Tallinna Maraton 2018 – świętuj 100-lecie Estonii na biegowo!

Autor: Redakcja • 30.12.2017

Tallinn marathon

Planując przyszłoroczne biegi warto zainteresować się maratonem w Tallinnie! Estonia w 2018 roku będzie obchodzić setną rocznicę powstania, a częścią oficjalnych obchodów tego niecodziennego święta będą właśnie zawody biegowe! Impreza odbędzie się 7-9 września, a oprócz królewskiego dystansu (42, 195 km) będzie można wziąć udział w biegach na 21,097 km, 10 km lub 5 km. Nie zabraknie również biegów dla dzieci oraz marszu nordic walking. Zróżnicowanie zaplanowanych atrakcji sprawia, że każdy – niezależnie od wieku i stopnia wytrenowania – będzie mógł aktywnie uczestniczyć w urodzinach Estonii.

Już tegoroczna edycja była pod wieloma względami rekordowa. We wszystkich biegach w ramach Tallinna Maraton wzięło udział ponad 18 000 biegaczy z 56 krajów. Była to największa impreza biegowa w krajach bałtyckich i nordyckich! Wygrał Kenijczyk z czasem 02:09:22, a był to jedenasty najszybszy maraton w Europie. Ponadto udział w imprezie (i to aktywny!) wzięli prezydent i premier Estonii (co pokazuje rangę tego wydarzenia w skali kraju)! Interesujące jest także dokonanie Estończyka Martiego Medara – pokonał królewski dystans kozłując dwoma piłkami i uzyskując czas 3:54:16 zapisał się w Księdze Rekordów Guinessa.

Organizatorzy zachwalają ten kierunek: „Tallinn to kierunek atrakcyjny zarówno dla biegaczy, jak i ich rodzin, szczególnie ze względu na starówkę, należącą do dziedzictwa UNESCO oraz status najlepiej zachowanego średniowiecznego miasta Północnej Europy. Tallinna Maraton biegnie wokół starówki, trasa jest płaska, a temperatura podczas biegu oscyluje w granicach lubianych 10-15°C, wierzymy zatem, że z tych powodów to pożądany maraton.” Można więc stwierdzić, że to bieg atrakcyjny ze względu na warunki na trasie, ale okolica obfituje również w walory turystyczne. Zresztą, biorąc pod uwagę wymienione zalety – stosunkowa bliskość Estonii powinna zachęcić wielu Polaków do udziału w tej imprezie.

Organizatorzy chcą w przyszłym roku w związku z obchodami zorganizować absolutnie wyjątkową imprezę. Organizatorzy uchylają rąbka tajemnicy: „Planujemy zorganizować największe do tej pory wydarzenie, w którym uczestniczyć będzie ponad 20 000 osób! Chcemy dodać do programu kilka nowości – planujemy wzbogacić wydarzenie o zwyczaje i symbole charakterystyczne dla Estonii. Pozostawiliśmy także nazwę w oryginalnym brzmieniu – Tallinna Maraton, czyli dokładnie tak, jak mówią Estończycy. Mogę zdradzić mały sekret – w 2018 każdy z uczestników Tallinna Maratonu otrzyma wyjątkowy, symboliczny medal, zaprojektowany specjalnie na 100. urodziny Estonii!

Tallinna marathon

Ceny pakietów startowych nie są zaporowe (od 12 do 40 euro). Odległość także nie powinna nikogo odstraszyć – z Warszawy jedynie ok. 900 km samochodem, z Suwałk – 700 km! Można również (o dziwo całkiem niedrogo) polecieć rodzimymi liniami lotniczymi LOT, a cena oscyluje w granicach kilkuset złotych. Ponieważ Estonia należy do Unii Europejskiej, także dokumenty nie przysporzą nam problemu: wystarczy nam dowód osobisty, nie ma potrzeby posiadania paszportu.

Jeśli planujesz już maraton na jesień 2018, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę Tallinna Maraton! Oczywiście, biegów maratońskich jest wiele; takich, które równocześnie są częścią oficjalnych obchodów stulecia państwa i dają okazję do „dotknięcia” jego folkloru ze świecą szukać – a to na pewno dodatkowa i niezapomniana atrakcja!

Szczegółowe informacje na temat zawodów można znaleźć na stronie: www.tallinnmarathon.ee

Autor: Piotr Szałaśny (http://www.testyoutdoorowe.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger