fbpx

Triathlon > TRI: Wydarzenia > Triathlon

Super League Triathlon – inauguracja nowej formuły rywalizacji

17424941_411089315920384_237279175552851025_n

Fot. strona imprezy na FB

W dniach 17-19 marca na wyspie Hamilton należącej do Australii zainaugurowano cykl zawodów w zupełnie nowej formule rywalizacji – Super League Triathlon. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Chris McCormack, dwukrotny mistrz świata Ironman.

Rajska wyspa, doskonałe warunki do ścigania i wysokie nagrody finansowe przyciągnęły na start mocną obsadę najlepszych triathlonistów z różnych dystansów. Do rywalizacji stanęli między innymi Alistair Brownlee, Javier Gomez, Mario Mola, Richard Murray, Henri Schoeman i Richard Varga. Nie wystąpił młodszy z braci Brownlee, kontuzjowany Jonathan.

Impreza została obmyślona w taki sposób, aby móc zebrać jak największą uwagę mediów z całego świata oraz kibiców. Relację wideo na żywo wraz z komentarzem można było oglądać za darmo w internecie oraz w telewizji na kanale Eurosport. Zawody odbywały się na bardzo krótkich pętlach – zaledwie 300m trasy pływackiej, 6 kilometrach rowerowej i 2 kilometrach biegowej. Triathloniści po każdej konkurencji otrzymywali punkty, które liczyły się do klasyfikacji generalnej (1 miejsce – 20 punktów, 2 – 18, 3 – 16 itd).

Widowiskowa formuła rywalizacji to zupełna nowość w świecie triathlonu. Kolejno od piątku do niedzieli odbywały się następujące konkurencje:

Triple Mix – standardowa formuła triathlonu w postaci sekwencji pływanie-rower-bieg powtarzana w trzech rundach z 10-minutową przerwą. Zwyciężył zawodnik, który miał łączny najniższy czas pokonania trasy: Richard Murray z przewagą nad Richardem Vargą i Ryanem Bailie’em. Kiepsko wypadł Alistair Brownlee – na trasie biegowej został zdublowany. Następnego dnia rano poinformował, że źle się czuje, jest osłabiony i postanowił wycofać się z dalszej rywalizacji.

Equalizer – na początek zawodnicy rywalizowali w indywidualnej jeździe na czas na dystansie 6 km. Na podstawie wyników tej konkurencji, zawodnicy byli ustawiani do drugiej rundy pościgowej: pływanie-bieg-pływanie-rower-bieg. Czasówkę na rowerze najlepiej pojechał Cameron Dye z USA – miał aż 66 sekund przewagi nad ostatnim zawodnikiem tej konkurencji, Igorem Polyanskim. Po fantastycznym biegu, dugą konkurencję ponownie zwyciężył Murray. Na drugim miejscu uplasował się Mario Mola, na trzecim Richard Varga.

Eliminator – rywalizacja złożona z trzech rund z 10-minutową przerwą pomiędzy nimi, liczoną od momentu przekroczenia mety przez najszybszego zawodnika pierwszej rundy. Po pierwszej rundzie odpadało 10 zawodników, do trzeciej ruszało już tylko dziesięciu i pośród nich odbywał się wyścig o zwycięstwo. Faworyt poprzednich dwóch dni, Richard Murray, zakończył zawody z czekiem na 100.000 dolarów. Drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji zajął Mario Mola, a na najniższym stopniu podium uplasował się Jake Birthwistle.

Miejsce rozegrania kolejnej imprezy z serii zostanie ogłoszone niebawem.

Strona zawodów

mm
Joanna Skutkiewicz

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!

New Balance, Salomon, a może Inov8? Każde z nich są nieco inne. Jednak nie kupuj butów w ciemno. Nasi testerzy przygotowali dla ciebie recenzje najpopularniejszych modeli trailowych butów do biegania. PRZEJDŹ DO RECENZJI

Wielki test – buty trailowe

New Balance, Salomon, a może Inov8? Każde z nich są nieco inne. Jednak nie kupuj butów w ciemno. Nasi testerzy przygotowali dla ciebie recenzje najpopularniejszych modeli trailowych butów do biegania. Szukasz butów do biegania na […]

Wielki TEST BUTÓW do biegania – buty trailowe