fbpx

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Zdrowie i motywacja

Skręcenie stawu skokowego. Dlaczego to się znowu stało?

kostka - skręcenie stawu skokowego. Fot. Marta Tittenbrun

Dla biegacza ulicznego może to być krawężnik, dla terenowego niezauważony korzeń drzewa, czy nierówność podłoża. Chwila nieuwagi kończy się ostrym bólem wokół zewnętrznej kostki, uniemożliwiającym kontynuację treningu, czy zawodów. Podejrzenie skręcenia stawu skokowego szybko przeradza się w pewność, niestety coraz bardziej bolesną.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia skręcenia stawu skokowego? Czy można mu zapobiegać? Jak leczyć?

Skręcenie stawu skokowego cieszy się niechlubną sławą jednego z najczęściej występujących urazów wśród sportowców. Oprócz biegaczy dotyka także piłkarzy, siatkarzy i koszykarzy. Do skręcenia dochodzi najczęściej na skutek gwałtownej inwersji, czyli ruchu przywiedzenia i odwrócenia stopy. Wtedy to aparat więzadłowy po bocznej stronie stawu skokowego może zostać uszkodzony. Uszkodzeniu może ulec więzadło skokowo – strzałkowe przednie, odpowiedzialne w głównej mierze za stabilność stawu skokowego, bądź więzadło skokowo – strzałkowe tylne, w zależności od kierunku zadziałania siły uszkadzającej.

Wyróżnia się trzy stopnie skręcenia, które bezwzględnie wymagają wizyty u lekarza ortopedy, najlepiej specjalizującego się w urazach sportowych, który wykona konieczną diagnostykę i wdroży leczenie. Stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz leczenia zachowawczego, bazującego w głównej mierze na protokole RICE (R= rest, I = ice, C = Compression, E = elevation) coraz częściej poddawane jest pod dyskusję. Proces zapalny, który jest pierwszą odpowiedzią na zaistniały uraz, konieczny jest do przejścia w kolejną fazę gojenia – fazę proliferacji, czyli nadbudowy. Więc zaburzenie fazy pierwszej gojenia może wpłynąć negatywnie na fazy kolejne.

W drugiej kolejności, po zakończeniu fazy ostrej, połączonej z obrzękiem i miejscowym ociepleniem tkanek, uraz wymagać będzie fizjoterapii, prowadzonej w celu przywrócenia ruchomości stawu skokowego w pełnym zakresie, pobudzenia czucia proprioceptywnego oraz utrzymania siły mięśniowej.

Skręcenia stawu skokowego sklasyfikować można w następujący sposób:

I° oznacza przemijające rozciągnięcie struktur więzadłowych i nieznaczne pęknięcie torebki stawowej. Obrzęk pourazowy będzie niewielki, a badanie RTG nie wykaże żadnych odchyleń od normy. Lekarz zaleci stabilizator na około 7 – 10 dni, po których stan zapalny w miejscu urazu powinien ustąpić.

II° manifestować się będzie krwiakiem podskórnym, dużym obrzękiem i tkliwością w miejscu urazu. Torebka stawowa ulega bowiem rozerwaniu, więzadła zostają częściowo naderwane. Specjalista zauważy na zdjęciach RTG niewielkie odchylenia świadczące o niestabilności stawu i zaleci odciążanie nogi. Konieczne będzie układanie nogi wyżej, co będzie działało przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Stabilizator konieczny przez okres 2 tygodni.

III° to całkowite rozerwanie więzadeł, potężny krwiak i obrzęk, w RTG możliwe podwichnięcie kości skokowej, co uniemożliwia wykonanie jakiegokolwiek ruchu w stawie. Badanie wykaże jego niestabilność. Stabilizator należy nosić przez 6 tygodni, do 3 tygodni odciążać nogę. Okres powrotu do biegania z pewnością wydłuży się do kilku miesięcy, wypełnionych rozsądnie prowadzoną fizjoterapią oraz ostrożnym progresowaniem obciążenia treningowego.

Przy stosowaniu się do zaleceń lekarza oraz prawidłowo prowadzonej fizjoterapii możliwy będzie powrót do pełnej aktywności sportowej. Jednak niecierpliwość i zbyt wczesne obciążanie nogi zaburzą naturalne procesy gojenia, które wymagają zachowania „ciszy” tkankowej podczas ustępowania stanu zapalnego i jej odbudowy. Skutkować to może nawykowymi skręceniami.

