fbpx

Czytelnia > Trening

Startujesz w Półmaratonie Warszawskim? Przygotujemy Cię!

BADANIA_W

Fot. High Level Center

Szukamy jednego biegacza lub biegaczki, którego – razem ze specjalistami z High Level Center – kompleksowo przygotujemy do 10. Półmaratonu Warszawskiego (29 marca). Wykonaj krótkie zadanie konkursowe i zgłoś się – na maile czekamy do 9 stycznia.

High Level Center to miejsce, które zajmuje się osobami aktywnymi fizycznie w sposób kompleksowy. Właśnie tak chcemy przygotować jednego biegacza (lub biegaczkę) do jubileuszowego 10. Półmaratonu Warszawskiego. Sprawdzimy, jak specjaliści z różnych dziedzin mogą wpłynąć na poprawienie wyniku sportowego amatora.

Kogo szukamy?

Przede wszystkim biegacza amatora. Doświadczenie z bieganiem może być bardzo różne, ale wymagamy, by nasz bohater miał za sobą co najmniej jeden przebiegnięty półmaraton uliczny. Bierzemy pod uwagę tylko zgłoszenia osób, które nie korzystają z opieki trenerskiej ani żadnej formy wsparcia trenerskiego (oczywiście korzystanie z gotowych planów treningowych z internetu i książek wchodzi w grę). Szukamy osoby biegającej regularnie i zaangażowanej w bieganie. Konieczne jest też lekkie pióro i łatwość pisania, przekazywania swoich refleksji i spostrzeżeń – od wybranej osoby będziemy oczekiwać zdawania na bieżąco relacji ze swoich postępów i dzielenia się z czytelnikami Magazynu BIEGANIE swoimi przemyśleniami dotyczącymi treningu.

Zaznaczamy, że spotkania ze specjalistami będą odbywać się w Warszawie, więc osoba zgłaszająca się musi być na to przygotowana (ewentualne koszty dojazdu do stolicy uczestnik projektu pokrywa sam).

Co trzeba zrobić?

Wysłać maila zgłoszeniowego na [email protected], a w nim:

  • opisać (na 1000-1200 znaków), czego według Ciebie brakuje w Twoim dotychczasowym treningu oraz jakie są Twoje oczekiwania względem projektu „Przygotowanie z HCL”;
  • zawrzeć informacje o sobie: imię i nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania, życiówka na dystansie półmaratonu.

Na zgłoszenia mailowe czekamy do 9 stycznia 2015 r. (piątek).

High Level Center

Fot. High Level Center

Co dajemy w zamian?

Szukamy tylko jednej osoby, żeby zapewnić jej maksymalnie zindywidualizowane podejście do jej treningu i potrzeb. Od strony merytorycznej całą akcję poprowadzi Centrum Przygotowania Sportowego High Level Center. Wszystko oczywiście będzie dla naszego bohatera całkowicie bezpłatne! W trakcie przygotowań do 10. Półmaratonu Warszawskiego uczestnik akcji przejdzie kilka etapów, na każdym z nich współpracując z odpowiednimi specjalistami:

 KROK 1: BADANIE TECHNICZNE ORGANIZMU 

Bardzo często zdarza się, że biegać zaczynamy przez przypadek, po prostu – pada pomysł: pójdę biegać. I już. Wstając od biurka, przebiegnięcie 5 kilometrów może stanowić olbrzymi wysiłek dla organizmu. Oczywiście, możemy to zrobić, ale jeżeli nie chcemy, aby przyjemność stała się udręką, powinniśmy podejść do wysiłku świadomie. Pierwszym krokiem, który powinien wykonać zawodnik (niezależnie od dyscypliny), jest „przegląd techniczny” własnego organizmu. Tym „przeglądem” dla zawodnika jest badanie wydolnościowe. Istotą takiego badania jest przede wszystkim dokonanie oceny stanu wytrenowania oraz wyznaczenie progów metabolicznych i stref intensywności treningowych. Na tej podstawie dobierane jest adekwatne obciążenie treningowe. Badanie wydolnościowe jest dla każdego. Pamiętaj, że nawet jeżdżąc samochodem tylko do pracy i z powrotem, wykonujesz raz do roku jego badanie diagnostyczne.

 KROK 2: TRENING, CZYLI NAWET BIEGANIE MOŻE BYĆ TRUDNE 

Mogłoby się wydawać, że bieganie to najprostsza dyscyplina pod słońcem. Teoretycznie. Wystarczą buty i trochę chęci. Ale bez planu nawet najdłuższe wyprawy biegowe mogą być nieefektywne. Na podstawie badania wydolnościowego trenerzy biegowi: Piotr Cypryański i Jakub Maślanko (triathlon) pomogą wprowadzić w tajniki bezpiecznego biegania, minimalizując zagrożenie kontuzją. Bardzo ważnym aspektem jest przygotowanie motoryczne i funkcjonalne organizmu. Wielu zawodników pomija trening ogólnorozwojowy z elementami stretchingu. W HLC zawodnikiem pod tym kątem zajmie się Seweryn Czarnowski, który odpowiada za przygotowanie organizmu do długich i wymagających startów.

 KROK 3: PALIWO DLA ORGANIZMU 

Gdy już sprawdzimy stan naszego organizmu oraz dopasujemy na podstawie badania szczegóły treningu, czas na kolejny krok. Osoby aktywnie uprawiające różne dyscypliny sportu potrzebują specjalnie dobranych programów dietetycznych. Zapotrzebowanie na główne składniki pokarmowe oraz na witaminy i minerały u sportowców jest dużo wyższe niż u przeciętnego człowieka oraz różne w zależności od uprawianej dyscypliny sportowej oraz okresu treningowego. Nasz zawodnik złoży wizytę w Departamencie Żywienia High Level Center, gdzie na podstawie badania i wywiadu przygotujemy indywidualny plan żywieniowy. Podczas wizyty jego styl odżywiania zostanie poddany wnikliwej analizie Jagody Podkowskiej, aktualnej mistrzyni Polski w BJJ, i Uli Somow.

 KROK 4: SUPLEMENTACJA 

Suplementacja nadal stanowi w pewnym stopniu temat tabu. Amatorzy i sportowcy obawiają się negatywnych skutków stosowania suplementów: nadmiernego rozrostu masy mięśniowej lub problemów gastrycznych. Lecz suplementy dobrane w odpowiedni sposób do potrzeb organizmu oraz sprawdzone w treningu stanowią uzupełnienie dla treningu i diety. Stawiając na pierwszym miejscu zdrowie i bezpieczeństwo  zawodnika, dobierzemy suplementację opartą na dwóch sprawdzonych markach współpracujących na co dzień z kadrami narodowymi i klubami sportowymi: PowerGym i Agisko. Produkty sprawdzone i dopuszczone przez lekarzy medycyny sportowej mogą być stosowane również przez amatorów.

 KROK 5: ODNOWA BIOLOGICZNA I DOBÓR WKŁADEK 

Rola fizjoterapeuty pozostaje niedoceniana, a jest bardzo istotna. Biorąc pod uwagę kolejne stereotypy, mówiąc: „fizjoterapeuta”, myślimy: „kontuzja”. Bieganie, tak jak każdy sport, niesie za sobą ryzyko wystąpienia poważnych urazów. Pokażemy, jak z pomocą fizjoterapeuty zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji poprzez profilaktykę. Dodatkowo specjalista High Level Center, Jerzy Somow, pomoże naszemu zawodnikowi w doborze wkładek ortopedycznych do obuwia biegowego.

 KROK 6: MONITORING 

Monitoring w sporcie to nic innego jak zbieranie i analizowanie na bieżąco informacji dotyczących aktualnego stanu zdrowia czy poziomu wytrenowania zawodnika. Odpowiednio prowadzony monitoring staje się rewelacyjnym narzędziem dla trenerów i samych zawodników. Monitoring pozwala uniknąć zjawiska przetrenowania, które może być znacznie bardziej zgubne w skutkach niż niedotrenowanie. Pozwala precyzyjniej określić kolejne okresy treningowe. To usługa dla każdego, kto chce w sposób świadomy i bezpieczny poprawiać swoje rezultaty.

Wszystkie z powyższych etapów zostaną przeprowadzone w jednym miejscu. Bez konieczności wychodzenia z budynku nasz zawodnik:

  • zostanie poddany badaniom wydolnościowym;
  • otrzyma plan treningowy, a my pokażemy, jak go wykonać;
  • otrzyma indywidualny schemat żywienia i suplementacji;
  • zostanie objęty opieką fizjoterapeuty, wraz z doborem wkładek;
  • a na koniec – wystartuje w 10. Półmaratonie Warszawskim!

W majowym numerze Magazynu BIEGANIE podsumujemy każdy z etapów. Zarówno sukcesy, jak i porażki naszego testera będziecie mogli śledzić na fanpage’ach „Miesięcznik Bieganie” „High Level Center” oraz na stronie MagazynBieganie.pl.

Daj sobie szansę na rozwój!

badania wydolnościowe

Fot. High Level Center
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Salomon Ultra Glide 3

Testowany przeze mnie model Salomon Ultra Glide 3 to propozycja, która ma zagwarantować niesamowity komfort podczas długich biegów, nawet w trudnym terenie. Stabilne, dobrze pochłaniające wstrząsy i inspirowane uznaną linią S/lab, ale dostępne w bardziej […]

Salomon Ultra Glide 3 – test bez litości jednego z najbardziej komfortowych modeli terenowych

Startują zapisy na wyjątkowy bieg na dystansie 10 km, który zostanie przeprowadzony równoleglez 47. Nationale-Nederlanden Maratonem Warszawskim – Nice To Fit You Warszawską Dychę.28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się biegowym centrum […]

Ruszają zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę. Poczuj atmosferę Wielkiego Biegu!

Nieprzerwany maraton codziennych obowiązków i chroniczny brak czasu odbijają się na poziomie energii. Szacuje się, że nawet co czwarta osoba dorosła doświadcza spadków energii w ciągu dnia, które utrudniają koncentrację i wpływają na wydajność wykonywania […]

Co zrobić, żeby mieć więcej energii? Sposoby na zmęczenie i senność 

19. edycja Maratonu Sztafet zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie odbędzie się 24 maja 2025 roku na warszawskiej Kępie Potockiej. Drużynowy bieg w formule ekidenu to wyjątkowa okazja, by wspólnie z zespołem z pracy, przyjaciółmi albo […]

Trwają zapisy na Maraton Sztafet – ostatnie wolne miejsca startowe!

Już 8 czerwca br. biegacze po raz siedemnasty wyruszą na trasę Biegu Ursynowa. Trasę uważaną przez wielu za idealną do bicia rekordów życiowych na dystansie pięciu kilometrów. Bieg Ursynowa jest od lat jednym z ważniejszych […]

Najszybsza „piątka” w mieście. Trwają zapisy na 17. Bieg Ursynowa

Saucony zaprezentowało niedawno najnowszą odsłonę swojego podstawowego buta treningowego, czyli Ride. To już 18. generacja tego modelu. Chociaż o wrażeniach z testu wypadałoby napisać dopiero na końcu, by potrzymać Was nieco w niepewności, to w […]

Saucony Ride 18: Idealny towarzysz treningów i zawodów! [test]

Plan treningowy na wynik 3:50 to propozycja dla początkujących średniozaawansowanych biegaczy, którzy mają za sobą półmaraton pokonany w czasie poniżej 2 godzin i szykują się do debiutu w maratonie lub są już na poziomie pozwalającym […]

Plan treningowy do maratonu na wynik 3:50 [20 tygodni]

Do realizacji planu można przystąpić w zasadzie z marszu, mając na koncie kilka tygodni w miarę regularnych treningów biegowych, pod warunkiem, że jest się w stanie przebiec 10 km w czasie poniżej 55 minut. Plan […]

Plan treningowy do maratonu na wynik 3:40 [20 tygodni]

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział