fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia

W niedzielę 18 maja Diamentowa Liga w Szanghaju. Na 800 m zobaczymy Lewandowskiego

Mohammed Aman I Marcin Lewandowski

Marcin Lewandowski i Mohammed Aman podczas HMŚ 2014 w Sopocie. W niedzielę zmierzą się na 800 m. Fot. Kamil Nagórek.

W niedzielę druga tegoroczna odsłona Diamentowej Ligi – zawody w Szanghaju. Na liście startowej biegu na 800 metrów widnieje Marcin Lewandowski.

Bieg na 800 metrów ma szansę być najciekawszą biegową konkurencją mityngu. Pozostałe konkurencje są zdominowane przez biegaczy i biegaczki z Afryki. Marcin Lewandowski wraca do ścigania po pechowych Halowych Mistrzostwach Świata w Sopocie. Polski biegacz na mecie był trzeci, zdobywając swój pierwszy medal mistrzostw świata, ale został zdyskwalifikowany, bo po popchnięciu na wirażu wypadł jedną nogą za linię.

Bieg w Szanghaju jest dla Polaka przetarciem przed startem w Mistrzostwach Świata Sztafet, które odbędą się w kolejny weekend. Polska wystawi tam mocną sztafetę 4 x 800 metrów, w składzie z Lewandowskim oraz Adamem Kszczotem.

W zawodach Diamentowej Ligi w Szanghaju wśród rywali Marcina jest m.in. mistrz świata Etiopczyk Mohammed Aman. Do tego dwóch mniej znanych Kenijczyków oraz aż trzech Amerykanów, w tym biegacz o polsko brzmiącym nazwisku, Eric Sowinski, który niedawno osiągnął świetny czas – 1:44,38. Cichym faworytem może być najlepszy obecnie 800-metrowiec w RPA – Andre Olivier. Warto jednak zauważyć, że Marcin Lewandowski ma czwarty najlepszy rekord życiowy spośród startujących. A ponieważ Holender Bram Som będzie prawdopodobnie “zającem”, najlepszy czas Marcina daje mu teoretyczne miejsce na podium.

Z pozostałych konkurencji warto ostrzyć sobie zęby na kobiecy bieg na dystansie 1500 metrów. Wystąpi z jednej strony dominująca ostatnio Szwedka etiopskiego pochodzenia, Abebe Aregawi, a z drugiej mistrzyni i wicemistrzyni świata, Amerykanka Jenny Simpson. Simson wygrała ostatnio mocny międzynarodowy mityng w Tokio, z ogromną przewagą, w czasie 4:03,91. Rywalkami obu biegaczek będą mocne zawodniczki z Afryki oraz Treniere Moser ze stajni Alberto Salzara.

Także w biegu na 3000 metrów z przeszkodami dojdzie do rywalizacji USA kontra Afryka. Amerykanki są aż trzy, do tego dwie Chinki, jedna Marokanka – reszta obsady to Kenijki i Etiopki. Warto przy tym zauważyć, że Chińczycy wstawili swoich reprezentantów do każdej konkurencji, nawet do biegu na 800 metrów – to się nazywa promowanie własnych zawodników!

Na deser pozostaje męski bieg na dystansie 5000 metrów. Faworytami są oczywiście Etiopczycy i Kenijczycy. Etiopia to głównie dwóch młodych chłopaków, piekielnie szybkich na finiszu: Hagos Gebrhiwet oraz Yenew Alamirew. Kenijczycy wystawiają dwie swoje gwiazdy, utytułowane na arenie międzynarodowej: Thomasa Longosiwę i Edwina Soia. Zamieszać w tym afrykańskim tłumie spróbuje tylko dwóch biegaczy z innych kontynentów – Francuz Boubdallah Tahri, znany wcześniej głównie z biegów przeszkodowych, mający zresztą korzenie marokańskie oraz Nowozelandczyk Zane Robertson, który na stałe mieszka w Afryce.

Listy startowe są dostępne po kliknięciu w link.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!