fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Slider > Wydarzenia

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone, fot: www.sportografia.pl; www.aktywer.pl; www.pzumaratonwarszawski.com

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Imprezy masowe, w tym również sportowe, jako pierwsze padły ofiarą zakazów związanych z pandemią COVID-19 i do tej pory nie doczekały się istotnego poluzowania obostrzeń, pozwalającego ich organizatorom realnie myśleć o powrocie do normalnego funkcjonowania, czy też organizacji wielu imprez, które z sezonu wiosennego i letniego zostały przełożone na końcowe miesiące tego roku.

  • Największym problemem jest dla nas brak jakiegokolwiek planu i perspektywy czasowej, w której możemy oczekiwać, że nasza branża zostanie odblokowana mówi Michał Drelich z agencji Sport Evolution, organizator zawodów IRONMAN w Polsce.Tysiące kibiców zasiadają już na piłkarskich stadionach, wracamy do organizacji koncertów, widzimy też przykłady z innych krajów, gdzie dopuszcza się organizację zawodów dla 1000, a nawet 5000 osób, jak ma to miejsce w Niemczech. Oczywiście, wszystko to jest robione zgodnie z bardzo precyzyjnymi i rygorystycznymi zasadami z zakresu higieny i bezpieczeństwa. Nie widzimy powodu, dla którego zawody biegowe, kolarskie czy triathlonowe w Polsce, nie mogłyby podążyć tą samą ścieżką. Aktualny limit 150 uczestników w zasadzie wyklucza organizację większości imprez tego typudodaje.

Mając to na uwadze, wiodący organizatorzy postanowili połączyć siły i założyć Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych.

  • Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim reprezentowanie całego środowiska organizatorów masowych imprez sportowych. Do tej pory każdy z nas mówił we własnym imieniu, ale tak naprawdę borykamy się z tymi samymi wyzwaniami i chcemy, aby nasz głos jako branży był słyszalny tłumaczy Marek Tronina, prezes Fundacji Maraton Warszawski.Jako stowarzyszenie możemy być partnerem do rozmów dla rządu, ale też chciałbym podkreślić, że ta inicjatywa nie jest doraźna, a nasze cele są długoterminowe. Chcemy wspólnie działać na rzecz dalszego rozwoju rynku imprez sportowych i rekreacyjnych w naszym kraju, a jednocześnie wyznaczać wspólnie standardy, które zagwarantują uczestnikom wysoką jakość i bezpieczeństwozapowiada.

Pierwszym efektem tej współpracy jest zbiór postulatów i rekomendacji, składających się na plan stopniowego powrotu do organizacji dużych imprez sportowych. Gotowy dokument ma zostać przedstawiony podczas spotkania z przedstawicielami rządu, o które apelują organizatorzy.

  • Liczymy, że uda nam się szybko nawiązać dialog i wspólnie wypracować plan, który pozwoli nam wrócić do tego, w czym czujemy się najlepiej – do dostarczania miłośnikom ruchu na świeżym powietrzu niezapomnianych emocji oraz motywacji do treningu i dbania o swoją kondycję fizyczną, a tym samym własne zdrowie komentuje Jarosław Bieniecki, założyciel Runmageddonu.
  • Pamiętajmy, że triathloniści, biegacze, kolarze czy miłośnicy biegów z przeszkodami, to najzdrowsza grupa społeczna, jaką możemy sobie wyobrazić. Gdy dodamy do tego szereg pomysłów na to, jak chcemy dostosować nasze eventy, aby zwiększyć reżim sanitarny i minimalizować bezpośredni kontakt między uczestnikami, kibicami, obsługą zawodów czy wolontariuszami, otrzymamy obraz, który daje podstawy do tego, aby uznać nasze imprezy za naprawdę bezpieczne. Prawdopodobnie o wiele bezpieczniejsze niż chociażby sobotnie zakupy w hipermarkecie przekonuje Mirosław Bieniecki, dyrektor Biegu Rzeźnika.

Przygotowany przez organizatorów dokument zawiera konkretne postulaty, które mają realnie odblokować branżę jeszcze w tym roku. Zaliczają się do nich m.in.:

  1. Zwiększenie limitu uczestników imprez do 1000 osób do końca sierpnia i do 5000 osób od 1 września br.
  2. Wypracowanie bazowego standardu w zakresie reżimu sanitarnego, obowiązującego na wszystkich imprezach w okresie trwania pandemii COVID-19. Wytyczne te obowiązywałyby bezwzględnie, przy czym każdy organizator mógłby zdecydować o dodatkowych, bardziej restrykcyjnych środkach zapobiegawczych na danej imprezie sportowej.
  • Swoje propozycje i rekomendacje opieramy na wieloletnim doświadczeniu w organizacji imprez, które posiadają członkowie powstającego Polskiego Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych. Bazujemy też bardzo mocno na rekomendacjach WHO, która wydała specjalne zalecenia dla organizatorów imprez sportowych w kontekście pandemii COVID-19. Czerpiemy także z doświadczeń i rozwiązań rekomendowanych przez naszych międzynarodowych partnerów, jak World Athletics i IRONMAN. Mam poczucie, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do organizacji imprez w aktualnych warunkach. Liczymy, że wkrótce będziemy mogli pokazać to w praktyce mówi Michał Drelich.

W imprezach biegowych, triathlonowych i kolarskich w Polsce bierze udział niemal 1,5 miliona zawodników rocznie. W sektorze znajduje zatrudnienie kilkadziesiąt tysięcy osób, pracujących nie tylko po stronie organizatora wydarzenia, ale też jako podwykonawcy (ochrona, infrastruktura eventowa, zabezpieczenie medyczne) czy producenci koszulek, medali i innych gadżetów. Wydarzenia sportowe napędzają też wiele innych gałęzi gospodarki, w tym przede wszystkim usługi turystyczne, transport i branżę HoReCa.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Materiały prasowe

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 7

Przeczytaj też

O tym, że trening zaczyna się w kuchni, jako doświadczony biegacz z pewnością już wiesz. Nawet najlepszą formę, wypracowaną poprzez trening i odpowiednie odżywianie na potrzeby zawodów, potrafi zniweczyć jeden posiłek – kolacja przedstartowa. Jak […]

Przedstartowa kolacja idealna – co zjeść, by obudzić się pełnym energii?

Już ponad 4 tysiące amatorów biegania potwierdziło udział w tegorocznym PKO Gdynia Półmaratonie. Impreza odbędzie się 26 kwietnia w godzinach wieczornych i ma zachwycić biegaczy oraz kibiców wyjątkową oprawą trasy i mety. Start PKO Gdynia […]

Bieganie pod gwiazdami: PKO Gdynia Półmaraton z wyjątkową oprawą świetlną

Badania pokazują, że aktywność fizyczna – w tym też bieganie – obniża ryzyko rozwoju raka piersi o 25% w porównaniu z częścią kobiecego społeczeństwa, która nie uprawia żadnego sportu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że […]

Aktywność fizyczna jako forma profilaktyki w walce z rakiem piersi

Zaledwie 10 sekund zabrakło Martynie Galant do pobicia rekordu kraju na 5 km na premierowej odsłonie biegu BeMore5K, który odbył się dzisiaj (16 marca) na ulicach warszawskiego Bemowa. Wśród mężczyzn zwyciężył Adam Czerwiński. Do mety […]

Martyna Galant o krok od rekordu Polski w BeMore5K!

Istnieje prosty sposób na poprawę biegowej dyspozycji w ostatnich tygodniach czy dniach przed ważnym startem. Jest nim zastosowanie strategii „wyostrzania”, znanej na świecie jako „tapering”. Żadnych długich wybiegań, odpoczywamy psychicznie i fizycznie, a treningi są krótkie i intensywne.

Tapering, czyli ostrzenie pazurów przed wyścigiem

Dla wielu osób spoza stolicy Wielkopolski, start w 17. PKO Poznań Półmaratonie będzie okazją do spędzenia całego weekendu w Poznaniu. To świetny pretekst, by odwiedzić niektóre atrakcje miasta lub spędzić trochę czasu na atrakcjach przygotowanych […]

Półmaraton jako pretekst: Poznań czeka na odkrycie!

GWiNT Ultra Cross to bieg, który od lat przyciąga pasjonatów trailu i długodystansowych zmagań. Ta wyjątkowa impreza terenowa, organizowana przez Grodziski Klub Biegacza, Nowotomyski Klub Biegacza i Wolsztyński Klub Biegowy, obchodzi w tym roku swoją […]

GWiNT Ultra Cross – 10. edycja wyjątkowego biegu terenowego. Wciąż możesz się zapisać!

Prezentujemy trasę TAURON 22. Cracovia Maratonu, który zostanie zorganizowany 6 kwietnia 2025 roku. Po raz kolejny rywalizacja odbędzie się na jednej pętli, a maratończycy zawitają też do Nowej Huty. Jak ma to miejsce od 2014 […]

Od Rynku Głównego do Nowej Huty: trasa 22. TAURON Cracovia Maratonu!

LIVE: „10 dni do półmaratonu – odżywianie i trening" już w środę o 19:00
Dołącz