fbpx

Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

Polacy na Mistrzostwach Świata Wojskowych – spektakularny sukces?

Olga Ochal

Olga Kalendarova-Ochal – wicemistrzyni świata wśród wojskowych.

W ostatnich dniach odbyły się dwie imprezy biegowe niszowe pod względem sportowym, ale mające duże praktyczne znaczenie dla reprezentantów Polski. Pierwsza z nich to młodzieżowe mistrzostwa Polski w biegach przełajowych, druga – wojskowe mistrzostwa świata w maratonie.

Przełajowe mistrzostwa Polski młodzieżowców, czyli zawodników poniżej 23 roku życia, odbyły się 23 listopada w Lubinie. Stawką biegów były nie tylko medale mistrzostw Polski tej kategorii wiekowej, ale również wyjazd na mistrzostwa Europy, które są zaplanowane na 8 grudnia w Belgradzie. W Serbii Polska wystawi drużynę juniorek, czyli biegaczek poniżej 20 roku życia oraz młodzieżówek. Prawdopodobnie wystartują też pojedynczy seniorzy i młodzieżowcy.

Kwalifikacje tradycyjnie nie były do końca jasne, o wyjeździe decydowało częściowo miejsce zajęte w mistrzostwach Polski, częściowo opinia trenerów kadry. Skład reprezentacji nie został podany do wiadomości publicznej, można jednak domniemywać, że zainteresowani wiedzą o wyjeździe.

Zarówno mistrzostwa Polski, jak i Europy mają spore znaczenie praktyczne. W dużej mierze decydują o przyznaniu ministerialnych dotacji klubom sportowym. Można się zastanawiać, dlaczego w mistrzostwach Europy niektóre kategorie są obsadzane, inne nie. Przyczyna jest prosta: obsadzane są te, w których konkurencja jest niewielka i jest szansa zdobycia medalu. Najbardziej prestiżowa kategoria, czyli seniorów, jest lekceważona, ponieważ szanse Polaków są w niej niewielkie. W związku z tym Polski Związek Lekkiej Atletyki traktuje ją jako niedochodową i nawet nie próbuje zachęcać zawodników do udziału.

W Lubinie w biegu na dystansie 4 kilometrów zwyciężyła juniorka, Sofia Ennaoui, która osiągnęła czas 12:28. Sofia jest kilkukrotną rekordzistką Polski na różnych dystansach w młodszych kategoriach wiekowych. Na młodzieżowe mistrzostwa Polski jest za młoda, w związku z czym złoty medal otrzymała druga na mecie Aleksandra Brzezińska, która finiszowała z czasem 12:35. Srebro przypadło Paulinie Mikiewicz, brąz Dominice Napieraj.

Wśród mężczyzn w biegu i mistrzostwach zwyciężył Marek Skorupa, który 6-kilometrową trasę pokonał w 16 minut 53 sekundy. Na drugim miejscu dobiegł Tomasz Grycko – 16:57, na trzecim Andrzej Rogiewicz – 17:00.

WOJSKOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

W tropikalnym Surinamie w sobotę odbyły się 45. Mistrzostwa Świata Wojskowych w Maratonie. W sensie sportowym jest to impreza kompletnie pozbawiona znaczenia, nie startują w niej praktycznie żadni mocni zawodnicy. Polacy potraktowali ją jednak bardzo serio i wystawili niemal najmocniejszy możliwy skład. Powód, podobnie jak w przypadku młodzieżowych mistrzostw Europy, jest prosty: względy finansowe. Najlepsi polscy maratończycy są zatrudnieni w wojsku, a polska armia, złakniona sukcesów, wymaga od nich zdobywania medali imprez wojskowych. Od medali zależy przedłużenie kontraktu, stopień oraz premie dla biegających żołnierzy.

W związku z tym w Surinamie polska reprezentacja wojskowa odniosła pełny sukces, przywożąc dwa srebrne medale w klasyfikacji indywidualnej oraz złoty w klasyfikacji zespołowej mężczyzn. Wszyscy polscy biegacze dobiegli w pierwszej dziesiątce. Wicemistrzem świata żołnierzy został Błażej Brzeziński, który w bardzo trudnych warunkach, upale i przy dużej wilgotności, osiągnął czas 2:25:18. Na piątym miejscu przy biegł Arkadiusz Gardzielewski2:26:36, na szóstym Mariusz Giżyński – 2:27:18, na siódmym Michał Kaczmarek – 2:27:18.

Wśród kobiet wicemistrzynią świata została Olga Kalendarowa-Ochal.

CISM - Mistrzostwa Świata Wojskowych w Maratonie

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Na przełomie października i listopada na Azorach odbyły się nieoficjalne mistrzostwa świata w biegach górskich. Pięciodniową imprezę Golden Trail Championships wygrał Polak, Bartłomiej Przedwojewski. Zawodnik opowiedział nam o starcie w zawodach, przygotowaniach w dobie pandemii […]

Bartłomiej Przedwojewski: „Staram się zachowywać równowagę pomiędzy bieganiem a pracą”

„Sport to zdrowie”! Jednak, aby tak było musimy mocno o siebie zadbać, nie tylko na treningu, ale także przed i po nim. Stawy to jedne z ważniejszych ruchomych elementów układu kostno-stawowego u biegaczy, dzięki którym […]

Co jeść, by dbać o stawy? 8 wskazówek, które pomogą ci biegać bez kontuzji

Czym charakteryzuje się odzież marki Brubeck? Czy warto zainwestować w ubrania polskiego producenta? A co najważniejsze – jak poszczególne elementy biegowej garderoby od Brubeck sprawdzają się w praktyce? Pierwszy raz o marce Brubeck usłyszałem kilka […]

Brubeck – jak się biega w ubraniach polskiej marki? – [test+KONKURS]

Czasy mamy niepewne, a może być jeszcze gorzej. Na ulicach coraz częściej można spotkać bandytów z pałkami teleskopowymi. Dlatego, w trosce o naszych czytelników, przedstawiamy poradnik taktyczny: ucieczka przed pościgiem oraz sposoby przygotowania.

Jak uciec przed pościgiem. Poradnik taktyczny

Unikalny design, zwrot energii, lekkość i poczucie komfortu. Tym charakteryzuje się najnowszy model w kolekcji marki ASICS – NOVABLAST. Buty są przeznaczone szczególnie dla tych osób, które chcą czerpać z biegania jeszcze więcej radości. Odważna […]

Nowość dla nowej generacji biegaczy. ASICS NOVABLAST – lekkość, wydajność i satysfakcja po kolejnych kilometrach

Od 1979 r. wiedział, co będzie robił w każdą ostatnią (z małymi wyjątkami) niedzielę września. Zawsze stawiał się w pełni gotowy na starcie Maratonu Warszawskiego. Jednak w kolejnych latach już go z nami zabraknie. Franciszek […]

Nie żyje Franciszek Sojka – jedna z legend Maratonu Warszawskiego

Chociaż brzmi to przewrotnie, coraz trudniej wyobrazić sobie biegi z udziałem kilku tysięcy osób, odbywające się jeszcze w 2020 r. Jest jednak takie miejsce na świecie, w którym są one… niemal na porządku dziennym! Wydarzenia […]

Bieg na kilka tysięcy osób w 2020 roku? To dzieje się naprawdę!

Najbliższy rok przyniesie ogromne zmiany w bieganiu. Prawdopodobnie po pandemii staniemy w obliczu biegowego świata po rewolucji. Dowiedz się, jakie zmiany prognozujemy i na co trzeba się przygotować.

Jak pandemia zmieni bieganie? Felieton Marcina Nagórka