Jakie przyczyny leżeć mogą u podstaw skręcenia stawu skokowego podczas biegania?

  • Wrodzony zespół hipermobilności stawowej, charakteryzujący się osłabieniem tkanki łącznej. Osoby z nadruchomością stawów ostrożnie powinny wprowadzać stretching, czy elementy jogi.

  • Bieganie jedynie po gładkich, monotonnie jednolitych i utwardzonych nawierzchniach, bez umożliwienia stopie adaptacji do nierówności terenu.

  • Osłabienie mięśni podudzia i stopy, stabilizujących staw skokowy.

  • Bieganie w butach mocno amortyzujących, które na dłuższą metę rozleniwiają mięśnie odpowiedzialne za stabilizację stawu skokowego.

  • Trening uzupełniający prowadzony zawsze w butach z dobrą amortyzacją.

Jakie ćwiczenia stosować, by zapobiec ponownemu skręceniu? Przeczytaj w e-tygodniku nr 26 dostępnym w aplikacji Magazyn Bieganie. 

000-okladka_probna2

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
Katarzyna Kucab-Klich

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

21 Cracovia Maraton to więcej niż tylko bieg ulicami miasta – to podróż pełna emocji i niepowtarzalnych widoków. Przygotujcie się na niezwykłą przygodę, podczas której wzrok warto trzymać ponad szerokie ulice stolicy Małopolski. Zapraszamy do […]

„Z historią w tle” – taka właśnie jest trasa 21. Cracovia Maratonu. Poznajcie szczegóły!

Wielka biegowa euforia nad Wisłą! Do startu 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego zostało niewiele ponad tydzień, a listy startowe „połówki” i „piątki” wciąż się wydłużają! W sumie na obu dystansach zamelduje się prawie 20 tysięcy biegaczy. […]

10 dni do biegu i niemal 20 tysięcy uczestników na listach startowych!

Czy nowoczesne buty startowe muszą mieć w swojej konstrukcji karbon, żeby zapewniać świetną dynamikę? Jak się okazuje – niekoniecznie. Udowadnia to Saucony Endorphin Speed 4, który ma płytkę… nylonową. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie, jak […]

Saucony Endorphin Speed 4 – buty z płytką, która daje szybkość i sporo… przyjemności [RECENZJA]

Gościem kolejnego podcastu z cyklu Czy tu się biega? jest Greg Albrecht – coach i doradca biznesowy, przedsiębiorca, który wylicytował start z numerem „1” w 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim zasilając konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. […]

Sport jest niezbędny do życia i do prowadzenia biznesu. Greg Albrecht

Zapraszamy Was na transmisję LIVE, będącą integralną częścią naszej akcji treningowej, mającej przygotować Was do udziału w 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim. W trakcie spotkania z doświadczoną dietetyczką, a także pasjonatką biegania, Agnieszką Tokarz, odkryjecie tajniki […]

Dieta i trening na 10 dni do 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego [LIVE]

Istnieje prosty sposób na poprawę biegowej dyspozycji w ostatnich tygodniach czy dniach przed ważnym startem. Jest nim zastosowanie strategii „wyostrzania”, znanej na świecie jako „tapering”. Żadnych długich wybiegań, odpoczywamy psychicznie i fizycznie, a treningi są krótkie i intensywne.

Tapering, czyli ostrzenie pazurów przed wyścigiem

Patrycji Wyciszkiewicz chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To utytułowana i ambitna sprinterka, która startując na najwyższym poziomie nam, kibicom, dostarczyła wielu pięknych emocji. Dziś Patrycja walczy o powrót do najwyższej ligi i za główny cel […]

Na bieżni czuję się jak rekin na polowaniu. Patrycja Wyciszkiewicz nie tylko o powrocie do formy

Już za nieco ponad miesiąc krakowskie ulice wypełnią biegacze podczas 21. Cracovia Maratonu oraz towarzyszącemu mu sobotniemu Biegowi Nocnemu na 10 km. W tegorocznej edycji uczestnicy będą mieli okazję pokonać dystans w ekologicznych koszulkach technicznych […]

Pokonaj trasę 21. Cracovia Maratonu lub Biegu Nocnego na 10km w oficjalnej koszulce!