fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Mistrzostwa Europy – sukces, dzień, jak co dzień czy… niszowa impreza?

Minął już ponad tydzień od zakończenia lekkotletycznych Mistrzostw Europy rozgrywanych w Monachium. Polska reprezentacja lekkoatletyczna przywiozła 14 medali z tej imprezy. Występy biało-czerwonych odbiły się szerokim echem w mediach oraz na portalach społecznościowych. Jak są komentowane i do której oceny jest Wam najbliższej?

Na koniec rozgrywanych w Monachium lekkoatletycznych Mistrzostw Europy reprezentacja Polski zajęła 6. miejsce w klasyfikacji medalowej. Pod względem łącznej liczby wywalczonych krążków uplasowaliśmy się na 3. miejscu. Więcej zdobyli jedynie reprezentanci Wielkiej Brytanii i Niemiec. Pod względem medalowego dorobku, tylko w 1966 r. Polska zdobyła więcej krążków na Mistrzostwach Europy. Tym razem jednak nie zamierzamy analizować tego występu, a postanowiliśmy przyjrzeć się komentarzom w mediach i na portalach społecznościowych. Jak oceniany jest występ polskich lekkoatletów i czy komentarze są wyłącznie pozytywne? Poznajcie podsumowanie 3 głównych nurtów narracji.

1. Wielki sukces – WunderTeam trwa!

Jak nietrudno się domyślić, wielu kibiców i dziennikarzy jest niezwykle zadowolonych z występów biało-czerwonych. Jak się okazuje, po zakończeniu kariery przez nasze gwiazdy, jak choćby Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Piotr Małachowski, Joanna Fiodorow i pod nieobecność np. Anity Włodarczyk, Marii Andrejczyk, Angeliki Cichockiej czy Joanny Jóźwik, wciąż jesteśmy potęgą na europejskiej lekkoatletycznej arenie. Wedle tej narracji polska lekkoatletyka ma się doskonale, na horyzoncie pojawiły się nowe gwiazdy, które będą stanowić o sile reprezentacji w kolejnych latach. W obliczu historycznych sukcesów polskich lekkoatletów (a w zasadzie lekkoatletek), pojawiają się porównania do legendarnego WunderTeam’u. Pozostaje jedynie pogratulować naszym świetnego występu i czekać na więcej sukcesów!

2. Jest dobrze, ale…

Drugi nurt ocen występu naszej reprezentacji w Monachium jest mniej optymistyczny. Owszem, należy docenić sukcesy i pogratulować osiągnięć medalistkom i medalistom. Udało się sprawić kilka niespodzianek, a walka Aleksandry Lisowskiej w maratonie, Adrianny Sułek w siedmioboju czy potrójne podium Anny Kiełbasińskiej na długo zostaną nam w pamięci. Ale… dobry występ na Mistrzostwach Europy może sprawić, że w polskiej lekkoatletyce niewiele się zmieni. A choćby ostatnie spory na linii PZLA-zawodnicy, o których jest głośno w mediach, pokazują, że nie wszystko działa tak, jak powinno. Co więcej, zbytnie skupienie się na sukcesie może przykryć problemy w niektórych konkurencjach. Przykład stanowią choćby biegi długie od lat pogrążone w Polsce w kryzysie. Gdyby nie Aleksandra Lisowska, Mistrzostwa Europy po raz kolejny obnażyłyby ich zupełną słabość. Powstaje uzasadniona obawa, że… nic się nie zmieni.

3. Mistrzostwa Europy? To niszowa impreza

Chociaż tego typu wypowiedzi zdaje się być najmniej, to można spotkać się także z przypadkami bagatelizowana osiągnięć polskich lekkoatletów w Monachium. Komentujący zwracają uwagę na stosunkowo niską rangę mistrzostw Europy. Niby mowa o czempionacie kontynentu, ale trzeba zwrócić uwagę na fakt, że Europa nie dominuje już na lekkoatletycznych arenach na świecie. Potwierdzają to wyniki niedawnych mistrzostw świata w Eugene i znacznie skromniejszy dorobek medalowy Polaków, a nawet mała liczba punktów do światowego rankingu za miejsca zajmowane na mistrzostwach Europy, Co więcej, w klasyfikacji medalowej mistrzostw Europy w Monachium zajęliśmy 6. miejsce, czyli teoretycznie wypadliśmy znacznie gorzej niż w Amsterdamie (2016) i Berlinie (2018). Zgodnie z tą narracją, występ w Monachium nie jest wielkim powodem do radości, bo w perspektywie światowej wypadamy znacznie gorzej.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Jakie korzyści może odnieść sponsor imprezy biegowej? Czy celem zaangażowania we współpracę z organizatorem musi być zwiększenie sprzedaży? I jak takie partnerstwo przekłada się na aktywność biegową pracowników firmy? O współpracy firmy Plum, sponsora tytularnego […]

Adrianna Szumska, Plum: „Niektórzy się śmieją, że szefowa kazała im biegać”

Biegać może każdy, nawet od najmłodszych lat, jednak ważne by w tym wieku plan treningowy był ułożony tak, aby trening sprawiał radość dziecku. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed pierwszymi treningami biegowymi maluchów.

Bieganie dzieci – jak sprawić by treningi były dobrą zabawą?

Właśnie wystartowały zapisy na drugi z trzech biegów słynnej Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Uczestnicy wystartują w sobotę 29 lipca, aby upamiętnić wydarzenia z 1944 roku i oddać hołd Bohaterom. Oprócz standardowej wersji – […]

Ruszyły zapisy na 32. Bieg Powstania Warszawskiego!

Czy chorując na cukrzycę, nadciśnienie albo astmę możemy biegać? Albo czy powinniśmy w jakiś sposób ograniczać swoje treningi? Na liście potencjalnych przeciwwskazań do uprawiania tego wymagającego sportu jest wiele mitów. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić. Sprawdzamy też co naprawdę powinno biegacza powstrzymać przed wysiłkiem kierując go do lekarza.

Czy bieganie jest dla każdego? Schorzenia, które mogą w tym przeszkodzić (ale nie muszą!)

bieg z narastającą prędkością

Chcąc osiągnąć poziom sportowy Kenijczyków, najłatwiej sięgnąć po ich własną broń – trening, przed którym nawet najlepszym uginają się kolana i który nigdy nie będzie nudny.

Bieg z narastającą prędkością. Jak go wykonać poprawnie?

Robert Karaś jest nowym rekordzistą świata na dystansie 10 x Ironman! Zawody Brasil Ultra Tri składające się z 38 km pływania, 1800 km roweru i 422 km biegu, pokonał z czasem ok. 164 godzin. Poprzedni […]

Jest rekord świata! Robert Karaś na mecie 10-krotnego Ironman!

Jest sobota, jest Parkrun – to zdanie zna w całej Polsce wiele tysięcy uczestników cotygodniowego wydarzenia promującego aktywność. Wydarzenia, które jest zdecydowanie czymś więcej niż biegiem na 5 km. Na czym polega fenomen Parkruna? Jak […]

Jest sobota, jest Parkrun. O fenomenie biegu na 5 km w miejskim parku opowiada Jakub Fedorowicz [podcast]

W przeddzień jednego z najpiękniejszych dni w roku, w dodatku w pięknym miesiącu maju, spotkały się przy mikrofonie dwie biegające matki: Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek. Kobiety, które na co dzień są zabiegane dosłownie i […]

Matki to kobiety zabiegane z natury. Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek [podcast]