fbpx

Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

Polacy na Mistrzostwach Świata Wojskowych – spektakularny sukces?

Olga Ochal

Olga Kalendarova-Ochal – wicemistrzyni świata wśród wojskowych.

W ostatnich dniach odbyły się dwie imprezy biegowe niszowe pod względem sportowym, ale mające duże praktyczne znaczenie dla reprezentantów Polski. Pierwsza z nich to młodzieżowe mistrzostwa Polski w biegach przełajowych, druga – wojskowe mistrzostwa świata w maratonie.

Przełajowe mistrzostwa Polski młodzieżowców, czyli zawodników poniżej 23 roku życia, odbyły się 23 listopada w Lubinie. Stawką biegów były nie tylko medale mistrzostw Polski tej kategorii wiekowej, ale również wyjazd na mistrzostwa Europy, które są zaplanowane na 8 grudnia w Belgradzie. W Serbii Polska wystawi drużynę juniorek, czyli biegaczek poniżej 20 roku życia oraz młodzieżówek. Prawdopodobnie wystartują też pojedynczy seniorzy i młodzieżowcy.

Kwalifikacje tradycyjnie nie były do końca jasne, o wyjeździe decydowało częściowo miejsce zajęte w mistrzostwach Polski, częściowo opinia trenerów kadry. Skład reprezentacji nie został podany do wiadomości publicznej, można jednak domniemywać, że zainteresowani wiedzą o wyjeździe.

Zarówno mistrzostwa Polski, jak i Europy mają spore znaczenie praktyczne. W dużej mierze decydują o przyznaniu ministerialnych dotacji klubom sportowym. Można się zastanawiać, dlaczego w mistrzostwach Europy niektóre kategorie są obsadzane, inne nie. Przyczyna jest prosta: obsadzane są te, w których konkurencja jest niewielka i jest szansa zdobycia medalu. Najbardziej prestiżowa kategoria, czyli seniorów, jest lekceważona, ponieważ szanse Polaków są w niej niewielkie. W związku z tym Polski Związek Lekkiej Atletyki traktuje ją jako niedochodową i nawet nie próbuje zachęcać zawodników do udziału.

W Lubinie w biegu na dystansie 4 kilometrów zwyciężyła juniorka, Sofia Ennaoui, która osiągnęła czas 12:28. Sofia jest kilkukrotną rekordzistką Polski na różnych dystansach w młodszych kategoriach wiekowych. Na młodzieżowe mistrzostwa Polski jest za młoda, w związku z czym złoty medal otrzymała druga na mecie Aleksandra Brzezińska, która finiszowała z czasem 12:35. Srebro przypadło Paulinie Mikiewicz, brąz Dominice Napieraj.

Wśród mężczyzn w biegu i mistrzostwach zwyciężył Marek Skorupa, który 6-kilometrową trasę pokonał w 16 minut 53 sekundy. Na drugim miejscu dobiegł Tomasz Grycko – 16:57, na trzecim Andrzej Rogiewicz – 17:00.

WOJSKOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

W tropikalnym Surinamie w sobotę odbyły się 45. Mistrzostwa Świata Wojskowych w Maratonie. W sensie sportowym jest to impreza kompletnie pozbawiona znaczenia, nie startują w niej praktycznie żadni mocni zawodnicy. Polacy potraktowali ją jednak bardzo serio i wystawili niemal najmocniejszy możliwy skład. Powód, podobnie jak w przypadku młodzieżowych mistrzostw Europy, jest prosty: względy finansowe. Najlepsi polscy maratończycy są zatrudnieni w wojsku, a polska armia, złakniona sukcesów, wymaga od nich zdobywania medali imprez wojskowych. Od medali zależy przedłużenie kontraktu, stopień oraz premie dla biegających żołnierzy.

W związku z tym w Surinamie polska reprezentacja wojskowa odniosła pełny sukces, przywożąc dwa srebrne medale w klasyfikacji indywidualnej oraz złoty w klasyfikacji zespołowej mężczyzn. Wszyscy polscy biegacze dobiegli w pierwszej dziesiątce. Wicemistrzem świata żołnierzy został Błażej Brzeziński, który w bardzo trudnych warunkach, upale i przy dużej wilgotności, osiągnął czas 2:25:18. Na piątym miejscu przy biegł Arkadiusz Gardzielewski2:26:36, na szóstym Mariusz Giżyński – 2:27:18, na siódmym Michał Kaczmarek – 2:27:18.

Wśród kobiet wicemistrzynią świata została Olga Kalendarowa-Ochal.

CISM - Mistrzostwa Świata Wojskowych w Maratonie

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca