fbpx

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Zdrowie i motywacja

Marihuana pomaga w bieganiu? Naukowcy: „Poprawia koncentrację, uśmierza ból”

marihuana

Zawarte w konopiach indyjskich THC nie tylko poprawia nastrój, ale jest również używane do celów medycznych z powodu licznych korzyści związanych z regeneracją mięśni, zmniejszaniem stanów zapalnych i pomocy w radzeniu sobie z chronicznym stresem. Jak działa na biegaczy?

Co powodują cannabis?

Kiedy przyjmujesz THC, niezależnie od tego, czy poprzez palenie, w sprayu czy do jedzenia, jego chemiczne składniki dostają się do twojego mózgu i receptorów ciała. Regulują one uczucie bólu, doznawane emocje, wpływają na apetyt i pamięć. Komponent nazywany cannabidiol (CBD) jest pozbawiony składnika psychoaktywnego i działa głównie uspokajająco i relaksująco. Innym głównym składnikiem jest tetrahydrocannabinol (THC) – psychoaktywna substancja, która powoduje odczucie euforii, zrelaksowania i senność. U biegaczy ma pomóc radzić sobie ze zmęczeniem, znudzeniem i niepokojem podczas długich biegów. Uśmierza też ból i działa przeciwzapalnie podczas okresów regeneracji.

W USA, gdzie w 9 stanach marihuana jest legalna dla celów rekreacyjnych, do jej regularnego używania przyznawał się m.in. Christopher Barnicle, były zawodnik z życiówkami 13:36 na 5000 m, 28:10 na 10 000 m i 1:02:43 w półmaratonie. Nie stosował jednak THC dla poprawy nastroju. Zdiagnozowano u niego chorobę Leśniowskiego-Crohna, przez co cierpiał na bóle brzucha, brak apetytu i problemy ze snem. Zamiast stosować przepisane leki zaczął używać jadalnego THC.

– Problemy trawienne zniknęły natychmiast – tłumaczył. Czułem, że regeneruję się o wiele szybciej. Obniżył się też mój stres związany ze szkołą i bieganiem – wyjaśniał. Ale były i wady. – Czułem się nieco senny, coś jak lekki kac następnego dnia. Rano byłem zbyt rozluźniony, tak jakbym potrzebował kawy – opisywał Barnicle. Obecnie wraz z kolegami otworzył firmę sprzedającą produkty z THC.

Podobnie przedstawiał swoje wrażenia Tyler Hust, pisarz i biegacz, który mówił, że na haju potrafi lepiej zrelaksować zmęczone mięśnie, łatwiej mu je rolować na wałku i rozciągać je.

Znana ultramaratonka, Jenn Shelton mówiła w wywiadzie dla Wall Street Journal w 2015 r., że używa cannabis w swoim treningu, ale nie podczas zawodów, ponieważ uważa, że są niedozwoloną pomocą. Shelton przyznała, że marihuana była dla niej kluczowa w przygotowaniach do wyczerpujących biegów ultra. – Osoba, która chce wygrać bieg ultra musi poradzić sobie z bólem, problemami żołądkowymi i pozostać spokojna – wylicza Shelton. – „Skręt” pomaga w tym wszystkim na raz – tłumaczy.

Podobnie tłumaczył triathlonista Clifford Drusinski. Do palenia trawki przyznał się też Arnold Schwarzenegger w filmie dokumentalnym Pumping Iron.

THC używa też Scott Dunlop, 50-letni ultramaratończyk, który nazywa sam siebie półprofesjonalnym (ma sponsorów, ale też regularną pracę). Startuje czasem przebrany za liść marihuany. Mówi, że używa jadalnej formy lub w aerozolu, głównie po długich treningach (gdy raz spróbował jej podczas biegu, skończył „zagubiony i głodny”). Jak tłumaczy, nie widzi różnicy w używaniu marihuany po zawodach od wypicia piwa – poza tym, że wiele maratonów daje darmowe piwo na mecie.

W USA istnieją też rozgrywki sportowe (4/20 Games), na których organizatorzy przeprowadzają zawody biegowe i koncerty dla entuzjastów „trawki”. Istnieją również grupy zrzeszające miłośników THC, takie jak Cannafit, NORML (The National Organization for the Reform of Marijuana Laws), Run On Grass w Denver (Colorado) i Team Hope through Cannabis w Teksasie.

Avery Collins to z kolei 27-letni ultramaratończyk. Biega nawet 240 km tygodniowo, a w ciągu roku startuje od 4 do 5 biegów ultra na dystansie nawet 160 do 320 km. Przed i w trakcie długich wybiegań stosuje marihuanę, którą pali albo je. Jak sam mówi, że w ogóle go ona nie spowalnia, jak mogą sądzić niektórzy, ale poprawia jego doświadczenia z biegu.

To jednak tylko jedna strona medalu. Pełny artykuł na ten temat znajdziesz w e-tygodniku Magazyn Bieganie nr 23/2019. 

61877122_2133132056735246_382541303851778048_n

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
Jakub Jelonek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Kobieta w stroju sportowym stoi na ulicy

Bieganie na 5 km cieszy się ogromną popularnością wśród biegaczy, niezależnie od ich poziomu zaawansowania. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni zawodnicy często wybierają ten dystans biegowy jako swój cel treningowy. Regularne bieganie przynosi liczne korzyści, […]

Ile razy w tygodniu biegać i jaki dystans, aby przygotować się do zawodów na 5 km

21 Cracovia Maraton to więcej niż tylko bieg ulicami miasta – to podróż pełna emocji i niepowtarzalnych widoków. Przygotujcie się na niezwykłą przygodę, podczas której wzrok warto trzymać ponad szerokie ulice stolicy Małopolski. Zapraszamy do […]

„Z historią w tle” – taka właśnie jest trasa 21. Cracovia Maratonu. Poznajcie szczegóły!

Wielka biegowa euforia nad Wisłą! Do startu 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego zostało niewiele ponad tydzień, a listy startowe „połówki” i „piątki” wciąż się wydłużają! W sumie na obu dystansach zamelduje się prawie 20 tysięcy biegaczy. […]

10 dni do biegu i niemal 20 tysięcy uczestników na listach startowych!

Czy nowoczesne buty startowe muszą mieć w swojej konstrukcji karbon, żeby zapewniać świetną dynamikę? Jak się okazuje – niekoniecznie. Udowadnia to Saucony Endorphin Speed 4, który ma płytkę… nylonową. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie, jak […]

Saucony Endorphin Speed 4 – buty z płytką, która daje szybkość i sporo… przyjemności [RECENZJA]

Gościem kolejnego podcastu z cyklu Czy tu się biega? jest Greg Albrecht – coach i doradca biznesowy, przedsiębiorca, który wylicytował start z numerem „1” w 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim zasilając konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. […]

Sport jest niezbędny do życia i do prowadzenia biznesu. Greg Albrecht

Zapraszamy Was na transmisję LIVE, będącą integralną częścią naszej akcji treningowej, mającej przygotować Was do udziału w 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim. W trakcie spotkania z doświadczoną dietetyczką, a także pasjonatką biegania, Agnieszką Tokarz, odkryjecie tajniki […]

Dieta i trening na 10 dni do 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego [LIVE]

Istnieje prosty sposób na poprawę biegowej dyspozycji w ostatnich tygodniach czy dniach przed ważnym startem. Jest nim zastosowanie strategii „wyostrzania”, znanej na świecie jako „tapering”. Żadnych długich wybiegań, odpoczywamy psychicznie i fizycznie, a treningi są krótkie i intensywne.

Tapering, czyli ostrzenie pazurów przed wyścigiem

Patrycji Wyciszkiewicz chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To utytułowana i ambitna sprinterka, która startując na najwyższym poziomie nam, kibicom, dostarczyła wielu pięknych emocji. Dziś Patrycja walczy o powrót do najwyższej ligi i za główny cel […]

Na bieżni czuję się jak rekin na polowaniu. Patrycja Wyciszkiewicz nie tylko o powrocie do formy