fbpx

Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

Polacy na Mistrzostwach Świata Wojskowych – spektakularny sukces?

Olga Ochal

Olga Kalendarova-Ochal – wicemistrzyni świata wśród wojskowych.

W ostatnich dniach odbyły się dwie imprezy biegowe niszowe pod względem sportowym, ale mające duże praktyczne znaczenie dla reprezentantów Polski. Pierwsza z nich to młodzieżowe mistrzostwa Polski w biegach przełajowych, druga – wojskowe mistrzostwa świata w maratonie.

Przełajowe mistrzostwa Polski młodzieżowców, czyli zawodników poniżej 23 roku życia, odbyły się 23 listopada w Lubinie. Stawką biegów były nie tylko medale mistrzostw Polski tej kategorii wiekowej, ale również wyjazd na mistrzostwa Europy, które są zaplanowane na 8 grudnia w Belgradzie. W Serbii Polska wystawi drużynę juniorek, czyli biegaczek poniżej 20 roku życia oraz młodzieżówek. Prawdopodobnie wystartują też pojedynczy seniorzy i młodzieżowcy.

Kwalifikacje tradycyjnie nie były do końca jasne, o wyjeździe decydowało częściowo miejsce zajęte w mistrzostwach Polski, częściowo opinia trenerów kadry. Skład reprezentacji nie został podany do wiadomości publicznej, można jednak domniemywać, że zainteresowani wiedzą o wyjeździe.

Zarówno mistrzostwa Polski, jak i Europy mają spore znaczenie praktyczne. W dużej mierze decydują o przyznaniu ministerialnych dotacji klubom sportowym. Można się zastanawiać, dlaczego w mistrzostwach Europy niektóre kategorie są obsadzane, inne nie. Przyczyna jest prosta: obsadzane są te, w których konkurencja jest niewielka i jest szansa zdobycia medalu. Najbardziej prestiżowa kategoria, czyli seniorów, jest lekceważona, ponieważ szanse Polaków są w niej niewielkie. W związku z tym Polski Związek Lekkiej Atletyki traktuje ją jako niedochodową i nawet nie próbuje zachęcać zawodników do udziału.

W Lubinie w biegu na dystansie 4 kilometrów zwyciężyła juniorka, Sofia Ennaoui, która osiągnęła czas 12:28. Sofia jest kilkukrotną rekordzistką Polski na różnych dystansach w młodszych kategoriach wiekowych. Na młodzieżowe mistrzostwa Polski jest za młoda, w związku z czym złoty medal otrzymała druga na mecie Aleksandra Brzezińska, która finiszowała z czasem 12:35. Srebro przypadło Paulinie Mikiewicz, brąz Dominice Napieraj.

Wśród mężczyzn w biegu i mistrzostwach zwyciężył Marek Skorupa, który 6-kilometrową trasę pokonał w 16 minut 53 sekundy. Na drugim miejscu dobiegł Tomasz Grycko – 16:57, na trzecim Andrzej Rogiewicz – 17:00.

WOJSKOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

W tropikalnym Surinamie w sobotę odbyły się 45. Mistrzostwa Świata Wojskowych w Maratonie. W sensie sportowym jest to impreza kompletnie pozbawiona znaczenia, nie startują w niej praktycznie żadni mocni zawodnicy. Polacy potraktowali ją jednak bardzo serio i wystawili niemal najmocniejszy możliwy skład. Powód, podobnie jak w przypadku młodzieżowych mistrzostw Europy, jest prosty: względy finansowe. Najlepsi polscy maratończycy są zatrudnieni w wojsku, a polska armia, złakniona sukcesów, wymaga od nich zdobywania medali imprez wojskowych. Od medali zależy przedłużenie kontraktu, stopień oraz premie dla biegających żołnierzy.

W związku z tym w Surinamie polska reprezentacja wojskowa odniosła pełny sukces, przywożąc dwa srebrne medale w klasyfikacji indywidualnej oraz złoty w klasyfikacji zespołowej mężczyzn. Wszyscy polscy biegacze dobiegli w pierwszej dziesiątce. Wicemistrzem świata żołnierzy został Błażej Brzeziński, który w bardzo trudnych warunkach, upale i przy dużej wilgotności, osiągnął czas 2:25:18. Na piątym miejscu przy biegł Arkadiusz Gardzielewski2:26:36, na szóstym Mariusz Giżyński – 2:27:18, na siódmym Michał Kaczmarek – 2:27:18.

Wśród kobiet wicemistrzynią świata została Olga Kalendarowa-Ochal.

CISM - Mistrzostwa Świata Wojskowych w Maratonie

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali