fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Slider > Wydarzenia

Przegląd czekających nas najciekawszych imprez biegowych

W maju ruszył sezon zawodów na bieżni – zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych. Przedstawiamy zatem przegląd najważniejszych imprez biegowych najbliższych tygodni. Co warto obserwować, na co czekać, gdzie potencjalnie startować?

Biegi uliczne formalnie pozostają zamrożone i nie wiadomo dokładnie, kiedy zostaną otwarte. Niektórzy organizatorzy mimo to szykują na całego imprezy. Odbyć ma się m.in. Maraton Warszawski. Nieco w cieniu biegów ulicznych przebiega natomiast normalny sezon na bieżni. W tym roku nietypowo, bo wyjątkowo wiele jest imprez dostępnych także dla amatorów. Zawody na stadionach rozgrywane są normalnie, dzięki otwarciu obiektów sportowych na powietrzu. Potencjalny brak publiczności niekoniecznie komukolwiek tu doskwiera – tego typu imprezy charakteryzują się zwykle znikomą oglądalnością przez ludzi. Na stadionie pojawiają się sami zawodnicy, zawodniczki oraz kadra trenerska.

Igrzyska Olimpijskie fot. Pawel Skraba/REPORTER

Igrzyska olimpijskie 2021

Najważniejszymi zawodami bieżącego sezonu będą Igrzyska Olimpijski w Tokio. Mimo pojawiających się ciągle plotek o ich odwołaniu wiele wskazuje, że odbędą się w planowanym terminie od 30. lipca do 8 sierpnia 2021. Przypomnijmy, że Igrzyska zostały już raz przeniesione, pierwotnie miały się odbyć w roku 2020. Będą wielką imprezą, szeroko transmitowaną w telewizji. To o tyle ważne, że nadal nie wiadomo, czy i w ogóle na stadionach w Tokio pojawi się publiczność. Wraz z szerzącym się w Japonii koronawirusem coraz silniejsze są naciski na kompletne zamknięcie stadionów. Wydaje się jednak, że rząd japoński stara się minimalizować potencjalne straty finansowe i robi co może, aby zawody odbyły się, do tego w jak najbardziej przyjaznej publiczności formule.

Mistrzostwa Polski

Przed Igrzyskami polskich biegaczy i biegaczki wyczynowe czeka sprawdzian w 97. Mistrzostwach Polski – w tym roku w Poznaniu, od 24 do 26 czerwca. Rozegrane zostaną wszystkie biegi na dystansach od 100 do 5000 metrów. Wcześniej i w innych miejscach odbyły się już, w ograniczonej formule, mistrzostwa Polski w maratonie oraz na 10 000 metrów. Wszystkie te imprezy były lub będą pokazywane w internecie lub telewizji. Mistrzostwa w Poznaniu pokaże TVP Sport, także w internecie. W tym roku można spodziewać się bardzo wysokiego poziomu i atrakcyjnej obsady – udział w mistrzostwach jest bowiem warunkiem wyjazdu na Igrzyska w Tokio.

Drużynowe Mistrzostwa Europy

Zanim jednak rozegrane zostaną mistrzostwa, czeka nas kolejna duża impreza międzynarodowa w kraju – Drużynowe Mistrzostwa Europy, dawna superliga. Odbędzie się w dniach 29-30 maja, czyli za niecałe dwa tygodnie, w Chorzowie. Będzie oczywiście transmitowana w telewizji i wystąpi w niej większość polskich gwiazd.

Akademickie Mistrzostwa Polski

W najbliższym czasie w Lublinie odbywa się natomiast impreza, o której mało kto wie, mimo że są to największe ilościowo lekkoatletyczne zawody w Polsce. Prawdopodobnie nie będą transmitowane, chociaż kto wie, czy organizator nie przeprowadzi transmisji w internecie. To Akademickie Mistrzostwa Polski, które odbędą się w terminie 21-23 maja, czyli w najbliższy weekend, w Bielsku-Białej. W zawodach tych, rozciągniętych na całe dnie, startują tysiące studentów oraz wykładowców i pracowników polskich uczelni. Zdarzają się edycje, w których rozgrywa się kilkadziesiąt serii biegów na jednym tylko dystansie.

Warsaw Track Cup

O ile do startu w AMP uprawnieni są nieliczni, tak każdy może pobiec w najbardziej znanej imprezie amatorskiej w Polsce – Warsaw Track Cup. To zawody organizowane od lat w Warszawie przez znanego maratończyka, Mariusza Giżyńskiego. Tegoroczne edycje odbędą się na stadionie miejskim na Pradze Południe, dawnym stadionie Orła. Terminy: 22 maj, czyli najbliższy weekend, 12 czerwiec, 4 wrzesień. Pobiec może każdy, a rozgrywane są dystanse od 1000 do 10 000 metrów. Ze względu na zamrożenie sezonu na ulicy spodziewane jest masowe uczestnictwo w tegorocznym WTC.

Mistrzostwa Polski Masters

Mało kto wie, że amatorzy mają możliwość startu w jeszcze większej i jeszcze starszej imprezie – Mistrzostwach Polski Masters. Dawniej nazywane mistrzostwami Polski weteranów, dostępne są dla wszystkich biegaczy, którzy ukończyli 35. rok życia. Organizuje je Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters, a tegoroczna edycja odbywa się w terminie 25-27 czerwiec, w Olsztynie, na malowniczym stadionie na Kortowie. Nie trzeba być nigdzie zrzeszonym ani spełniać żadnych wymogów formalnych poza ukończonym 35. rokiem życia – i liczy się tu dokładna data urodzin, nie rok.

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone, www.1mila.pl; www.sportografia.pl; www.aktywer.pl

Amatorskie Mistrzostwa Polski na 1 milę

Trzecią serią, najmniejszą, zawodów amatorskich na stadionie są Amatorskie Mistrzostwa Polski na 1 milę, organizowane we wrześniu w Warszawie oraz Poznaniu. Tu także start dostępny jest dla wszystkich. Oczywiście pojawiają się różnego rodzaju imprezy lokalne – np. amatorzy regularnie rywalizują w Poznaniu czy pobliskiej Wrześni.

Sprawdźmy jeszcze, jakie duże mityngi lekkoatletyczne i mistrzostwa kraju odbędą się w najbliższym czasie – niektóre z nich transmitowane przez telewizję lub w internecie.

22 maja – memoriał Józefa Żylewicza w Gdańsku

29 maja – Mistrzostwa Polski w biegu na krótkim dystansie w górach, Sobótka

1-6 czerwiec – Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy, Bydgoszcz

13 czerwiec – Poznań Athletics Grand Prix

20 czerwiec – memoriał Janusza Kusocińskiego, Chorzów

30 czerwiec – memoriał Ireny Szewińskiej, Bydgoszcz

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Śniadanie mistrzów? Oczywiście bułeczki z dżemem lub miodem. Najlepiej, jeśli są jeszcze ciepłe i chrupiące. A gdyby tak zrobić je samodzielnie w domu? Za chwilę przekonasz się, że to wcale nie jest takie trudne. Co […]

Kuchnia biegacza: domowe bułeczki z konfiturą [PRZEPIS]

Nowe buty do biegania z karbonowymi płytkami zmieniły oblicze biegów ulicznych. Mimo wprowadzenia limitów grubości podeszwy producenci nadal przedstawiają coraz lepsze modele, dopracowując detale nowych technologii. adidas przedstawił właśnie swój najnowszy karbonowy but – adizero […]

Dziś premiera adidas adizero adios Pro 2! Rozmawialiśmy o nich z rekordzistką świata, Peres Jepchirchir!

MLIGA CROSS RUN nie bez powodu zyskała uznanie wśród fanów biegania. Także tych najmłodszych. Tym razem edycja biegów zawita 26 czerwca do Mińska Mazowieckiego, a dokładniej w lasy otulające Mińsk od południa. To, co łączy […]

MLIGA CROSS RUN wystartuje w Mińsku Mazowieckim!

Dziarski 73-latek Gene Dykes nie zwalnia tempa. I to dosłownie. W ostatni weekend pokonał 50 km w czasie 3:56:43, poprawiając rekord świata w swojej kategorii wiekowej o 19 minut. Już sam fakt, że osoba w […]

Ma 73 lata i właśnie przebiegł 50 km w tempie 4:44/km

To, że robienie ćwiczeń siłowych pomaga osiągać lepsze wyniki w bieganiu, trenerzy odkryli już chyba w czasach, kiedy zawodnicy startowali jeszcze w togach podczas starożytnych igrzysk. Obecnie naukowcy tylko to potwierdzają. Co więcej, okazuje się, […]

Szykujesz się do maratonu? Ćwicz!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie 5 porcji warzyw i owoców dziennie, przy czym ich łączna objętość powinna wynosić przynajmniej 400 g. Rodzime zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia mówią nawet o łącznie 7 porcjach warzyw […]

Jedna na porcja, czyli ile? Zaglądamy do warzywno-owocowej miski biegacza

Holenderka Sifan Hassan bije rekord świata kobiet na dystansie 10 000 metrów. Czas 29:06,82 to marzenie wielu męskich biegaczy. Jak szybko mogą jeszcze pobiec kobiety i skąd ten wynik?

Rekord świata Holenderki na 10 000 metrów. Biega szybciej niż mężczyźni.

Cybex Zeno

RE-WO-LU-CJA! To pierwsze słowo, jakie przyszło mi na myśl, kiedy zobaczyłem wózek do biegania Cybex Zeno. Zaraz za tym nadeszła refleksja, że to nie ma prawa się udać. Czy po testach zmieniłem zdanie? Bieganie z […]

Cybex Zeno – bieganie z wózkiem zdefiniowane na nowo!