Roztrenowanie po sezonie startowym. Jak wykorzystać ten czas najefektywniej?
Przez kilka miesięcy wytrwale pracowałeś nad zbudowaniem formy startowej. Za tobą setki przebiegniętych kilometrów i w końcu start docelowy zakończony sukcesem. Poziom motywacji na najwyższym poziomie sprawia, że już myślisz o kolejnym celu i obmyślasz sobie plan treningowy. Zanim jednak zabierzesz się znowu za mocne treningi, musisz dać sobie kilka tygodni na odpoczynek
Okres ten fachowo nazywa się roztrenowaniem, a jego długość zależy od dystansu, do którego trenowałeś. Z reguły odpoczynek trwa od 2 do 3 tygodni choć zdarza się, że biegacz trenujący naprawdę intensywnie potrzebuje tego czasu więcej. Można jednak przyjąć, że dla biegacza amatora, który ma za sobą start w maratonie czy kilka startów na krótszych dystansach 2-3 tygodnie biegowego detoksu wystarczą.
Po co nam roztrenowanie?
Po okresie intensywnych treningów zarówno ciało jak i umysł są zmęczone – obciążeniem treningowym, samodyscypliną i dążeniem do osiągnięcia celu czy też celów. Zanim podniesiesz sobie poprzeczkę jeszcze wyżej musisz na chwilę ją obniżyć. To tak jak ze wspinaczką w górach – żeby zdobyć jeszcze wyższy szczyt trzeba najpierw pokonać niższy i zejść w doliny. Nie da się cały czas bez przerwy tylko piąć się w górę i w górę. Czas odpoczynku pozwoli twoim mięśniom i stawom na regenerację. Odpocznie też głowa, która potrzebuje przerwy podobnie jak zmęczony organizm.
Roztrenowanie czyli właściwie co?
Najogólniej mówiąc jest to okres po sezonie startowym kiedy odstawiamy całkowicie bieganie. Trzeba mieć świadomość, że w tym okresie nastąpi jakiś spadek kondycji, ale z reguły szybko można później wrócić do swojego poziomu, a sprawnie przeprowadzony okres roztrenowania umożliwi szybsze dojście do jeszcze lepszej formy kiedy znów zaczniemy biegać. W czasie roztrenowania główne zalecenie brzmi – nie biegaj. Nie znaczy to jednak, że masz spędzać wieczory na kanapie w towarzystwie paczki chipsów i serialu. Cała sztuka polega na tym żeby odpocząć, ale też się nie zapuścić.
Jakie aktywności warto podjąć w okresie roztrenowania?
Pływanie – fantastycznie działa na cały organizm, odciąża stawy a jednocześnie pomaga zachować sprawność i kondycję na całkiem wysokim poziomie. Warto w okresie roztrenowania wybrać się na basen pa przykład 2 razy w tygodniu.
Jazda na rowerze – trening rowerowy zasadniczo trochę kłóci się z bieganiem ponieważ pracują intensywniej inne partie mięśni. I właśnie dlatego w okresie odpoczynku od biegania warto wsiąść na dwa kółka i zmęczyć się na rowerze. Dzięki temu zachowamy kondycję i dobre samopoczucie jednocześnie dając odpocząć mięśniom, które najbardziej tego potrzebują po sezonie biegowym.
Orbitrek – być może dla wielu osób „pedałowanie” na orbitreku na siłowni to średnia atrakcja. Biegacze kochają przecież przebywanie na łonie przyrody. Jednak orbitrek jest świetnym dodatkiem do treningów ponieważ pozwala na budowanie wytrzymałości i siły przy jednoczesnym odciążeniu stawów kolanowych. Warto to wykorzystać w okresie roztrenowania.
Joga – joga działa relaksująco, fantastycznie rozluźnia ciało i pomaga rozciągnąć mięśnie, które u większości biegaczy bywają mocno przykurczone. Warto więc zainteresować się tą formą aktywności i spróbować swoich sił. Jeśli myślisz o jodze wybierz się jednak na specjalistyczne zajęcia z instruktorem. Samodzielnie wykonane nieprawidłowo ćwiczenia mogą bowiem stać się przyczyną kontuzji.