fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

Polskie biegi średnie w 2014 roku – kobiety

800-metrów-kobiet-sopot-2014-Angelika-Cichocka

Angelika Cichocka. Fot. Kamil Nagórek

Prezentujemy pierwsze z serii podsumowań biegowego roku 2014. Najpierw kobiece biegi średnie na bieżni w Polsce, czyli klasyczne dystanse 800 i 1500 metrów. Sezon w nich zakończył się już dwa miesiące temu, wyniki nie ulegną zmianie. Za niewiele ponad miesiąc zaczną się starty halowe kolejnego roku.

Sezon 2014 był chyba najlepszym w historii, jeśli chodzi o osiągnięcia polskich biegaczek na średnich dystansach. Co prawda nasze panie nie biegają na 1500 metrów tak szybko jak Lidia Chojecka czy Anna Jakubczak, są jednak dużo bardziej skuteczne w biegu na dystansie 800 metrów.

Szczytowymi osiągnięciami są dwa medale Polek w najważniejszych tegorocznych imprezach na dystansie 800 metrów: srebro Angeliki Cichockiej podczas Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie oraz brąz Joanny Jóźwik podczas Mistrzostw Europy w Zurychu. Obie panie są na szczycie rocznych tabel wynikowych po zakończeniu sezonu. Joanna Jóźwik jako najszybsza w Polsce uzyskała wynik 1.59,63, poprawiając swoją zeszłoroczną życiówkę o blisko trzy sekundy. Jest to dla niej wymarzony start w wieku seniorskim – w sezonie 2014 przestała być młodzieżowcem, czyli zawodnikiem w wieku poniżej 23. roku życia, mającym dodatkowe mistrzostwa Polski oraz ułatwienia w dostępie do szkolenia.

Wynik Joanny Jóźwik daje jej 7. miejsce w Europie w podsumowaniu sezonu. Na szczycie tabel są zawodniczki z Rosji i krajów byłego ZSRR. Warto jednak zauważyć, że skuteczność tych biegaczek w imprezach mistrzowskich jest tym niższa, im dokładniejsze stają się kontrole antydopingowe. Lidia Chojecka i Anna Jakubczak w najlepszych latach kariery ścigały się z przeciwniczkami, które w kolejnych latach niemal w komplecie zostały złapane na stosowaniu niedozwolonych środków. Obecne najszybsze Polki są nieco wolniejsze niż ich starsze koleżanki, ale dzięki skuteczniejszym badaniom antydopingowym walczą z przeciwniczkami, które są w ich zasięgu.

Angelika Cichocka po zdobyciu srebrnego medalu w Sopocie miała nieco słabszy sezon letni. Nie poprawiła życiówki, a w Mistrzostwach Europy nie awansowała do finału, co było ogromną niespodzianką. Mimo wszystko nie był to jednak sezon bardzo zły. Do życiówki zabrakło zaledwie 0,1 sekundy, a pamiętajmy, że był to jej pierwszy rok po zmianie trenera.

Na krajowym podwórku mistrzostwa rozegrano krótko przed rozpoczęciem w Zurychu mistrzostw Europy. To wtedy po raz pierwszy Joanna Jóźwik zaskoczyła Angelikę Cichocką, wygrywając z nią na finiszu. Mistrzostwa ułożyły się zgodnie z tym, co widzimy w tabelach na zakończenie sezonu. Na trzecim miejscu, podobnie jak w tabelach rocznych, uplasowała się Paulina Mikiewicz z Białegostoku.

Najszybszą juniorką w Polsce i na 800, i na 1500 metrów była po raz kolejny Sofia Ennaoui. W swoim docelowym starcie, na dystansie 1500 metrów podczas mistrzostw świata juniorów Sofia zajęła bardzo wysokie, piąte miejsce.

Wśród seniorek na 1500 metrów mamy kolejny słabszy rok, jeśli chodzi o wyniki. Najszybsza, Renata Pliś, osiągnęła czas 4.05,40, wyraźnie wolniej niż jej życiówka z 2011 roku – 4.03,50. To także wolniej niż szybkie czasy, do jakich przyzwyczaiły nas niedawno zawodniczki takie jak Lidia Chojecka, Anna Jakubczak czy Sylwia Ejdys. Renata Pliś była jednak całkiem skuteczna – w docelowym starcie, podczas mistrzostw Europy, zajęła czwarte miejsce po znakomitym finiszu. Niewiele zabrakło do medalu. Perspektywy w tej konkurencji są niezłe, bo drugi wynik w Polsce należy do obiecującej Sofii Ennaoui, jednej z najlepszych na świecie w swojej grupie wiekowej.

Czas 4.05,40 Renaty Pliś daje jej 13. miejsce w tabelach europejskich na koniec sezonu.

Najszybsze Polki w 2014 roku:

800 metrów:

1. Joanna Jóźwik – 1.59,63
2. Angelika Cichocka – 2.00,30
3. Paulina Mikiewicz – 2.02,36

1500 metrów:

1. Renata Pliś – 4.05,40
2. Sofia Ennaoui – 4.07,34
3. Angelika Cichocka – 4.07,55

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali