fbpx

Program szkolenia kadry juniorów – badania i konsultacje

juniorzy

Fot. Zbigniew Łasica / Venga Sport

Działania Polskiego Związku Triathlonu ruszyły w tym roku z kopyta. W dniach 3-4 grudnia w warszawskim Instytucie Sportu odbyły się kompleksowe badania szerokiej kadry juniorów, mające na celu wszechstronne sprawdzenie stanu zdrowia i formy wyjściowej młodych zawodników. Przeprowadzono już także jedno z trzech spotkań konsultacyjnych, połączonych ze sprawdzianami aktualnej dyspozycji juniorów.

Na zaproszenie Tomasza Kowalskiego, trenera-koordynatora PZTri, miałam okazję przyglądać się przebiegowi grudniowych tetsów. Diagnostyka trwała dwa dni i objęła kilkanaście osób w wieku od 16 do 21 lat. Juniorzy zostali poddani różnego rodzaju badaniom, które obejmowały:

  • rozszerzone badania krwi – w tym morfologię, OB,  białko ostrej fazy, profile nerkowy i wątrobowy, glukozę, jony, równowagę kwasowo-zasadową, hormony płciowe, diagnostykę anemii, ryzyko niedoborów witamin z grupy B;
  • badanie moczu;
  • badania EKG – spoczynkowe i powysiłkowe;
  • pomiar składu ciała;
  • kwestionariuszowe testy psychologiczne – między innymi Kwestionariusz Temperamentu Strelaua, używany do do diagnozy podstawowych, biologicznie zdeterminowanych wymiarów osobowości, opisujących formalne aspekty zachowania.
  • badania wydolnościowe na bieżni – test do odmowy, rozpoczynający się od prędkości 8-10 km/h, ze zwiększającą się prędkością o 2 km/h co 5 minut, z pomiarem poboru tlenu oraz zakwaszenia.

Ze wszystkich badań sporządzone zostały szczegółowe raporty zbiorcze oraz dotyczące każdego zawodnika z osobna. Skompletowane wyniki dały trenerom kadrowiczów cenne wskazówki na dalszy tok przygotowań do sezonu 2016.

16 i 17 stycznia 2016 w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu odbyły się konsultacje szkoleniowe dla szerokiej kadry juniorów i młodzieżowców. W trakcie pobytu przeprowadzono test pływacki na dystansach 600m dla juniorów młodszych i 800m dla juniorów i młodzieżowców oraz sprawdzian  biegowy na 3 lub 5 km w zależności od wieku. Wyniki testów można zobaczyć tutaj.

Kolejne zjazdy młodej kadry odbędą się w Poznaniu 20 marca oraz 17 kwietnia w Rumi, a przeprowadzane na nich sprawdziany zorganizowane zostaną w formule otwartej w formie aquathlonów. Po raz pierwszy w historii PZTri organizuje cykl imprez przeznaczonych wyłącznie dla młodzieży – dzięki temu juniorzy i zawodnicy U23 mają okazję pościgać się w jak najbardziej komfortowych dla nich warunkach i bezpośrednio porównać swoją dyspozycję z rówieśnikami. Aquathlony mają także na celu wyłonienie przyszłych triathlonistów spośród pływaków i wieloboistów, którzy zgłoszą się na te zawody.

Strona Polskiego Związku Triathlonu
Strona Instytutu Sportu

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger