Nawodnienie podczas treningów w upalne dni
Fot. Istockphoto.com
Odpowiednie nawodnienie podczas treningów w upalne dni jest jednym z najważniejszych elementów, o który powinniśmy zadbać, by uniknąć niebezpiecznych dla naszego zdrowia sytuacji. Zobacz, jak przygotować się do letnich treningów, by nie stały się one męczarnią dla Twojego organizmu.
Nieodpowiednie nawodnienie organizmu obniża naszą sprawność, a także efektywność mechanizmów chłodzących naszego ciała. W takich sytuacjach, zamiast czerpać radość z biegania, nasz trening zamienia się w mało przyjemną formę aktywności. Odwodnienie organizmu może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a także życia. Planując treningi w okresie letnim, staraj się, by odbywały się one z rana lub wieczorem, tak by uniknąć najwyższych temperatur panujących w ciągu dnia. Jednak nawet w tych porach możemy spotkać się z mało sprzyjającą pogodą. W takie właśnie dni nasz organizm szczególnie potrzebuje, by zadbać o jego odpowiednie nawodnienie. Zobacz, czego potrzebujesz, planując biegowe treningi latem.
Napoje izotoniczne:
Odpowiednie nawodnienie organizmu powinno odbywać się w umiarkowanych dawkach napoju, ale za to przyjmowanych regularnie i często. Podczas dużego wysiłku w upalne dni sama woda może okazać się niewystarczająca, powinniśmy zatem sięgać po napoje izotoniczne. Zawierają one elektrolity, które tracimy podczas treningu. Pocąc się, organizm wypłukuje się także z sodu, magnezu, wapnia i potasu. Ich niedobór objawia się mniejszą efektywnością pracy mięśni, a także może prowadzić do skurczów. By uniknąć tego typu objawów, warto zaopatrzyć się w napoje izotoniczne. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku są duże i ekonomiczne opakowania, które zapewnią nam odpowiednie nawodnienie przez dłuższy czas. Firma Aptonia proponuje nam dwa typy napojów izotonicznych o wysokim stężeniu elektrolitów w składzie.
Pierwszy z nich to napój izotoniczny ISO – zawiera on zestaw elektrolitów oraz dodatkowo witaminy B1, B2, B6 i C, a także sód. Dostępny jest w opakowaniach 650 g (17 porcji) i 2 kg (52 porcje) w formie proszku, a także 750 ml (17 porcji) w formie płynnej. Drugim rozwiązaniem Aptonii jest ulepszona wersja napoju izotonicznego pod nazwą ISO+. Produkt w porównaniu do ISO został wzbogacony o witaminę E, a także o magnez, potas i selen.
Pasy z bidonami:
Skoro mamy już odpowiedni izotonik do nawodnienia podczas treningu, trzeba pomyśleć, w czym będziemy transportować nasz napój podczas treningów. Możemy oczywiście biegać z bidonem lub butelką w ręce, lecz jest to nieco uciążliwe i powoduje pewien dyskomfort. Doskonałym rozwiazaniem są zatem pasy z bidonami dla biegaczy. Coraz większa gama akcesoriów dla biegaczy powoduje, że każdy z nas znajdzie odpowiedni model dla siebie. Ciekawym i dość wygodnym rozwiązaniem są pasy z 2 bidonami Kalenji. Występują one w wersji 2×115 ml i 2×250 ml. Małe buteleczki rozłożone po obu stronach wydają się znakomitym rozwiązaniem, które umożliwi nam transport napoju do nawodnienia podczas treningu. W swojej ofercie Kalenji posiada również pasy na standardowe bidony 500 ml, występujące w wersjach na 1 lub 2 bidony. Wszystkie pasy na bidony posiadają sporej wielkości kieszonki,
w których bez problemu zmieszczą się klucze czy smartfon.
Plecaki biegowe z bukłakiem:
Jeśli wybieramy się na dłuższe wybieganie lub na biegową wycieczkę w góry, warto zaopatrzyć się w plecak biegowy z bukłakiem, który zapewni nam większy zapas płynu do odpowiedniego nawodnienia podczas długotrwałego wysiłku. Przykładem takiego rozwiązania jest 8-litrowy plecak Kalenji Trail Small z 1-litrowym bukłakiem. Plecak wyposażony został również w klamry i sprzączki, zapewniające stabilne zapięcie i komfort podczas biegu. Osoby, które potrzebują zabrać ze sobą więcej rzeczy oraz większy zapas wody, powinny wybrać 14-litrowy model Trail BackPack z 2-litrowym bukłakiem na wodę. Oba plecaki posiadają oddzielne kieszenie na telefon na szelkach plecaka, co jest przydatnym rozwiązaniem dla osób lubiących mieć swój telefon pod ręką.