fbpx

Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Największy drużynowy bieg w Polsce – XVII EKIDEN Maraton Sztafet za nami!

540 drużyn, ponad 3 tysiące uczestników, rywalizacja sztafetowa i piknikowa, letnia atmosfera – integracja i sport w jednym! To wszystko miało miejsce 20 maja w Parku Kęp Potocka!

Już po raz siedemnasty odbył się EKIDEN Maraton Sztafet. W parku Kępa Potocka ponad trzy tysiące uczestników spotkało się by rywalizować w wyjątkowej, drużynowej imprezie. Jak połączyć zabawę na świeżym powietrzu, zaciętą rywalizację i integrację? Wiedzą to organizatorzy i uczestnicy EKIDENU – wyjątkowego warszawskiego biegu.

EKIDEN – co to takiego?

EKIDEN to największy w Polsce drużynowy bieg sztafetowy na dystansie maratońskim, czyli 42,195 km.

W sztafecie biorą udział drużyny składające się z kolegów, współpracowników, przyjaciół, biegaczy amatorów i profesjonalistów oraz rodzin których łączy radość z biegania i chęć poczucia emocji związanych ze wspólną walką o wynik. Drużyny liczą po 6 osób – każda ma do pokonania określony odcinek. Pierwszy zawodnik przebiega 7,195 km, dwaj następni 10 km, a trzej kolejni – po 5 km. Wspólnie pokonują dystans równy długości maratonu. Na mecie liczy się końcowy wynik wszystkich zawodników danej drużyny, więc wkład każdego członka zespołu ma realne znaczenie.

XVII EKIDEN Maraton Sztafet | fot: Bartosz Kucharski

Znakomita frekwencja i gorąca atmosfera

EKIDEN cieszy się ogromną popularnością wśród amatorów biegania i wszystkich tych, którzy szukają nowych wrażeń i okazji do spędzenia wspólnie czasu. W porównaniu do ubiegłego roku na start w imprezie zdecydowało się ponad 200 drużyn więcej! Miasteczko biegowe – którego centralną część stanowiły namioty uczestniczących firm oraz miejsce do piknikowania, tętniło życiem!

Kępa Potocka ugościła ponad 3 tysiące biegaczy – spotkaniom, integracji i wielogodzinnemu piknikowaniu sprzyjała letnia pogoda. Impreza rozgrywana w przestrzeni parkowej to strzał w dziesiątkę dla ekip firmowych oraz grup przyjaciół, którzy chcą połączyć bieganie z dobrą zabawą i zacieśnieniem więzi. Szczególnie istotnym aspektem wydarzenia jest właśnie dobra zabawa – wynik sportowy jest ma znaczenie, jednak nie on jest gwarancją doskonale spędzonego czasu.

#BiegamDobrze – 60 tysięcy złotych dla Fundacji!

#BiegamDobrze to pierwsza i jedyna w Polsce akcja, w której biegacze prowadzą zbiórki na rzecz wybranych organizacji charytatywnych. W ramach tej inicjatywy na EKIDENIE można było wesprzeć jedną z 4 organizacji partnerskich: Fundację Rak’n’Roll, Fundację DKMS, Fundację Dajemy Dzieciom Siłę lub Fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

Ścieżkę charytatywną zapisów wybrało prawie 60 drużyn! Te wybiegły na trasę z wyjątkowymi, pomarańczowymi numerami startowymi z logiem wspieranej fundacji. Łącznie aż 60 tysięcy złotych powędrowało do popularnych NGO’sów. W słusznej sprawie biegnie się lżej!

XVII EKIDEN Maraton Sztafet | fot: Maciej Krüger
XVII EKIDEN Maraton Sztafet | fot: Maciej Krüger

Wyjątkowa nagroda i okazja do integracji

Najlepszą w klasyfikacji generalnej drużyną okazał się team Szczutowo Biega – trasę maratonu pokonali w czasie 02:31:17. Drugim zespołem był Żórawski Team 2 (02:34:34), zaś trzecim KS LEMIESZ TEAM II (02:42:20).

Dla zwycięzców kategorii generalnej w tegorocznej edycji EKIDENU przygotowano wyjątkową nagrodę – symboliczny, acz niezwykle namacalny upominek od Muzeum Sportu i Turystyki. Zdjęcie zwycięzców – Szczutowo Biega – zawiśnie w muzealnej gablocie! To stałe miejsce w przestrzeni muzealnej będzie od tego roku nagrodą przechodnią dla najlepszych ekip EKIDENU.

Nagrody wręczano także w ponad ośmiu kategoriach branżowych. EKIDEN to znakomita okazja dla sztafet reprezentujących firmy do wykazania się. Możliwość sportowej integracji wewnątrz zespołów złożonych z pracowników to obecnie przewaga konkurencyjna pracodawców.

Mało co budzi takie emocje jak rywalizacja drużynowa. W tym roku unowocześniliśmy formułę biegu – wydarzenie stało się jeszcze bardziej dynamiczne i widowiskowe. Bezpośrednia walka na trasie, dynamiczne zmiany na prowadzeniu, konieczność skupienia się ale także niezwykle malownicze otoczenie parku, wiekowych drzew – to właśnie magia Maratonu Sztafet. Wiem, że na imprezę przybywają grupy znajomych oraz reprezentancji firm – ci szczególnie pięknie angażują się w oprawę wydarzenia, rozkładają własne strefy relaksu i dają pracownikom szansę na integrację na wysokim poziomie. EKIDEN jest wyjątkowy – tutaj liczy się zarówno dobra zabawa, jak i współpraca, która przekłada się na wspólny sukces. mówi Magda Skrocka z Fundacji “Maraton Warszawski”.

XVII EKIDEN Maraton Sztafet | fot: Maciej Krüger
XVII EKIDEN Maraton Sztafet | fot: Maciej Krüger

Galerie zdjęć z wydarzenia dostępne są na stronie: https://www.facebook.com/MaratonWarszawski/

Już teraz warto zastanowić się nad udziałem w przyszłorocznym EKIDENIE – niezapomniane emocje oraz rodzinna atmosfera. Na tym wydarzeniu nie może zabraknąć żadnego miłośnika sportu oraz wypoczynku na świeżym powietrzu! Zbierz sześcioosobową ekipę i baw się dobrze!

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Polska reprezentacja ukończyła Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy 2024 w Rzymie z dorobkiem 6 medali i na 9. miejscu w klasyfikacji medalowej. To najsłabszy wynik Polski na mistrzostwach kontynentu od 12 lat. W kontekście spełnienia oczekiwań medalowych […]

Medale, samotność i dyskwalifikacje: Jak Polacy zapisali się w historii Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Rzymie?

Już po raz czwarty w końcówce czerwca oczy setek biegaczy z całej Polski zwracają się ku Beskidom – nie bez kozery, bo to właśnie tam odbywa się Europejski Festiwal Biegowy “Dwa Beskidy”. Wydarzenie sportowo-kulturalne w […]

Biegowe wyzwanie w beskidzkiej krainie Łemków. Europejski Festiwal Biegowy startuje w ostatni weekend czerwca. Zapisy trwają!

Trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem oraz rekordzista Polski w skoku o tyczce wystąpią podczas Memoriału Czesława Cybulskiego na Golęcinie. Coraz większe zainteresowanie biletami na imprezę, która odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie. Świeżo […]

Anita Włodarczyk i Piotr Lisek zasilają obsadę Memoriału Czesława Cybulskiego

Żelazo pełni różnorodne funkcje w organizmie biegacza i wchodzi w skład hemoglobiny, barwnika krwi. To dzięki niemu tlen może być transportowany przez krwinki czerwone do każdej części ciała, aby brać udział w produkcji energii. Biegacze są szczególnie zagrożeni jego niedoborem.

Żelazo – pierwiastek dobrych wyników

Jednym z największych wyzwań, które stoją przed organizatorami legendarnych wydarzeń sportowych, do jakich w polskich warunkach należy zaliczać Bieg Westerplatte, jest dostosowanie się do zmieniających się realiów, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji i charakteru tych imprez. […]

W hołdzie Obrońcom Wybrzeża: historia i współczesność Biegu Westerplatte. Przed nami już 62. edycja!

Kiedy myślimy o bieganiu, wyobrażamy sobie pracę nóg i wydolność sercowo-naczyniową jako kluczowe elementy sukcesu. Jednak wiele osób zapomina, że górna część ciała, a zwłaszcza ręce, odgrywają istotną rolę w efektywnym biegu. Ćwiczenia na ręce […]

Ćwiczenia na ręce – po co one biegaczowi? Gotowy zestaw

Ile potrzebujesz kalorii aby schudnąć lub utrzymać swoją wagę? Aby się tego dowiedzieć, warto poznać najpierw swoją podstawową przemianę energii, a następnie całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Sprawdź, jak to zrobić. Podstawowa przemiana materii – co to […]

Podstawowa przemiana materii a zapotrzebowanie energetyczne – jak obliczyć? Jak schudnąć?

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy to jedna z tych imprez, które w ostatnich latach dostarczały polskim kibicom wiele powodów do radości. Nasi reprezentanci potrafili nie tylko sprostać wyzwaniom, występując w roli faworytów, ale także nierzadko zaskoczyć, zdobywając […]

Mistrzostwa Europy – w których konkurencjach biegowych liczymy na medale?