fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie trailowe > Sprzęt

Salomon Thundercross: trailowa przygoda w najlepszym wydaniu

Jest takie powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. I dlatego wiemy dobrze – mówiąc pół żartem, pół serio – że w trailowym obuwiu maratonu na asfalcie się nie biega. Ale jeśli mamy w planach półmaraton lub inny dystans w górach czy dłuższe wybieganie w mocno zróżnicowanym terenie – to wszechstronne wsparcie jest już mile widziane. I tu na scenę wchodzi Salomon Thundercross. I jest to naprawdę mocne grzmotnięcie! Zapraszam do recenzji.

Wiecie, co najbardziej lubię w bieganiu w terenie? Piękne otoczenie natury i zróżnicowane podłoże, które nie pozwalają na nudę. Wręcz przeciwnie – wymuszają maksymalną koncentrację przy każdym kroku, na każdym kilometrze. Tu nie ma miejsca na nieuwagę i zamyślenie, bo to mogłoby nas kosztować przy dobrych wiatrach mały uraz, a przy większym pechu – nawet porządną kontuzję. Dlatego też bieganie w terenie i w górach wymaga bardzo dobrego sprzętu, by można było się skupić na samym treningu, bez myślenia, czy jest wygodnie i stabilnie. Czy Salomon Thundercross podołał temu zadaniu?

Salomon Thundercross obuwie trailowe
Salomon Thundercross sprawdzi się świetnie podczas górskich wypadów| fot: Wojtek Chalota

Grzmot z oddali

Kiedy dostałam paczkę z Salomon Thundercross do testu, aż się sama do siebie uśmiechnęłam: lepszego momentu nie mogłam sobie wymarzyć! Przede mną była wyprawa biegowo-trekkingowa do Gruzji z ekipą Tour De Zbój. Dodatkowo w planie miałam treningi crossowe i starty w dwóch trailowych biegach. Tu dodam, że testowany model jest częścią bardzo ciekawej kolekcji Salomon na jesień i zimę 2023/2024.

Nie lubię wielkich słów i staram się ich nie nadużywać. Zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęt biegowy, ale tu od razu poczułam, że trafił swój na swego. But okazał się świetnie dopasowany i wygodny. Nie za twardy, nie za miękki, sprężysty, a to pozwalało sądzić, że podczas biegania będzie po prostu wygodnie. A agresywny bieżnik w postaci gęsto rozstawionych, konkretnie wyglądających kołków był dla mnie zapowiedzią bezpieczeństwa na szlakach górskich i crossowych.

I do tego szerokość buta: dla mnie idealna. Bo choć stopę mam raczej węższą niż szerszą, to ilość miejsca w bucie okazała się dokładnie taka, jak potrzebuję. Zwłaszcza uwzględniając puchnięcie stopy związane z wysiłkiem oraz z temperaturą otoczenia, która tego lata i jesieni jest wyjątkowo wysoka. Ten oryginalny system SensiFit™ Salomona uzupełnia zresztą gumowy otok, dający ochronę palcom przed uderzeniami o skały, kamienie. Oj, działa on, działa. I wspólnie z pozostałymi elementami tej technologii dopasowuje but do stopy tak zgodnie z jej anatomią, ale przy tym również z uwzględnieniem właściwości terenu. Bo on, jak wiadomo, także wymusza określone ruchy stopy. Stąd z jednej strony poczucie dobrego trzymania, stabilności i dopasowania, a z drugiej – dobre czucie podłoża, czyli mój “kontakt z bazą”.

Kaukaskie szczyty i podlaskie lasy, czyli burze nam niestraszne

Testując Thundercrossy w różnym terenie znalazłam jeszcze jeden plus tego systemu trzymającego stopę. Buty zabrałam ze sobą na obóz biegowo-trekkingowy Tour de Zbój do Gruzji i tam miałam okazję je dość mocno wyeksploatować przy chodzeniu i bieganiu na dużych (jak na mnie) wysokościach i przy całkiem sporych ekspozycjach. Oznaczało to zatem zarówno wchodzenie i wbieganie pod górę, jak i zbiegi – miejscami bardzo ostre. Wiecie, że to może boleć? W końcu stopa pracuje w kilku kierunkach, dlatego bez stabilnego trzymania w bucie można niestety dorobić się problemów z paznokciami – albo obicia, albo nawet utraty.

Thundercrossy spisały się na medal: wszystkie paznokcie wróciły ze mną do Polski. I niestraszne nam były nawet luźne kamienie, skały i szczeliny, a także piargowa nawierzchnia jednego z kaukaskich szczytów. Szczególnie na niej ustabilizować stopę było podwójnie ciężko nie mówiąc o tym, że nie było się czego złapać przy pokonywaniu drogi w dół. Tu, oczywiście, z pomocą przyszły mi również kije, ale praca stóp, zwłaszcza na takim zmęczeniu, musiała być perfekcyjna. Tu sprzęt zawieść nie mógł, gdyż to mogłoby się dla mnie źle skończyć.

Salomon Thundercross test
Salomon Thundercross sprawdziły się nawet w najtrudniejszych warunkach| fot: Wojtek Chalota

I sprzęt nie zawiódł. Ani w Gruzji, ani w podwarszawskich lasach czy na urokliwym Podlasiu, gdzie zawitałam w ramach PGE Ultramaratonu Nadbużańskiego. Start na około 16-kilometrowym dystansie Szpurta przyniósł mi dobrą 6. lokatę wśród kobiet i nagrodę w kategorii wiekowej. Zawdzięczam to umiejętności pokonywania własnych słabości (bo trochę ich było!), znajomości mielnickich lasów (to mój trzeci start w tej imprezie) i właśnie dobrze dobranym butom.

Dlaczego również tam Thundercrossy spisały się świetnie? Nadbużański słynie z bardzo technicznych odcinków lasu, gdzie na tzw. Głogach ćwiczyliśmy stabilizację, równowagę i koordynację w ciele i maksymalną koncentrację – słowem, wszystko, czym charakteryzuje się trailowe i górskie bieganie. Aaaaależ to była jazda bez trzymanki! Korzenie, piach, liście i pędy zieleni, leśne serpentyny i single tracki góra-dół-góra-dół – to wszystko wymagało podeszwy, która pozwoli mi się nie zaplątać o własne nogi i to, co pod nimi, ale wręcz da pełen komfort panowania nad trasą.

Myślę, że w dużej mierze to zaleta właśnie podeszwa Contagrip®, ale to nie wszystko. Bo pod stopami jest przecież jeszcze pianka. Sporo pianki zatopionej w podeszwie środkowej (27 mm z przodu buta i 31 mm pod piętą; drop wynosi 4 mm). To EnergyFoam – tworzywo lekkie i responsywne, które daje nam amortyzację i wygodę równolegle z dynamiką. Jak to rozumieć? Podczas biegu w terenie nawet przy dużym zmęczeniu wynikającym z kilometrażu czy trudności nawierzchni stopa miała wsparcie. Spotkanie z kamieniami i korzeniami nie było bolesne dla podeszwy stóp, a mięśnie nie musiały walczyć o przetrwanie, bo amortyzacja dawała wytchnienie przy nawet wielogodzinnym albo bardzo intensywnym (Szpurt to w gwarze podlaskiej szybki bieg) wysiłku.

Salomon Thundercross test
Salomon Thundercross daje przyjemność z biegania| fot: Wojtek Chalota

Pomylenie z poplątaniem? Nie tym razem

To, na co zwróciłam uwagę od razu, to materiał wierzchni, z pozoru mało przepuszczający powietrze, który okazał się miłym zaskoczeniem. A także system sznurowania, który najpierw musiałam rozkminić, by go potem pokochać – już od drugiego zastosowania. Te sznurówki to oczywiście znany z innych modeli Salomona system Quicklace™, który stanowią cienkie sznurki ze stoperem. Rewelacyjna sprawa, gdy chcesz się skupić na ruchu i bezpieczeństwie i nie w głowie ci poprawianie sznurówek w butach. Co zrozumiałe, oczywiście. Tak jak napisałam wyżej, musiałam się tego systemu nauczyć, by wiedzieć, kiedy i jak naciągać sznurki, w którym miejscu je przepleść i jak chować je do kieszonki na to przeznaczonej. A komfort braku myślenia o tym, kiedy mi się rozwiąże sznurówka i czy tym razem uda się jej nie przydeptać – bezcenne!

Jak się sprawdził Salomon Thundercross?

Salomon Thundercross to według mnie model rzeczywiście uniwersalny, bo moje nogi odnalazły się w nim na różnych nawierzchniach, z różnym natężeniem ruchu i tempem, przy różnej nawierzchni. Dystanse, które w nim pokonywałam, jednorazowo wynosiły od 12 do nawet 35 kilometrów. Za każdym razem było wygodnie i stabilnie. Nie oczekiwałam cudów podczas deszczu w lesie i na mokrych skałach, niemniej stopa nigdy mi nie uciekła – ani na zewnątrz, ani nie przesuwała się w bucie. Podeszwa z wygodną pianką i dobrze ulokowanymi kołkami oraz te rewelacyjne sznurówki to cechy, za które najbardziej polubiłam Thundercrossy. Po około 150 spędzonych razem kilometrach mogę tego buta z czystym sumieniem polecić. Powiem więcej: już nie mogę się doczekać kolejnych wspólnych treningów i trailowych startów.

Sprawdź bieżącą cenę Salomon Thundercross na stronie producenta.

Ocena redakcji
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 2

Przeczytaj też

Oficjalnie igrzyska olimpijskie w Paryżu 2024 rozpoczynają się 26 lipca. Jednak na emocje związane z bieganiem poczekamy jeszcze kilka dni, bo zmagania lekkoatletów ruszają 1 sierpnia. Kogo z polskich biegaczek i biegaczy zobaczymy na paryskich […]

Reprezentacja biegowa na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 i szanse medalowe

Kardiologa sportowego Łukasza Małka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Profesor kardiologii, chętnie dzielący się wiedzą, chciałoby się rzec: z sercem na dłoni do pacjentów, a do tego praktykujący sportowiec amator. W tym odcinku z cyklu […]

Bawmy się sportem dla zdrowia! Kardiolog sportowy Łukasz Małek w Czy tu się biega?

Już w najbliższą sobotę ulice Warszawy zapełnią się biegaczami chcącymi upamiętnić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. W biegu na 5 i 10 kilometrów wystartuje ponad 11 tysięcy osób! To już drugie wydarzenie z cyklu Warszawskiej Triady […]

Odliczanie do startu! Ostatnie wolne miejsca na 33. Bieg Powstania Warszawskiego

Lato rozgościło się u nas w najlepsze, a wraz z nim pora na pyszne sezonowe owoce. Łatwo dostępne i relatywnie tanie, stanowią wartościowy dodatek do diety osób aktywnych fizycznie. Poznaj sezonowe letnie owoce i dowiedz […]

Owoce, po które najlepiej sięgać latem (+ przepisy z ich wykorzystaniem)

Problem nadmiernej potliwości dotyka do 3% społeczeństwa. Wśród takich osób są również takie, które nie stronią od aktywności fizycznej. Jak wiadomo intensywny sport wzmaga jeszcze dodatkowo pocenie. Termoregulacja jest ważna, jednak chciałoby się ograniczyć nadmierne […]

Jak radzić sobie z problemem nadmiernej potliwości, będąc osobą aktywną?

Gościem specjalnym odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Agnieszka Cubała – pisarka i popularyzatorka historii specjalizująca się w tematyce powstania warszawskiego. Rozmowa krąży wokół książki „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, […]

Ich najważniejszy bieg to ten o życie. Sportowcy w czasach powstania warszawskiego. Agnieszka Cubała gościem specjalnym Czy tu się biega?

Już za chwilę, w poniedziałek, 22 lipca, wystartuje uchodzący za jeden z najtrudniejszych biegów świata – Badwater w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych. Wśród zaledwie garstki wybrańców na starcie stanie Polka, Edyta Lewandowska. Co czuje […]

Edyta Lewandowska przed Badwater: jeszcze nigdy nie czułam się tak silna

W tym roku mija dokładnie sto lat od rozegrania pierwszego w Polsce, oficjalnego biegu na królewskim dystansie. Ten okrągły jubileusz świętować może każdy, kto czuje się częścią sportowego świata! Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że istotnym […]

W Warszawie powstało Rondo Polskich Maratończyków! Sto lat polskiego maratonu!