno kiedy pływa 400-setki przy takiej samej intensywności. Pierwszy raz spotkałem takie zjawisko i stąd moje poszukiwanie odpowiedzi. Oczywiście posługuję się POLAR S610i, RS400, RS800 CX a analityków zagadnienia jak na lekarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger