fbpx

Bez kategorii > Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie trailowe > Sprzęt

Salomon ULTRA GLIDE 2 – uniwersalne i komfortowe

Salomon ULTRA GLIDE 2 to świetna opcja na średnie dystanse na lekko zróżnicowanych trasach i bezdrożach. Wygodny, lekki i miękki – sprawdzi się dla tych biegaczy, którzy cenią sobie uniwersalne zastosowania jednej pary butów. Od pieszej wędrówki po błotnistym lesie po trailowy szybki trening i zawody. Przeczytajcie wrażenia z użytkowania najnowszego modelu popularnych Salomonów.

Komfortowo i przewiewnie

Siateczka Enginereed Mesh w Salomon ULTRA GLIDE 2 jest elastyczna i przyjemnie dopasowuje się do stopy – jest komfortowo nawet w cienkich skarpetkach. Dzięki wspomnianej gumowym, otoku na bokach nie zmoczy nam się stopa przy płytkim błocie czy kałużach. Z tyłu – solidny zapiętek z miękkiego materiału niweluje ryzyko obtarcia i zapewnia stabilizację kostce.

Salomon Ultra Glide 2
Salomon ULTRA GLIDE 2 wyposażone są w kieszonkę na sznurowadła Quicklace

Wentylację Salomon ULTRA GLIDE 2 oceniam pozytywnie. Warto zdać sobie sprawę, że musimy iść na pewne ustępstwa i dotyczy to każdego obuwia trailowego. Zdecydowanie wolę mocniejszą, dobrze trzymającą stopę cholewkę, a tak właśnie taka jest. Jest ona kilkuwarstwowa i otoczona gumą przy podeszwie, aby nie łapać wilgoci z podłoża po pierwszych minutach biegu i nie rozerwać się przy pierwszym zahaczeniu o korzeń.

Porównanie modelu poprzedniego z obecnym pozwala już naocznie stwierdzić, że ten aspekt został przez producenta poprawiony. Struktura jej tkania zapewnia jeszcze lepszą wentylację, a przy tym wydaje się być mocna i trwała.

Miękki i bezpieczny

Wysokość podeszwy w przedniej części stopy wynosi 26mm, zaś z tyłu mamy 32mm. Prosta matematyka – Salomon ULTRA GLIDE 2 mają uniwersalny i bezpieczny 6 mm drop. Producent podaje wagę buta równą 239 g – czy to dużo? Biorąc pod uwagę jego przeznaczenie, zdecydowanie nie.

Podeszwa nie sprawia wrażenia “pluszowatości”. Nie zapadamy się w nich jak w chmurkę – ale chyba nie o to chodzi w butach trailowych. Osobiście bardzo to doceniłam, gdyż nie lubię uczucia miękkości w momencie, gdy należy kontrolować podłoże i każdy stawiany krok. Niemniej – czuć wystarczającą amortyzację i responsywność zastosowanej pianki Energy Foam. Na plus zasługuje także fakt, że przy konieczności przebiegnięcia odcinka asfaltowego nie czujemy się, jakbyśmy biegli w piłkarskich korkach, a to mi się zdarzało w modelach o trailowym przeznaczeniu.

Zadziorna podeszwa w Salomon ULTRA GLIDE 2

Podeszwa Reverse Camber o profilu rocker w połączeniu z dropem 6 milimetrów daje przyjemne uczucie lekkiego pchania stopy po podłożu. Duży plus i naprawdę komfortowa opcja, to wygięcie sprawdzi się szczególnie dobrze na dłuższych trasach.

Salomon Ultra Glide 2
Salomon ULTRA GLIDE 2 sprawdzą się w grząskim terenie

Sznureczki z zaciskiem zamiast sznurówek?

Wiązanie Quicklace – łatwe w użyciu i higieniczne! Zero plątania się mokrych sznureczków i ryzyka rozwiązywania co kilka metrów. Nie jest to nowe rozwiązanie w modelach Salomon, ale ilekrokroć sięgam po obuwie tego producenta, wzbudza moją sympatię. Jedno pociągnięcie i zaciskamy, jedno naciśnięcie i rozwiązujemy buty. Czego chcieć więcej? Nadmiar linek, co logiczne, zostaje na wierzchu – można schować go do kieszonki na języku. Co prawda wejście do schowka jest dość nisko i ciężko jest wepchnąć sznureczki do kieszeni, gdy buty są już dopasowane i “zasznurowane”. Jednak zapewnia to z drugiej strony mocne trzymanie i ani razu sznurówki nie wleciały z kieszonki. Dla osób, które wciągają i ściągają buty ze stóp bez odwiązywania sznurowadeł – rewelacja! Niestety ja do nich nie należę.

Tasiemka z tyłu butów, która ułatwiłaby wkładanie stopy, sprawiłaby, że ten element można by uznać za idealny. Jednak to elementy czysto kosmetyczne i “do przywyknięcia”.

Salomon Ultra Glide 2
Salomon ULTRA GLIDE 2 są komfortowe z dużą porcją amortyzacji

Świetne trzymanie w grząskim terenie

Bieżnik w tym modelu to ok. 3,5 milimetrowe wypustki – kosteczki. Nie jest agresywny, ale radzi sobie w terenie. Wydaje się, że nie sprosta bardzo miękkiemu, grząskiemu i błotnistemu podłoży, ale dał radę w lesie podczas i po ulewie. Generalnie z każdą nawierzchnią radzą sobie bardzo dobrze – szuter, wystające korzenie, kamyczki. Bieżnik spełnił swoją rolę na zbiegach i podbiegach na Kępie Redłowskiej i w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, więc zróżnicowany teren nie jest dla nich przeszkodą.

Dla kogo Salomon ULTRA GLIDE 2?

Naszym zdaniem Salomon ULTRA GLIDEe 2 to wszechstronny buty dla średnio-zaawansowanych biegaczy. Niezależnie od tego, czy długie trasy drogowe, piaszczyste lub kamieniste szlaki, czy też lekkie błotko – dają radę.

Na koniec warto wspomnieć o szerokości buta – osobom o wąskiej stopie zostawi miejsce przy palcach! W zależności od Waszych preferencji – czy lubicie czuć przestrzeń w bucie, czy może wolicie ciasne otulenie, but może Wam dopasować lub nie. Nasza rada – niech będzie miejsce, szczególnie ze względu na fakt, że noga będzie w bucie grzać się i pracować, często przez wiele godzin.

Podsumowanie

Salomon ULTRA GLIDE 2 polecamy osobom ceniącym wygodę i komfort podczas biegowych wycieczek w teren. Raczej nie sprawdzą się na wyścigach przełajowych lub wymagających górskich trasach, ale będą idealne jako wszechstronna opcja, którą możemy zabrać na większość tras. Na plus wygoda, solidna jak na dużą ilość siateczki wentylacja oraz zapiętek, który stabilizuje kostkę.

Buty są dostępne na stronie salomon.com.

Ocena redakcyjna Salomon ULTRA GLIDE 2

Recenzja obuwia została przygotowana na zlecenie Salomon. Redakcja zaznacza, że jej opinia jest rzetelna i zleceniodawca nie miał wpływu na jej treść.

Zobacz też:

Przegląd obuwia trailowego – adidas, ASICS, New Balance

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magdalena Sprawka

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Dominik Tabor w świecie biegów górskich i trailowych należy do polskiego topu i z każdym kolejnym sezonem coraz bardziej rozpycha się także na arenie międzynarodowej. Co stoi za siłą jego spokoju? Jak trenuje, co ma […]

Bieganie to ciągła nauka, także siebie. Dominik Tabor w Czy tu się biega?

Już 10 grudnia o godzinie 17:00 odbędzie się webinar zamykający projekt Running For Clean Air, realizowany przez World Athletics we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą, Polskim Alarmem Smogowym, Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki oraz Fundacją „Maraton […]

Biegamy w smogu czy w czystym powietrzu? Warszawa na tle świata – weź udział w podsumowaniu projektu Running For Clean Air

Ruszyły zapisy na pierwsze biegi organizowane przez Fundację „Maraton Warszawski” w 2025 roku. Będą to 19. Półmaraton Warszawski i New Balance Bieg na Piątkę – oba odbędą się w niedzielę 30 marca. Sukcesy sportowe i […]

Ruszyły zapisy na 19. Półmaraton Warszawski i New Balance Bieg na Piątkę! 30 marca to data początku biegowej wiosny!

Po wielu dniach żmudnej pracy poszukiwawczo-weryfikacyjnej, mamy podsumowanie akcji #POLiczmysię! Jak wynika z informacji, do których udało nam się dotrzeć, w 177 „Biegach Niepodległości” w całym kraju udział wzięło ponad 77 tysięcy osób! To tak, […]

Akcja #POLiczmysię – średnio ok. 436 osób startowało w każdym z niemal 200 biegów z okazji Święta Niepodległości!

Były wieloboista, halowy mistrz świata z 1999 r. i aktualny rekordzista Polski w wieloboju – Sebastian Chmara – został nowym prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Podczas odbywającego się w Warszawie Krajowego Zjazdu Delegatów wybrano także […]

Sebastian Chmara Prezesem PZLA. Trzech byłych biegaczy w nowym Zarządzie

Sebastian Sawe, debiutant na dystansie maratońskim, odniósł dziś spektakularne zwycięstwo w 44. Maratonie Valencia Trinidad Alfonso Zurich, organizowanym przez SD Correcaminos oraz Ajuntament de Valencia. Kenijczyk ukończył bieg z czasem 2:02:05, ustanawiając tym samym najlepszy […]

Maraton w Walencji i debiuty marzeń: triumf Kenijczyka Sebastiana Sawe i świetny wynik Elżbiety Glinki [relacja]

Tym razem gościem Czy tu się biega? jest Jurek Pachut – bardzo ambitny na wielu polach biegacz górski wywodzący się z Beskidu Wyspowego, którego obecnie na “gościnnych występach” można spotkać również w stolicy. Członek drużyny […]

Człowiek gór i dziecko XXI wieku, czyli Jurek Pachut w Czy tu się biega?

Maraton w Walencji, czyli Valencia Marathon Trinidad Alfonso EDP, to jeden z najszybszych i największych maratonów na świecie. Impreza co roku przyciąga nie tylko światową śmietankę biegów długich, ale także tysiące amatorów. Już w niedzielę […]

Na czym polega fenomen Walencji? Maraton, który przyciąga mistrzów i amatorów już w niedzielę!