fbpx

Trzaskalska, Brzezińska, Kaczyńska, Gardzielewski, Grycko, Kabat – mocna elita Biegu Europejskiego w Gnieźnie

Autor: Jakub Karasek • 06.04.2018

bieg-europejski-gniezno-2017

W ubiegłorocznej edycji Biegu Europejskiego w Gnieźnie Arkadiusz Gardzielewski dobiegł jako najszybszy Polak, ustanawiając nowy rekord życiowy na 10 km – 28:55. Fot. biegeuropejski.pl/galeria/zdjecia-dla-mediow-1.html

W sobotę 7 kwietnia w Gnieźnie odbędzie się 16. edycja Biegu Europejskiego. Zawody tradycyjnie zgromadzą na starcie mocną elitę, w której nie zabraknie czołowych polskich długodystansowców.

Bieg Europejski w Gnieźnie to co roku jedna z szybszych “dziesiątek” w Polsce. Impreza przyciąga szybką trasą, często przyjazną pogodą, a do tego ma dogodny termin, pozwalający zawodnikom przygotowującym się do wiosennych maratonów na mocne przetarcie. Rekordy zawodów na poziomie 28:26 wśród mężczyzn oraz 33:21 wśród kobiet pokazują, że biegacze traktują te zawody poważnie. Również w tym roku zapowiada się mocne ściganie.

W gronie kobiet główną faworytką do zwycięstwa jest aktualna rekordzistka trasy Izabela Trzaskalska. W ubiegłorocznej edycji osiągnęła czas 33:21 i odniosła 2. z rzędu zwycięstwo w gnieźnieńskiej “dyszce”. Bardziej utytułowaną biegaczką w historii imprezy jest Małgorzata Sobańska, która również stanie na starcie w tym roku. Jednak od kilku lat rekordzistka Polski w maratonie biega głównie dla własnej satysfakcji, więc nie należy oczekiwać od niej walki o czołowe lokaty. Natomiast do miejsc na podium na pewno pretendować zamierzają Aleksandra Brzezińska, Paulina Kaczyńska, Monika Kaczmarek czy reprezentantki Ukrainy: Oksana Okseniuk i Marina Nemchenko.

W rywalizacji mężczyzn z numerem 1 wystartuje dwukrotny tryumfator Biegu Gnieźnieńskiego i najlepszy Polak ubiegłorocznej edycji – Arkadiusz Gardzielewski. Przed rokiem właśnie w Gnieźnie ustanowił rekord życiowy na 10 km z czasem 28:55. W tym sezonie zawodnik WKS Śląska Wrocław skupia się na przygotowaniach do walki o minimum na Mistrzostwa Europy w maratonie, ale nawet traktując start treningowo, powinien być groźny. Oprócz niego o czołowe miejsca powalczyć mogą m.in. Mistrz Polski w biegu przełajowym na 10 km – Tomasz Grycko, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Damian Kabat czy zwycięzca maratonu w Poznaniu z 2015 r. Emil Dobrowolski. Spośród zagranicznych biegaczy elity na liście startowej mamy m.in. zwycięzcę ubiegłorocznego Biegu Ursynowa Kenijczyka Josepha Mumo czy startujących regularnie w Polsce Ukraińców: Sergieja Okseniuka i Ruslana Pechnikova.

Uczestnicy XVI Biegu Europejskiego wystartują z gnieźnieńskiego Rynku o godz. 17:00. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem “Teraz Francja“, w związku z czym nie zabraknie symboliki związanej z Krajem Koguta, jak np. wieży Eiffla na koszulce czy medalu w kształcie granic państwa. Limit uczestników na zwiększonym niż w poprzednich edycjach poziomie (1750 vs 1500) pozwala organizatorom myśleć o rekordzie frekwencji.

Więcej informacji: biegeuropejski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger