Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia
Pomorze Zachodnie – przybiegnij po morze przygód
Pomorze Zachodnie to cel podróży wszelkiego rodzaju. Znajdziecie tu wszystko, czego pragniecie: wydarzenia kulturalne, zabytki architektury, pomniki przyrody, trasy rowerowe i kajakowe, szlak żeglarski, a także dziesiątki pięknych jezior i oczywiście piękne piaszczyste plaże.
Marina Kamień Pomorski. Fot. Krzysztof Malinowski
Stolicą Pomorza Zachodniego, a także miejscem ważnych imprez biegowych jest Szczecin. Miasto o niezwykłej historii, które na przestrzeni wieków był we władaniu polskim, duńskim, szwedzkim, pruskim, francuskim czy też niemieckim. To tu w okolicy renesansowego Zamku Książąt Pomorskich urodziła się Caryca Katarzyna Wielka, nieco dalej znajduje się Pałac Grumbkowa – miejsce narodzin Zofii Wirtemberskiej, późniejszej Marii Fiodorownej zwanej również matką Carów. Idąc od Zamku wzdłuż Odry na północ dojdziemy do Wałów Chrobrego – majestatycznego założenia architektonicznego zrealizowanego na przełomie XIX i XX w., które zmieniło charakter tej części miasta z fortu i działalności portowej, na reprezentacyjną i kulturalną. Szczecin słynie też z licznych parków, lasów miejskich oraz innych terenów rekreacyjnych, z których chętnie korzystają mieszkańcy. W wolnej chwili trzeba wybrać się do Muzeum Techniki i Komunikacji, aby obejrzeć stare samochody, tramwaje, motocykle, w tym produkowanego w Szczecinie Junaka, albo pójść na film do Kina Pionier 1907 – najstarszego działającego kina na świecie. Miłośnicy turystyki wodnej mogą udać się w rejs jachtem lub motorówką po Odrze i jeziorze Dąbie, lub wybrać się na kajakowy rejs po zakamarkach Doliny Dolnej Odry. Warto pamiętać, że ze Szczecina drogami wodnymi można wypłynąć także do dowolnego portu na świecie. Dla zwolenników odpoczynku na lądzie atrakcją mogą się okazać 3 puszcze otaczające Szczecin: Bukowa, Goleniowska i Wkrzańska, oferujące liczne szlaki z pięknymi widokami dla rowerzystów, wędrowców i oczywiście biegaczy. Na krańcach puszczy Wkrzańskiej (już w Policach) znajduje się jedna z wielu pozostałości po czasach II Wojny Światowej, Fabryka Benzyny Syntetycznej – Hydrierwerke – gdzie z węgla produkowano m.in. paliwo lotnicze.
Szczeciński zamek
Koszalin to kolejna lokalizacja dla imprez biegowych. To drugie pod względem wielkości miasto
w województwie słynie z imprez kulturalnych takich jak: Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi
i Film”, Międzynarodowy Festiwal Organowy, Hanza Jazz Festiwal, Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” czy też coroczny Kabareton. Z zabytków architektury warto zobaczyć: Skansen kultury jamneńskiej, XV-wieczną gotycką kamienicę – Domek Kata oraz Katedrę
pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Konererzy historii i sztuki znajdą też w Koszalinie bogatą ofertę muzealną. Miłośnicy odpoczynku na łonie natury też znajdą coś dla siebie. Na wschodnim krańcu miastach znajduje się Góra Chełmska, czyli miejsce rekreacji z licznymi alejkami spacerowymi, ścieżką edukacyjno-przyrodniczą, parkiem linowym czy wieżą widokową. Na północ od Koszalina znajdziemy jezioro Jamno, przez które prom Koszałek przewiezie nas do Mielna, jednej z najpopularniejszych miejscowości nadmorskich. Dla miłośników kolei polecamy wycieczkę zabytkową XIX wieczną kolejką wąskotorową o Manowa.
Nocna Ściema w Koszalinie. Fot. Adam Kaźmierski
Nad samym morzem leży kolejne z miast corocznie goszczących biegaczy – Kołobrzeg. Dzisiaj nie bez powodu nazywane Polską Stolicą SPA. Turyści mają tu do wyboru noclegi wszelkiego typu, od pól namiotowych aż po domy uzdrowiskowe i pięciogwiazdkowe hotele SPA. Kołobrzeg słynie również z największej na polskim wybrzeżu liczby słonecznych dni w roku. Dla tych, dla których piękne plaże to za mało, polecamy zwiedzanie zabytków (np. Bazyliki pw. NMP, latarni morskiej, Muzeum Oręża Polskiego czy też miejskiego szlaku fortyfikacji). Namiastkę morskiej przygody można poczuć udając się w rejs wzdłuż wybrzeża Bałtyku, a mając więcej czasu nawet na duńską wyspę Bornholm. Położone pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem ogrody Hortulus i Hortulus Spectabilis to z kolei świat licznych gatunków kwiatów, ziół, wielkiego labiryntu grabowego i górującej nad nimi wieży widokowej.
W Stargardzie warto poświęcić chwilę na obejrzenie zabytków – np. kościoła pw. NMP, średniowiecznych murów i bram miejskich, w tym Bastei, w której dziś mieści się nowoczesne muzeum. W Gryfinie trzeba zobaczyć zabytki takie jak kościół czy mury obronne wraz z Bramą Bańską. Do Goleniowa wyjątkowo łatwo dotrzeć gdyż znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy obsługujący cały region. W samym mieście oprócz podobnych atrakcji jak w poprzednich miejscowościach znajdziemy szachulcowy spichlerz przy porcie rzecznym oraz zachowaną w podobnym stylu kolejową wieżę wodną. W Kamieniu Pomorskim zwróćcie uwagę na renesansowy Pałac Biskupi, gotycki ratusz, dawny system obronny miasta, gotycką katedrę z imponującymi barokowymi organami, romańskim portalem i licznymi polichromiami. Znajdziecie tam też jedną z największych i najnowocześniejszych marin na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. W Szczecinku warto zobaczyć m.in. zamek książąt pomorskich, gotycką wieżę św. Mikołaja, eklektyczny ratusz, neogotycki kościół czy umocnienia Wału Pomorskiego, wybrać się na Mysią Wyspę, zaś miłośnicy mocniejszych wrażeń mogą skorzystać z jednego najdłuższych w Europie wyciągów do wake`a i nart wodnych.
To oczywiście nie wszystkie miejsca gdzie odbywają się zorganizowane biegi na Pomorzu Zachodnim. Pozostałe to Dębno, Goleniów, Gryfino, Kamień Pomorski, Karlino, Lipiany, Międzyzdroje, Szczecinek… lista mogłaby być naprawdę długa. Jeżeli kochacie przyrodę, zabytki, piękne krajobrazy i aktywny wypoczynek to Pomorze Zachodnie jest miejscem dla was.
Gdzie biegać w Zachodniopomorskim?
Drugie miejsce w kategorii „Biegi Przełajowe” w plebiscycie „Złote Biegi 2015” to niejedyne wyróżnienie, na jakie zasłużył sobie Międzynarodowy Bieg po Plaży w Jarosławcu. Zapach leśnego igliwia na dukcie leśnym, potężna dawka jodu i pełne podziwu spojrzenia plażowiczów obojga płci ściągają na początku lipca na start pod pomnikiem rybaka wielu biegaczy. Mała lokalna impreza dla niespełna 50 zawodników rozrosła się do ponad 1000 biegaczy w międzynarodowej obsadzie, a oprócz biegu głównego na 15 km organizatorzy zapewniają też dystanse dla dzieci i młodzieży.
www.biegpoplazy.pl
Nocna Ściema w Koszalinie to chyba jedyna na świecie okazja, by podczas biegu wpaść w pętlę czasu i obiektywnie patrząc na zegarek cieszyć się z wyniku porównywalnego z rekordem świata (lub nawet lepszego!). Start o 2:00 w noc zmiany czasu z letniego na zimowy pozwala w trakcie biegu cofnąć wskazówki czasomierza i otrzymać tym samym całą godzinę bonifikaty. Dlatego najlepsze uzyskane w Koszalinie wyniki to 1:37:42 na dystansie maratonu i 8’30” w półmaratonie. W tym roku odbędzie się już szósta edycja biegu.
www.nocnasciema.com
Jedenastego listopada 1989 roku po raz pierwszy została zorganizowana impreza biegowa w Goleniowie pod nazwą Goleniowska Mila Niepodległości.. Od tamtej pory wszystkie kolejne rocznice Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Goleniowie obchodzone są na biegowo. Goleniów organizuje je nieprzerwanie od 27 lat i są to – oprócz warszawskich – najstarsze biegi w Polsce upamiętniające dzień 11 listopada. Bieganie w Goleniowskiej Mili Niepodległości stało się modne i Mila z małej, lokalnej, amatorskiej, spontanicznie organizowanej imprezy przekształciła się w pełni profesjonalną imprezę biegową z biegiem głównym na dystansie 1609 metrów i zawodami towarzyszącymi dla dzieci, młodzieży i biegaczy pragnących się sprawdzić na dłuższej trasie.
www.osir.goleniow.pl