fbpx

Dieta > Zdrowie i motywacja

Orzechy w diecie biegacza i ich lecznicze właściwości

Orzechy. Fot. Istockphoto.com /Magda Ostrowska-Dołęgowska

Fot. Istockphoto.com

Najczęściej kojarzą nam się z rodzinnym filmowym wieczorem, spotkaniem przy piwie oraz zaspokajaniem głodu w środku dnia i podjadaniem, ale tak naprawdę jeszcze dużo o nich nie wiemy. Mowa oczywiście o orzechach, czyli najbogatszych źródłach niezbędnych kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów w tym żelaza, wapnia, potasu, magnezu, cynku, fosforu oraz aminokwasów i węglowodanów.

Orzechy, z włoskim i laskowym na czele, są jednym ze skuteczniejszych przeciwutleniaczy. Każdy wysiłek fizyczny sprzyja powstawaniu wolnych rodników, czyli atomów posiadających niesparowane elektrony, które tak samo jak cała reszta organizmu, dążą do równowagi, przez co próbują odbierać elektrony naszym zdrowym komórkom. Takie działanie niestety jest przyczyną wielu zaburzeń wewnątrz organizmu oraz chorób. Spożywanie przeciwutleniaczy po treningu powoduje zmniejszenie bólów mięśniowych, korzystnie działa na wytrzymałość oraz gwarantuje szybszą regenerację mięśni.

Poza właściwościami regenerującymi orzechy korzystnie wpływają na poziom cukru we krwi i łagodzą stany depresyjne. Obecność orzechów w diecie, wraz z całym bogactwem minerałów, rewelacyjnie wpływa na pracę naszego mózgu. Są też polecane dla kobiet w ciąży ponieważ są bardzo dobrym źródłem kwasu foliowego, który jest niezbędny podczas prawidłowego rozwoju płodu. Orzechy są bogate w białko oraz tłuszcze, są obowiązkowym produktem w diecie każdego sportowca.

 Orzech włoski 

Ma wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega 3, dzięki czemu jest rewelacyjnym środkiem na łagodzenie stanów zapalnych, bólu, ma działanie przeciwzakrzepowe i obniża poziom złego cholesterolu w organizmie. Orzech włoski jest zalecany dla osób cierpiących na kaszel oraz astmę, ponieważ jego spożywanie skutecznie nawilża płuca. Orzech włoski jest jednym z czołowych produktów jeśli chodzi o bogactwo witaminy E oraz selen, które należą do grupy antyoksydantów.

 Orzech laskowy 

Orzech Laskowy ma właściwości obniżające poziom glukozy we krwi. Tak jak pozostali przedstawiciele rodziny orzechów działa przeciwzapalnie i wzmacniająco na nasze ciało – przede wszystkim korzystnie wpływa na pracę mięśnia sercowego. Orzech laskowy ma również właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne.

 Migdały 

Mają najwięcej witaminy B, witaminy E oraz błonnika spośród wszystkich orzechów. Dzięki błonnikowi są produktem sycącym i pozytywnie wpływają na pracę układu trawiennego. Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych reguluje metabolizm, a przy okazji zapobiega gromadzeniu się nadmiaru tkanki tłuszczowej– wskazane dla osób walczących z nadwagą!

 Pistacje 

Orzechy pistacji mają właściwości przeciwutleniające. Ich jedzenie wpływa korzystanie na stan naczyń krwionośnych, co z kolei ma korzystny wpływ na regulację poziomu cukru we krwi. Pistacje są jednym z lepszych źródeł Witaminy B6, która kojąco wpływa na układ nerwowy oraz reguluje pracę serca. Podobnie jak migdały są wskazanym produktem dla osób próbujących stracić na wadze ponieważ bogate w błonnik wpływają na prawidłową perystaltykę jelit oraz odpowiednią częstotliwość wypróżnień.

 Orzechy arachidowe 

Są bogate w duże ilości witamin z grupy B, potas, magnez i wapń. W medycynie naturalnej są stosowane do zahamowania krwawienia (w tym hemofilii) oraz obniżenia ciśnienia. Orzechy arachidowe, jedzone w umiarze, są polecane dla matek karmiących ponieważ ich spożywanie powoduje wzrost ilości wytwarzanego pokarmu.

 Kokos 

Jest orzechem mile widzianym w jadłospisie osób osłabionych, wyczerpanych, cierpiących na krwotoki z nosa oraz niedożywienie. Orzech ten posiada wysoką zawartość lekkostrawnych kwasów tłuszczowych, przez co jest łatwym źródłem energii przydatnym sportowcom. Szybko wchłaniany, szybko spalany.

 Orzeszki piniowe 

Są zalecane dla osób z problemami z płucami, okrężnicą oraz wątrobą. Nawilżają płuca, jelita oraz zwiększają ilość płynów organicznych. Często stosowane w przypadku zawrotów głowy czy suchego kaszlu.

Mimo szerokiej gamy pozytywnych właściwości orzechów musimy pamiętać o tym, że są one wysokokalorycznym produktem przez co będą idealnym rozwiązaniem dla bardzo aktywnych sportowców, którzy na co dzień nie są w stanie zjeść dużej ilości jedzenia. Jednak bez względu na rodzaj, smak oraz wielkość spożywane w nadmiarze skutkują nadwagą oraz zaparciami.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Dominika Śliwińska

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Już ponad 3,6 tys. osób zapisało się na 12. PKO Białystok Półmaraton, co oznacza, że dostępnych jest jeszcze tylko około 400 miejsc z nowej puli 4 tys. numerów startowych. Wszystko wskazuje na to, że w […]

Ostatnie 400 miejsc na 12. PKO Białystok Półmaraton

Bieg Konstytucji 3 Maja coraz bliżej! Już w sobotę tysiące biegaczy wspólnie uczci jedno z najważniejszych świąt państwowych, biorąc udział w pierwszej tegorocznej odsłonie Warszawskiej Triady Biegowej. W tym roku limit uczestników został zwiększony do […]

33. Bieg Konstytucji 3 Maja: Czas na sportowe święto w sercu stolicy!

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział