fbpx

Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

Niedziela w TV – nieprawdopodobnie mocny maraton w Londynie

Mo Farah zadebiutuje w maratonie w Londynie 13 kwietnia 2014. Fot. PAP

Mo Farah zadebiutuje w maratonie w Londynie. Fot. PAP

W niedzielę w Londynie najwspanialszy maraton w tym roku, a być może i w całej historii tego dystansu. Na starcie stanie aktualny rekordzista świata, nieoficjalny rekordzista świata, mistrz świata i Igrzysk Olimpijskich, zwycięzcy m. in z Londynu i Nowego Jorku w poprzednich latach, a także debiutujący podwójny złoty medalista olimpijski Mo Farah.

Bieg w Londynie zapowiada się na najciekawsze widowisko w tym roku. Stopień nasycenia wielkimi nazwiskami jest tak duży, jak nigdy w historii tego dystansu. Organizator zapowiada atak na rekord świata, ale rywalizacja będzie ciekawa także ze względu na indywidualne pojedynki biegaczy.

Medialnym numerem jeden w Wielkiej Brytanii jest debiut na ulicy Brytyjczyka Mo Faraha, mistrza olimpijskiego na 5000 i 10 000 metrów na bieżni. Na swoich koronnych dystansach Farah był w ostatnich latach niepokonany. Dwukrotnie biegał też półmaraton i tu było już nieco słabiej – dwa razy przybiegł na drugim miejscu. Ostatni raz miało to miejsce niecały miesiąc temu, 16 marca w Nowym Jorku. Farah przegrał ze świetnym maratończykiem, Kenijczykiem Geoffreyem Mutai, ale wcześniej upadł na trasie, podniósł się i kontynuował bieg ze stratą. W tamtym przypadku drugie miejsce uznano za sukces. Jak będzie tym razem? Dobry wynik będzie oznaczał niesłychaną uniwersalność, od dystansu 1500 m, gdzie Brytyjczyk ustanowił rok temu rekord Europy, aż po 42 kilometry 195 metrów. Ryzyko jest jednak wielkie i rozumie je każdy, kto w swoim życiu przebiegł dystans maratoński. Tu wiele rzeczy może pójść nie tak, jak się zakładało.

Trudno określić, kto jest największym rywalem Faraha i kto ma największe szanse na zwycięstwo. Teoretycznie można powiedzieć, że Kenijczyk Wilson Kipsang jest najszybszy ze swoim rekordem świata – 2:03:23. To jednak nie jest do końca prawda. Lepszy wynik posiada jego rodak Geoffrey Mutai, który jednak uzyskał swoje 2:03:02 na nieregulaminowej trasie, z wiatrem wiejącym w plecy. Kipsang wygrywał juz m. in w Londynie, Berlinie i Frankfurcie. Mutai – w Nowym Jorku, Berlinie i Bostonie.

Zwycięzców wielkich maratonów jest jednak więcej. Stephen Kiprotich z Ugandy wygrał mistrzostwa świata i Igrzyska Olimpijskie, a jego życiówka to skromne 2:07:20 tylko dlatego, że w tych biegach nie ma “zająców”. Etiopczyk Ayele Abshero zwyciężył w Dubaju z fantastycznym wynikiem 2:04:23. Jego rodak Tsegaye Kebede ma nieco słabszy czas – 2:04:38, ale wygrywał w Londynie, Chicago i Fukuoce.

Znakomite osiągnięcia innych zawodników wydają się w tym gronie aż skromne. A przecież taki Brazylijczyk Marilson dos Santos dwukrotnie wygrał maraton w Nowym Jorku, a jego najlepszy wynik to 2:06:34. Etiopczyk Feyisa Lilesa (2:04:32) to brązowy medalista mistrzostw świata. Kenijczyk Stanley Biwott zwyciężał w Paryżu i do zeszłej niedzieli był tam rekordzistą trasy z czasem 2:05:11. Jego rodak Martin Mathati (2:07:16) to brązowy medalista mistrzostw świata na 10 000 metrów i zwycięzca z Fukuoki. Każdy z nich może wygrać ten bieg i nie byłoby to zaskoczenie, a przecież taki sukces wydaje się w ich przypadku mało prawdopodobny. Ci biegacze byliby faworytami w każdym maratonie świata, z wyjątkiem przeładowanego gwiazdami Londynu.

Wśród ciekawych debiutantów warto wymienić jeszcze Ibrahima Jeilana z Etiopii, który był mistrzem świata na 10 000 metrów, wygrywając z Farahem, a w zeszłym roku na tym samym dystansie przybiegł drugi, właśnie za Brytyjczykiem.

KOBIETY

Ciekawe pojedynki to nie tylko domena męskiej czołówki. Najbardziej fascynujący wydaje się debiut w maratonie Etiopki Tirunesh Dibaby, która na bieżni jest odpowiednikiem Kenenisy Bekele, osiągnęła niemal wszystko, co było do osiągnięcia. Jest m. in dwukrotną złotą medalistką olimpijską na 10 000 metrów i pięciokrotnią mistrzynią świata w przełajach. W półmaratonie jesienią osiągnęła znakomite 1:06:55, zwyciężając w mocno obsadzonym biegu w Newcastle.

W Londynie bedzie jej jednak trudno z doświadczonymi maratonkami. Tiki Gelana, również z Etiopii, to złota medalistka olimpijska o niesamowitej życiówce – 2:18:58. Kenijka Priscah Jeptoo (2:20:14) wygrała w Londynie w zeszłym roku, a jesienią popisała się piekielnym finiszem w Nowym Jorku, odrabiając w drugiej połowie 3 minuty straty. Zawodniczka ta jest przy tym znana z dość pokracznego stylu biegu.

Kenijka Florence Kiplagat (2:19:44) wygrywała już w Berlinie, a jej rodaczka Edna Kiplagat (2:19:50) to podwójna mistrzyni świata w maratonie. Mamy też na liście szybkie Etiopki: Aberu Kebede (2:20:30) zwyciężyła w Tokio, a Feysa Tadesse (2:21:06) w Paryżu.

Dodajmy do tego całą armadę interesujących biegaczek spoza Afryki. Ukrainka Tatiana Gamera Szmyrko (2:23:58) była 5. na Igrzyskach Olimpijskich i ma za sobą zwycięstwo w Osace. Szybka jest Portugalka Jesica Augusto (2:24:33) i Nowozelandka Kim Smith (2:25:21), która jest niesamowicie mocna w półmaratonie, jej najlepszy czas to 1:07:11. Ana Dulce Felix to druga mocna biegaczka z Portugalii, z życiówką 2:25:40.

Maraton w Londynie jest transmitowany w telewizji, na szeroko dostępnym kanale Eurosport, od godziny 10 rano. Grzechem jest nie obejrzeć tego wyścigu, usprawiedliwieniem może być jedynie… własny start w maratonie w Łodzi lub Warszawie.

Przeczytaj również: Mo Farah chce złamać… 2 godziny w maratonie.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Najbliższa edycja „Żyrardów w Biegu” zbliża się wielkimi krokami. Zmagania na dystansie 5 i 10 kilometrów odbędą się w dniu 30 sierpnia (niedziela). Organizator zapewni niezbędne środki bezpieczeństwa oraz zapowiada udział jednej z najlepszych polskich […]

Rywalizacja nad Zalewem Żyrardowskim już wkrótce!

Wprowadzenie do biegania treningu siły zależy od zrozumienia, jak to działa. Przedstawiamy prawdziwą encyklopedię, przegląd biegowego treningu siły od kuchni. Co, jak i dlaczego działa.

Siła w bieganiu – kompendium wiedzy

Dave Wottle kończy dziś 70 lat. Prawdopodobnie nie kojarzycie tego nazwiska. Ale jest również bardzo prawdopodobne, że widzieliście flimik z jego fenomenalnym wyczynem z 1972 r. Wyczynem, który dał mu mistrzostwo olimpijskie i wprawił cały […]

Dave Wottle – bohater jednego z najbardziej emocjonujących biegów kończy 70 lat!

Komfort, ochrona, prędkość i trakcja – te określenia butów do biegania stanowią o sile kolekcji marki ASICS na sezon jesień-zima 2020. Kultowe modele w nowej odsłonie zostały zaprezentowane w trakcie spotkania pod hasłem „Poczuj różnicę” […]

ASICS zaprezentował nową kolekcję biegową AW20’

U rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde’a Van Niekerka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Reprezentant Republiki Południowej Afryki miał właśnie rozpocząć tegoroczny sezon, gdy dowiedział się o chorobie. To oznacza, że jego przerwa w starach […]

Aktualny rekordzista świata i mistrz olimpijski z COVID-19!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele […]

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?

Rosnąca liczba odwołanych imprez oraz próby organizacji biegów wirtualnych sprawiła, że miałem ostatnio przerażającą senną wizję przeszłości. Przyszłości, w której bieganie miało zupełnie inny wymiar i w której stałem się jednym z tych, którzy opowiadali […]

Biegowe science-fiction, czyli kilka słów o tym, jak to się drzewiej startowało w zawodach… [Felieton]