Wydarzenia > Nadchodzące imprezy
Osiem powodów, dla których warto wziąć udział w 19. PKO Poznań Maratonie im. Macieja Frankiewicza
14 października wystartuje kolejna edycja Poznań Maratonu. Jeśli jeszcze nie dołączyłeś do grona osób, które znajdują się na liście startowej, poniższe osiem powodów powinno ostatecznie Cię do tego przekonać.
- Bieganie maratonu w Poznaniu ma długą tradycję. To już dziewiętnasta edycja imprezy. Aż 73 biegaczy może pochwalić się ukończeniem wszystkich dotychczasowych maratonów.
- 2. W pierwszym maratonie wystartowało niespełna 1000 biegaczy, ale od tego czasu już trzykrotnie linię mety przekroczyło ponad 6000 uczestników. W ostatniej edycji była to rekordowa liczba zawodników – 6362. Do tej pory we wszystkich startach wzięło udział 66 847 biegaczy z 57 państw. Maksymalny limit zgłoszeń wynosi 8000, więc możliwe, że w 2018 roku wynik znów uda się poprawić.
- Ubiegłoroczna edycja zawodów została uznana przez Polskie Stowarzyszenie Biegów za najlepszy maraton w kraju. To wyróżnienie przyznawane jest na podstawie liczby biegaczy, którzy znaleźli się na mecie.
- O jakości i dobrej organizacji wyścigu świadczy również inne wyróżnienie – prestiżowy certyfikat IAAF Road Race Bronze Label, przyznany w uznaniu za przygotowanie ubiegłorocznej edycji. Aby znaleźć się na liście wybranej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych, trzeba spełnić wiele wyśrubowanych kryteriów. Wśród nich ważnym punktem jest start zawodników o odpowiedniej klasie sportowej.
- Rekord poznańskiej trasy to 2:11:53 w przypadku mężczyzn oraz 2:31:55 wśród kobiet. Na trasie można zobaczyć utytułowanych biegaczy, ale jest też wielu amatorów. Wybrana trasa pozwala na pobicie na niej rekordów życiowych. To również dobry maraton dla początkujących, którzy po raz pierwszy chcą pokonać ponad 42 kilometry biegu.
- Już w pierwszych edycjach mogli startować zawodnicy na wózkach. Po kilku latach przerwy wózkarze wrócili na trasę. W 2017 roku linię mety minęło ich aż 22.
- Możliwość startu w Poznaniu to również szansa na lepsze poznanie miasta. Trasa rozpoczyna się i kończy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, a wiedzie m.in. przy INEA Stadionie, Jeziorze Maltańskim, Katedrze na Ostrowie Tumskim czy Parku Sołackim.
- Do startu w maratonie można przekonywać liczbami, statystykami i głośnymi nazwiskami, które pojawiają się w Poznaniu. Nie są to jednak wyznaczniki, które trafią do każdego. Istotą startów jest to, jak można poczuć się na trasie. Liczy się dobra zabawa i atmosfera, a każdy, kto choć raz wziął udział w zawodach w stolicy Wielkopolski, wie, że to mocne punkty tego maratonu. Są miejsca, gdzie bieganie staje się modne, ale tu nie ma mowy o modzie – w Poznaniu bieganie jest normą. Dziewiętnaście lat tradycji zobowiązuje.