Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
Turystyka biegowa. Dlaczego warto jechać do Krakowa?
Fot. Sz. Gruchalski
Usadowiony na wawelskim wzgórzu Zamek Królewski od wieków góruje nad grodem, którego Rynek pozostaje w niemal niezmienionym kształcie od 1257 roku. Dawna siedziba polskich królów, stolica kraju, a dzisiaj ważna europejska metropolia jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytkowych obiektów. Skarbem grodu Kraka są również niezliczone legendy, które zna każde polskie dziecko: o smoku wawelskim i dzielnym szewczyku, o Wandzie, co nie chciała Niemca, o żółtej ciżemce czy o panu Twardowskim
Kraków to również miasto tętniące życiem kulturalnym – rocznie odbywa się tutaj blisko sto festiwali i innych wydarzeń o międzynarodowej renomie. Stolica Małopolski ma też nie mniej bogatą ofertę dla miłośników sportu i rekreacji. Szczególne miejsce zajmuje Kraków w kalendarzu polskich biegaczy. Zwłaszcza tych, którzy sumiennie kompletują starty niezbędne do zdobycia dwóch wyjątkowych biegowych odznak – Korony Maratonów Polskich i Korony Półmaratonów Polskich. Na prestiżowe odznaczenie może również liczyć biegacz, który ukończy w sezonie wszystkie trzy wyścigi Królewskiej Triady Biegowej: 16. PZU Cracovia Maraton, 11. PZU Bieg Trzech Kopców, 4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski
Jak dojechać?
Kraków leży na południu Polski, nad Wisłą w jej górnym biegu, nieco na wschód od środka naszej południowej granicy. Dojazd samochodem do grodu Kraka ułatwia fakt, że przez miasto przechodzą wszystkie główne drogi krajowe i autostrady. A będąc ważnym przystankiem podczas podróży w góry – Kraków jest też dobrze skomunikowany w ramach sieci PKP i PKS.
Gdzie nocować i gdzie jeść?
Stolica Małopolski świadoma swoich turystycznych walorów posiada bogatą ofertę miejsc noclegowych na każdy portfel i na każdy gust. Kto ceni dostęp do strefy fitness z krytym basenem i sauną zapewne skorzysta z Novotel Kraków Centrum (ceny od 200 zł). Kto woli bardziej budżetową wersję skusi się na ofertę hotelu Ibis Budget Kraków Stare Miasto (od 125 zł). Rozwinięta jest sieć apartamentów, mieszkań i pokoi do wynajęcia, a nawet campingów.
W szerokiej palecie smaków krakowskich lokali każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brak w grodzie nad Wisłą ulicznych budek z zapiekankami, malutkich bistro z wpływami wszystkich stron świata, jak i miejsc, które stawiają na typowo galicyjskie specjały, wywodzące się z kuchni austriackiej (sznycel wiedeński), węgierskiej (gulasz z plackiem ziemniaczanym) czy żydowskiej (karp w sosie). Poszukiwaczy prawdziwego ducha krakowskich smaków zaprasza najstarsza, nieprzerwanie działająca restauracja na krakowskim Rynku – Hawełka – oficjalny dostawca cesarskiego i królewskiego dworu.
Fot. Sz. Gruchalski
Co warto zobaczyć?
Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki, Wawel i Smocza Jama to żelazne punkty wycieczek do Krakowa. Warto jednak wybrać się w miejsca nieco mniej rozpoznawalne, a nie mniej ciekawe i znaczące dla historii i kultury. Ze względu na szczupłość miejsca możemy zaproponować zaledwie kilka z nich.
Trza być w butach na weselu
Bronowice to wioska położona nad Rudawą, kilka kilometrów od Krakowa. Właśnie tutaj znajduje się Rydlówka, dworek w którym poeta Lucjan Rydel ożenił się z Jadwigą Mikołajczykówną. To podczas tego wydarzenia narodził się w głowie Stanisława Wyspiańskiego dramat Wesele. W dworku ma obecnie swoją siedzibę Muzeum Młodej Polski. Co roku w listopadzie na pamiątkę słynnego wesela odbywa się tutaj impreza z chochołem.
U benedyktynów
Opactwo w Tyńcu jest najstarszym z istniejących dziś klasztorów w Polsce. Wielokrotnie w trakcie historii burzone (m.in. przez Czechów i Tatarów), cierpliwą benedyktyńska pracą było podnoszone z ruin, dzięki czemu możemy dzisiaj skorzystać z osłony jego murów i pokrzepić się słynnym benedyktyńskim miodem i nalewką albo też pozbierać się duchowo podczas słynnych rekolekcji.
Dla wielbicieli latania na „nie byle czym”
Muzeum Lotnictwa to prawdziwa gratka dla osób, które interesują się historią latających maszyn i sprzętem bojowym polskich sił powietrznych. W muzeum znajdą bogatą kolekcję samolotów od początków lotnictwa po czasy współczesne, w tym kilka naprawdę wyjątkowych egzemplarzy. Atrakcją dla młodszych i starszych fanów awioniki mogą też być ćwiczenia na symulatorach lub organizowany przez muzeum piknik lotniczy z programem efektownych przelotów i akrobacji.
Manga nie tylko w komiksie
W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manngha zobaczyć można artefakty sztuki japońskiej. Perełką jest tu z całą pewnością kolekcja Feliksa Jasieńskiego, wielkiego krakowskiego wielbiciela sztuki Dalekiego Wschodu. Choć do Japonii sam nigdy nie dotarł, przez całe życie gromadził barwne drzeworyty, przedmioty z laki, ceramikę, tkaniny, malowidła, drobne rzeźby z kości słoniowej oraz samurajskie miecze.
Co oprócz zwiedzania?
Amatorów piłki siatkowej czeka w tym roku gratka w postaci Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn, które zostaną rozegrane na przełomie sierpnia i września w krakowskiej TAURON Arenie. Na tym samym obiekcie zmierzą się również cztery najlepsze obecnie drużyny świata w ramach Memoriału Huberta Jerzego Wagnera.
Kraków to od lat istotny punkt na mapie Tour de Pologne – jednej z największych imprez sportu zawodowego w naszym kraju i jednego z najstarszych wydarzeń kolarskich na świecie. W tym roku, 29 lipca, Kraków będzie gospodarzem pierwszego etapu 74. Tour de Pologne. Wydarzenie ściągnie kibiców z całej Europy, a fanów czynnego kolarstwa szybkiego na pewno skusi rozgrywany w niedalekiej Bukowinie Tatrzańskiej wyścig Tour de Pologne Amatorów. Tymczasem w samym Krakowie można się będzie pościgach w maju w ramach Vienna Life Maraton Lang Team.
Międzynarodowe Regaty w Kajakarstwie Slalomowym o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa odbywają się na nowoczesnym i odpowiadającym wszystkim wymaganiom federacji: europejskiej (ECA) i międzynarodowej (ICF) olimpijskim Torze Kajakarstwa Górskiego, w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA. Na krakowskim obiekcie organizowane są też imprezy rangi Pucharu Świata, mistrzostw Europy, akademickich mistrzostw świata czy najważniejsze imprezy juniorskie w tej niezwykle widowiskowej dyscyplinie sportu. A jeśli już mowa o sportach wodnych, to stolica Małopolski oferuje wiele możliwości prucia wiślanych fal skuterem wodnym, motorówką, kajakiem lub ribem pojedynczo lub w grupach zorganizowanych. A poza sezonem można sobie pośpiewać żeglarskie pieśni na jednym z największych w Europie festiwali szant „Shanties”.
Biegając w stolicy Małopolski można też pomagać podopiecznym Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, dla których ze środków zgromadzonych podczas sztafetowego Kraków Business Run są kupowane nowoczesne protezy. Organizowana od 2012 roku impreza jest obecnie częścią Poland Business Run – w tym samym dniu, w tym samym czasie odbywają się charytatywne biegi w wielu polskich miastach.
Polecane imprezy biegowe:
Bieg Nocny na 10 km – 28 kwietnia
Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego – 29 kwietnia
Cracovia Maraton na Rolkach (pełny dystans maratoński) – 29 kwietnia
16. PZU Cracovia Maraton dla osób niepełnosprawnych – 30 kwietnia
16. PZU Cracovia Maraton – 30 kwietnia
Kraków Business Run 2017 – 3 września
11. PZU Bieg Trzech Kopców – 1 października
4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski – 15 października
14. Krakowski Bieg Sylwestowy – 31 grudnia
Sezon biegowy 2017 to kolejna okazja ukończenia Królewskiej Triady Biegowej. Osoby, które ukończą wszystkie trzy imprezy otrzymają specjalne statuetki i dyplomy.
16. PZU Cracovia Maraton
Organizowany od 2002 roku Cracovia Maraton to jedna z najpopularniejszych imprez biegowych w Polsce. Jest to też najbardziej międzynarodowy spośród polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. W dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton startowali biegacze z 55 krajów. W tym oku – po raz czwarty z rzędu, start i meta 16. PZU Cracovia Maraton usytuowane będą na krakowskim Rynku Głównym.
11. PZU Bieg Trzech Kopców
Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, w której pierwszy raz biegacze pobiegli w 2007 roku. Uczestnicy mają do pokonania 13-kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego.
4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski
PZU Cracovia Półmaraton Królewski stwarza unikalną szansę na zmierzenie się z długą trasą, prowadzącą wśród zabytków i malowniczych uliczek Krakowa. Niewątpliwą atrakcją, organizowanego od 2014 roku na zakończenie sezonu biegowego półmaratonu, jest lokalizacja mety w TAURON Arenie Kraków.
Więcej informacji: www.zis.krakow.pl
Organizatorów imprez biegowych, organy samorządowe, stowarzyszenia regionalne i lokalne organizacje branżowe zapraszamy do współpracy przy redagowaniu działu „Polska w Biegu”. Każdy region Polski jest niepowtarzalny i warto zaprezentować go Czytelnikom magazynu Bieganie i magazynbieganie.pl.