fbpx

Informacje prasowe > Sprzęt > Sprzęt > Ubrania

Odzież outdoorowa – wskazówki użytkowania

Odzież termoaktywna, zwana również odzieżą outdoorową, znajduje się w szafach większości z nas. Nawet jeżeli nie jesteśmy pasjonatami górskich wycieczek i innych eskapad, to i tak wiele osób posiada chociażby kurtkę przeciwdeszczową i wiatroszczelną. Zadaniem tego typu ubrań jest chronienie nas przed czynnikami atmosferycznymi i zapewnienie komfortu termicznego niezależnie od panujących warunków. Warto jednak pamiętać, że o taką odzież należy prawidłowo dbać, aby zachowywała swoje właściwości. Bardzo istotne jest jej odpowiednie pranie i suszenie. Jak zatem czyścić ubrania termoaktywne, aby służyły nam jak najdłużej?

Odzież outdoorowa, czyli ubrania na warunki ekstremalne

Niezależnie od tego, czy uwielbiamy pokonywać górskie szlaki, regularnie uprawiamy snowboarding, jeździmy na rowerze, czy też systematycznie biegamy – odzież outdoorowa to zdecydowanie ten element ekwipunku, który powinien posiadać w szafie każdy sportowiec (i nie tylko). Sama nazwa tego typu odzieży wzięła się od angielskiego wyrażenia „outdoor”, co oznacza „na zewnątrz” czy po prostu „na świeżym powietrzu”. Tym samym mamy już sporą podpowiedź co do tego, jakie jest jej przeznaczenie.

Odzież outdoorowa, inaczej termoaktywna, to m.in. okrycia wierzchnie, takie jak kurtki, płaszcze, popularne softshelle czy bluzy. Oprócz tego znaleźć możemy koszulki, spodnie, a nawet bieliznę termoaktywną. Większość z nich wykonana jest z bardzo trwałych i jednocześnie oddychających materiałów, przez co nasza skóra nie poci się zbyt intensywnie. Możemy być za to chronieni przed niskimi, ale też wysokimi temperaturami, a przy okazji od deszczu, śniegu czy wiatru (w zależności od konkretnego elementu garderoby).

Powszechnie wykorzystywane kurtki przeciwdeszczowe również stanowią część odzieży outdoorowej. Warto jest posiadać takie ubranie w swojej szafie, ponieważ dobra przeciwdeszczówka sprawdzi się chociażby wtedy, gdy poruszamy się pieszo po mieście o dowolnej porze roku.

Jak prać odzież outdoorową?

Zanim przystąpimy do wyprania naszego polaru czy też kurtki outdoorowej, warto podkreślić, że większość odzieży termoaktywnej posiada tzw. membranę. Bywa to także określane skrótem DWR, czyli Double Water Repellent. To specjalna tkanina, która nie pochłania wilgoci tak jak tradycyjne materiały, ale ją odpycha, przez co krople deszczu mogą spłynąć po jej powierzchni.

Jeżeli nie zwrócimy uwagi na to, jak właściwie prać wodoodporne ubrania, możemy bardzo łatwo doprowadzić do tego, że ich właściwości odpychające wodę stracą na sile. Co zatem zrobić, by móc spokojnie wyprać kurtkę outdoorową?

  • Przede wszystkim sprawdź zalecenia producenta umieszczone na metce. Zapewne znajdą się tam szczegóły dotyczące nie tylko prania, ale też suszenia.
  • Odzież z membraną nie należy prać w temperaturze większej niż 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo najlepiej jest całkowicie zrezygnować z wirowania (wówczas nadmiar wilgoci delikatnie odciskamy ręcznie) lub wybieramy najniższe obroty.
  • Zwróć uwagę na środki do prania. Zrezygnuj z tradycyjnych proszków, a zamiast tego wybierz np. płatki mydlane, preparat specjalnie przeznaczony do prania takiej odzieży lub bardzo delikatne preparaty.
  • Z czasem nawet najtrwalsza kurtka z membraną może stopniowo zacząć wytracać swoje właściwości, co jest całkowicie naturalne. Dlatego zaleca się, by ponownie ją zaimpregnować, tym razem ręcznie, po 3-4 praniach.

Czy odzież outdoorową można suszyć w suszarce bębnowej?

Skoro ubrania o właściwościach termoaktywnych mogą być tak podatne na uszkodzenie w przypadku prania, to elektryczna suszarka będzie dobrym rozwiązaniem? Jak najbardziej! Odzieży outdoorowej w żadnym wypadku nie należy suszyć na kaloryferach, niemniej ciepło pozytywnie wpływa na jej termoaktywność.

Warto się jednak upewnić, że nasza suszarka posiada odpowiednie opcje lub możliwość dostosowania parametrów do takiej odzieży. Przykładowo suszarka Electrolux z pompą ciepła z linii CycloneCare 3D Sense 900, za sprawą właśnie technologii 3D Sense, inteligentnie skanuje umieszczone w niej tkaniny i automatycznie dopasowuje do nich ustawienia, by zapewnić równomierne i bezpieczne suszenie.

mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mordercze wyzwanie – Krwawa Pętla – bieg zespołowy na dystansie około 250 kilometrów, limit czasu 24 godzin, zróżnicowane podłoże i brak supportu. Jak ją pokonać? Jaką taktykę przyjąć? Czy liczba osób w grupie ma znaczenie […]

Krwawa Pętla – najbardziej hardcorowy bieg ultra na Mazowszu [WYWIAD]

Już 25 września, po raz pierwszy podczas 44. Maratonu Warszawskiego, będzie można wystartować w biegu Pekao S.A. Warszawska Dycha. Począwszy od tego roku, bieg na 10 km będzie odbywać się cyklicznie jesienią, jako wydarzenie towarzyszące […]

Wielkimi krokami zbliża się Pekao S.A. Warszawska Dycha!

Aleksandra Lisowska zostaje MISTRZYNIĄ EUROPY W MARATONIE! Polka wygrywa bieg w Monachium, odrywając się na ostatnich dwóch kilometrach od kilkuosobowej grupy rywalek. Do mety dobiega z czasem 2:28:36, z lekkim negative splitem, po pierwszej połowie w 1:14:33 (1:14:33 + 1:14:03). To największy sukces polskiego maratonu od mistrzostwa świata Wandy Panfil z 1991 roku z Tokio. Gratulacje także dla trenera – Jacka Wośka! Polki zajmują także 3. miejsce w drużynie!

Aleksandra Lisowska Mistrzynią Europy w maratonie!

Małgorzata Pazda-Pozorska po śmierci klinicznej zmieniła swoje życie. Jej pasją zostało bieganie, które szybko przerodziło się w coś więcej. Zdobyła wiele nagród, w tym mistrzostwo Polski w biegu dwudziestoczterogodzinnym, pobijając tym samym rekord Europy. Swoją […]

Małgorzata Pazda-Pozorska o swojej książce biograficznej „Żyć jakby nie było jutra”, spełnianiu marzeń i sile do działania.

Już w poniedziałek start Mistrzostw Europy w Monachium. Zaczyna się od mocnego uderzenia – maratonu kobiet oraz mężczyzn. Jakie mamy szanse?

Już w poniedziałek start Mistrzostw Europy w Monachium. Zaczyna się od mocnego uderzenia – maratonu kobiet oraz mężczyzn. Jakie mamy szanse?

10 sierpnia rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń internetowych do 15. Biegu Trzech Kopców, który odbędzie się 2 października 2022 roku. W jubileuszowej edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim będzie mogło wziąć udział 3500 osób, […]

15. Bieg Trzech Kopców: wystartowały zapisy!

Trening po plaży dużo bardziej angażuje mięśnie nóg niż wtedy, gdy biegniemy po twardej, ubitej nawierzchni. Stopa nie odbija się z dużą energią od podłoża. Trzeba zaangażować w to więcej siły, co w efektywny sposób […]

Bieganie po plaży – dlaczego warto (i jak) to robić?

Planujesz start w adidas Półmaratonie Praskim lub adidas Runners Piątce Praskiej? A może jeszcze wahasz się, czy w miesiąc zdążysz przygotować się do biegu na 5 km? Przekonaj się, jak trenować w ostatnim miesiącu przed […]

Ostatni miesiąc przed adidas Runners Piątką Praską i adidas Półmaratonem Praskim. Jak trenować?