fbpx

Marmot EVODry dla natury

evodry

Odzież i sprzęt sportowy stają się coraz nowocześniejsze. Powstają inteligentne ubrania, materiały mają coraz wyższe parametry, ale niestety bardzo często najnowsze zdobycze techniki nie są przyjazne przyrodzie. Od kilku lat firmy starają się zmienić tą sytuację czego dobrym przykładem jest Marmot z nowym materiałem EVODry.

marmot-evodry-2265_by-zach-doleac

Fot. Zach Doleac, Marmot

Marmot to amerykańska firma zajmująca się produkcją sprzętu oraz odzieży górskiej i biegowej. Korzystają z najlepszych możliwych materiałów, które niestety  mają często negatywny wpływ na przyrodę. Ubrania, śpiwory, plecaki – wszystkie te produkty mają najczęściej w swoim składzie związki PFC, środek używany w farbach czy impregnatach. PFC w formie gazowej, po przedostaniu się do atmosfery ziemskiej powoduje efekt cieplarniany. Szacuje się, że ma on 6500–9200 razy wyższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego niż dwutlenek węgla. Skoro tyle złego słyszymy o dwutlenku węgla, to pomnóżmy to teraz kilka tysięcy razy i otrzymamy PFC.

Materiał wyposażony w technologie EVODry jest całkowicie pozbawiony tych szkodliwych związków. Oczywiście inne marki również rezygnują ze stosowania PFC stosując np. do impregnacji woski. EVODry, jeśli wierzyć w zapewnienia producenta, to materiał naprawdę wyjątkow,y bowiem impregnacja ma być permanentna i niespieralna, a jak dobrze wiemy, większość impregnatów (DWR) znika czasem już po jednym – dwóch praniach. Następuje więc kolejna oszczędność, nie trzeba używać dodatkowych impregnatów, zużywać wody do impregnacji, więc korzyść dla przyrody podwójna.

Impregnacja w nowym materiale polega na połączeniu włókien na poziomie molekularnym nie zaś tylko na pokrywaniu odpowiednim środkiem, dlatego też się nie spiera. Nowy materiał tworzy laminat wraz z membraną i ma parametr wodoodporności 20000 mm h2o oraz oddychalności 20000 MVTR. Na razie tylko kilka modeli będzie korzystało z tej technologii: kurtka oraz spodnie Eclipse (męskie i damskie), kurtka Phoenix (męska i damska) oraz damska kurtka Celeste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger